امروز : یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۵

انتخابات پارلمانی سنگال، آزمونی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴

مردم سنگال امروز (یکشنبه) در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت می‌کنند، انتخاباتی که برخی آن را پیش‌زمینه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ می‌دانند.
انتخابات پارلمانی سنگال، آزمونی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴
دوشنبه | ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۲۲:۴۹ |
کد خبر : ۱۴۲۹۶ |
اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماکی سال، رئیس‌جمهوری ۶۰ ساله سنگال یک بار در سال ۲۰۱۲ به مدت هفت سال و بار دیگر در سال ۲۰۱۹ برای مدت پنج سال برنده انتخابات ریاست‌جمهوری کشورش شد، اما اکنون احتمال می‌رود که او به دنبال لغو محدودیت دو دوره‌ای ریاست‌جمهوری در انتخابات ۲۰۲۴ سنگال باشد.

او هنوز به صورت علنی در این باره صحبت نکرده، اما شکست هم‌حزبی‌هایش در انتخابات پارلمانی امروز، می‌تواند هر نوع برنامه احتمالی او را نقش بر آب کند. بر اساس قانون اساسی سنگال، هیچ شخصی نمی‌تواند بیش از دو دوره متوالی رئیس‌جمهوری باشد و «ماکی سال» برای لغو این محدودیت، به حمایت پارلمان کشورش نیاز دارد.

انتخابات امروز سرنوشت ۱۶۵ کرسی این مجلس در پنج سال آینده را تعیین خواهد کرد، مجلسی که اکنون تحت کنترل هم‌حزبی‌های ماکی سال است. در انتخابات امسال پارلمان سنگال، هشت ائتلاف بر سر کرسی‌های مجلس رقابت می‌کنند، از جمله ائتلاف اپوزیسیون اصلی که «آزادی مردم» نام دارد.

برجسته‌ترین عضو این ائتلاف که «عثمان سونکو» است، در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۹ جایگاه سوم را به خود اختصاص داد. اما او و برخی دیگر از اعضای این ائتلاف به «دلایل فنی» از شرکت در انتخابات امروز محروم شدند، اقدامی که تظاهراتی گسترده را در سنگال به راه انداخت که دست‌کم سه کشته در پی داشت.

به رغم محرومیت از شرکت در انتخابات، عثمان سونکو در رهبری کارزارهای تبلیغاتی اپوزیسیون نقش عمده‌ای داشته و از بیرون گود، آن‌ها را رهبری کرده است.

در آستانه انتخابات، حزب آزادی مردم با حزب دیگری به نام «نجات سنگال» که تحت رهبری عبدولایه واده، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور فعالیت می‌کند، هم‌قوا شد.

این دو حزب قصد دارند اکثریت پارلمان سنگال را در دست گرفته و دولت ماکی سال را وادار کنند تا در کابینه خود از برخی از اعضای این ائتلاف استفاده کند. آن‌ها همچنین می‌خواهند مانع این شوند که رئیس‌جمهوری کنونی (که دو دوره متوالی قدرت را در دست داشته) در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ سنگال شرکت کند.

اپوزیسیون سنگال در انتخابات محلی ماه مارس، در شهرهای مهم پیروز شد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید