امروز : یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۸

سعیدی: آیین نامه انتخاب خبرگان ورزشی شخص محور نیست

دبیرکل کمیته ملی المپیک در مورد تعیین شاخص های انتخاب کارشناسان خبره و هم چنین مسائلی که در مورد انتخابات فدراسیون سوارکاری به وجود آمد، توضیحاتی را ارائه داد.
سعیدی: آیین نامه انتخاب خبرگان  ورزشی شخص محور نیست
دوشنبه | ۱۴۰۱/۰۳/۲۳ - ۱۱:۵۹ |
کد خبر : ۱۴۱۳۳ |
ورزشی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، کیکاووس سعیدی در مورد نشست روز گذشته هیات اجرایی کمیته ملی المپیک، بیان کرد: نشست هیات اجرایی به میزبانی فدراسیون تکواندو برگزار شد و در ابتدا گزارشی توسط هادی ساعی ارائه و از تلاش ها و زحمات او تشکر و قدردانی شد. در ادامه دستورالعمل پیشنهادی در مورد انتخاب کارشناسان خبره مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این دستورالعمل به تصویب هیات اجرایی رسید که ان‌شاءالله انتخاب کارشناسان خبره بر مبنا و انطباق با این دستورالعمل و شرایط احراز شده باشد.

او در مورد اینکه در انتخاب خبره ورزشی اولویت باید بر اصل آشنایی با مسائل مربوط به المپیک باشد و اضافه شدن شرط عضویت در هیات اجرایی این شائبه را ایجاد می‌کند که برخی اعضای این هیات به دنبال بازگشت مجدد به کمیته ملی المپیک از طریق خبره ورزشی هستند، گفت: چند شاخص در دستورالعمل انتخاب خبرگان ورزشی در نظر گرفته شده که یکی از آنها حداقل عضویت یک دوره‌ای در هیات اجرایی است و این موضوع مربوط به این دوره هم نیست و در خیلی از ادوار افرادی بودند که در هیات اجرایی حضور داشتند. فردی که در یک دوره چهار ساله در ترکیب هیات اجرایی حضور دارد مطمئنا فردی است که با موضوع منشور، جنبش و ساختار المپیک آشنایی کامل پیدا کرده چون در متن موارد مربوطه قرار گرفته است.  
 

* در آیین نامه انتخاب خبرگان روی فرد تصمیم گیری نکردیم
دبیر کل کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که آیا صرف داشتن همین یک شاخص یعنی حضور حداقل در یک دوره هیات اجرایی برای انتخاب به عنوان خبره ورزشی کفایت می‌کند یا خیر، گفت: به جز این شاخص، شاخص‌های دیگری نیز در انتخاب خبره ورزشی قرار داده شده است. البته در این موارد در جلسه بحث و مشورت شد. در کلیت آیین نامه دو بحث وجود دارد اول اینکه کارشناسان با پیشنهاد رییس کمیته و تصویب هیئت اجرایی انتخاب می‌شوند و دوم اینکه رییس کمیته هم بر اساس این موازین پیشنهاد خود را ارائه می‌دهد. در این جلسه فقط دستورالعمل انتخاب خبره تصویب شد و روی فرد تصمیم گیری نشد. ما فقط روی شاخص‌ها صحبت کردیم یعنی ابتدا به افراد نگاه نکردیم و بعد زمینه حضور افراد خاص را ایجاد کنیم. به طور قطعی فقط تعیین شرایط احراز بود تا افرادی که حاضر می شوند با موضوع جنبش المپیک آشنا باشند.

*موارد مطرح شده در آیین نامه شخص محور نبود
 سعیدی در پاسخ به این سوال که شرطی که برای انتخاب ۲ خبره ورزشی بانوان در آیین‌نامه آمده این شائبه را ایجاد می‌کند که تنها ۲ گزینه وجود دارد و راه برای افراد دیگر بسته شده، گفت: ما اصلا روی شخص خاصی جلو نرفتیم. رییس فدراسیون المپیکی یکی از شروط بود که ذکر شده، مدیران خانم که در کادر سرپرستی بودند، مدیران ارشد اجرایی از موارد مطرح شده است. البته ما بانوانی داشتیم که رییس فدراسیون بوده‌اند و تاکید می‌کنم اصلا به شخص نگاه نکردیم تا زمینه برای حضور شخص خاصی فراهم شود یعنی موارد مطرح شده شخص محور نبود.  
 

ن وزارت ورزش در جلسه روسای فدراسیون ها با حسین المسلم غیبت داشتند و آیا این غیبت دلیل خاصی داشته است یا اختلافاتی بین وزارت و کمیته ملی المپیک بر سر انتخابات فدراسیون سوارکاری به وجود آمده است؟ تاکید کرد: اختلافی وجود ندارد. کمیته ملی المپیک ماموریت و رسالت خود را دارد و در قلمرو  اساسنامه حرکت می کند. اصل همیشه بر روی وفاق حداکثری بین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک است. علت اینکه نمایندگان وزارت ورزش در جلسه شرکت نکردند این بوده که قبل از نشست روسای فدراسیون ها، حسین المسلم و همراهان با وزیر ورزش جلسه‌ای را داشتند که خود من هم در آن جلسه حضور داشتم و مباحث خوبی هم مطرح شد.

*همیشه سالن جلسات را در اختیار فدراسیون ها قرار می دهیم

سعیدی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه کمیته ملی المپیک از این موضوع که فدراسیون سوارکاری در نظر دارد انتخابات را برگزار کند اطلاعی داشت یا خیر و این مسئله که انتخابات در کمیته ملی المپیک برگزار شد باعث دلخوری وزارت ورزش شده است؟ گفت: امکانات کمیته ملی المپیک از جمله سالن جلسات و همایش ها در صورتی که فدراسیونی درخواست کند و ظرفیت خالی داشته باشیم، در اختیار آنها قرار می‌گیرد. فدراسیون سوارکاری هم درخواست  این را داشت که سالن جلسات در اختیارشان قرار بگیرد و ما این کار را برای همه فدراسیون‌ها انجام می‌دهیم.

او در مورد اینکه ممکن است این مسئله باعث دلخوری وزارت ورزش شده باشد، تصریح کرد: موضوع پیچیده‌ای نیست و ان‌شاءالله با تدبیر وزارت ورزش و بررسی‌های لازم، آنچه به صلاح ورزش قهرمانی است اتفاق می‌افتد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید