امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۷

حریت: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اواخر مه ۲۰۲۳ برگزار شود

ترکیه ممکن است انتخابات ریاست جمهوری را در اواخر ماه مه ۲۰۲۳ برگزار کند.
حریت: ممکن است انتخابات ریاست جمهوری ترکیه اواخر مه ۲۰۲۳ برگزار شود
جمعه | ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۲۲:۴۳ |
کد خبر : ۱۴۲۰۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، روزنامه حریت ترکیه نوشت: انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ممکن است کمی زودتر از موعد مقرر در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن برگزار شود، اما آنطور که برخی رسانه‌ها و سیاستمداران پیشنهاد کرده‌اند، رای گیری زودهنگام تلقی نخواهد شد.

یک منبع نزدیک به دولت ترکیه گزارش داد انتخابات عمومی ترکیه معمولا در ژوئن آینده برگزار می‌شود.

حریت نوشت که ممکن است رای به هفته آخر ماه مه یا هفته اول ژوئن "به جلو کشیده شود" تا از همپوشانی آن با تعطیلات مدارس، زیارت سالانه حج و تعطیلات اسلامی عید قربان جلوگیری شود. این به معنای برگزاری انتخابات زودهنگام نیست.

تأخیر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور کنونی ترکیه در اعلام نامزدی خود برای یک دوره جدید، رسماً چندین رسانه مخالف و رسانه‌های اجتماعی ترکیه را به پیش‌بینی انتخابات زودهنگام برانگیخت. اردوغان در ۹ ژوئن اعلام کرد که به عنوان نامزد ائتلاف حاکم نامزد خواهد شد. در اواخر فوریه، رهبران شش حزب اپوزیسیون ترکیه، یعنی حزب مردم جمهوری خواه، حزب دموکراسی و ترقی، حزب دموکرات، حزب آینده، حزب خوب و حزب سعادت، بیانیه مشترکی را امضا کردند که در آن طرح خود را برای بازگرداندن نظام پارلمانی و سلب اختیارات رئیس جمهور در صورت پیروزی در انتخابات اعلام کردند.

بخشی از این طرح مستلزم بازنگری در سیستم ریاست جمهوری موجود است که در سال ۲۰۱۸ با حمایت اردوغان اجرایی شد. اپوزیسیون هنوز نامزد مشترکی برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی نکرده اس

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید