امروز : شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۱۱

سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد: اعلام نتایج انتخابات نظام پزشکی تا ۱۱ مردادماه

سخنگو و قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده جهت برقراری نظام ارجاع الکترونیک در کشور گفت: این طرح در استان گلستان آغاز شده و فاز اول آن به زودی در ۱۰ استان دیگر اجرایی می‌شود.
سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد: اعلام نتایج انتخابات نظام پزشکی تا ۱۱ مردادماه
دوشنبه | ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ - ۲۳:۳۴ |
کد خبر : ۲۲۹۹ |
علمی و فرهنگی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری با اشاره به معضل اضافه وزن، چاقی و کم تحرکی در کشور گفت: در حال حاضر یک چهارم زنان ایرانی یعنی ۲۴.۱ درصد چاق هستند و یک سوم آنها نیز اضافه وزن دارند؛ یعنی مجموعا ۶۰ درصد زنان ایرانی دچار چاقی یا اضافه وزن هستند. همچنین یک هفتم مردان ایرانی یعنی ۱۳.۸ درصد چاق و یک سوم آنها یعنی ۳۵.۳ درصد دچار اضافه وزن هستند که مجموعا ۵۰ درصد مردان را تشکیل می‌دهد.

۱۱ میلیون ایرانی چاق

حریرچی با بیان اینکه میزان چاقی در کشور نسبت به ۳۵ سال گذشته پنج برابر شده و اکنون ۱۱ میلیون نفر چاق در کشور داریم، گفت: همچنین میزان اضافه وزن ما نسبت به ۳۵ سال گذشته سه برابر شده است و در حال حاضر در کشور ۱۸ میلیون نفر دچار مشکل اضافه وزن هستند. بر این اساس ۲۹ میلیون نفر از ۸۰ میلیون ایرانی یا چاقند یا اضافه وزن دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۹۰ تا ۹۵ درصد زنان و مردان بالغ ایرانی دچار بی‌تحرکی هستند، افزود: باید توجه کرد که ۳۰ درصد از غذایی که ما ایرانی‌ها می‌خوریم، اضافه است. در عین حال باید بدانیم علاوه بر اینکه مشکل چاقی و اضافه وزن خودش نوعی بیماری محسوب می‌شود اما در عین حال موجب بروز بیماری‌های قلبی عروقی، خصوصا سکته‌های مغزی و قلبی، دیابت و افزایش سرطان شده و طول عمر افراد چاق یا دارای اضافه وزن از افراد با وزن ایده‌آل کمتر است.

برقراری نظام ارجاع الکترونیک در گلستان

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به موضوع نظام ارجاع الکترونیک گفت: از روز گذشته برقراری نظام ارجاع الکترونیک در استان گلستان آغاز شده و فاز اول آن به زودی در ۱۰ استان دیگر اجرایی می‌شود. فاز اول نظام ارجاع الکترونیک مربوط به مناطق زیر ۲۰ هزار نفر، فاز دوم آن مربوط به شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و فاز سوم آن مربوط به کلانشهرها و شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر است که به تدریج در کشور گسترش می‌یابد.

حریرچی با بیان اینکه هدف ما از برقراری نظام ارجاع الکترونیک در کشور، اجرای درست آن است و مردم هم باید در اجرای آن با ما همکاری کنند، گفت: ما ایرانی‌ها عادت کرده‌ایم که همیشه اولین مراجعات‌مان به پزشک متخصص، فوق تخصص یا بیمارستان‌ها باشد. این در حالیست که در هیچ کجای دنیا افراد نمی‌توانند مستقیما به پزشک متخصص یا فوق تخصص مراجعه کنند بلکه حتما پزشک خانواده آنها باید این موضوع را تشخیص دهد؛ چرا که با بیماری فرد و خانواده‌اش آشنایی دارد. بنابراین درمان‌های اولیه را انجام می‌دهد و در موارد ضروری افراد را به پزشک متخصص یا فوق تخصص ارجاع می‌دهد.

وی با بیان اینکه مردم باید در این زمینه با ما همکاری کنند تا بتوان خدمات بیشتری را از طریق پزشک خانواده متخصص و فوق تخصص ارائه دهیم، گفت: در این راستا سامانه‌های متعددی در وزارت بهداشت و در سازمان بیمه سلامت تشکیل شده که برای ارائه خدمات سطح یک سامانه سیاب (سند تبادل الکترونیک نظام ارجاع در سطح یک مراکز بهداشتی درمانی)، سامانه سنا برای ارائه خدمات سطح دو (سند تبادل الکترونیک نظام ارجاع در سطح دو مراکز بهداشتی درمانی) ایجاد شده و سامانه سما برای مدیریت ارجاع درمان سازمان بیمه سلامت است. بر این اساس ما در گام‌های بعدی نسخه الکترونیک را هم به این مجموعه اضافه کنیم تا به نقطه‌ای برسیم که تمام مراجعات‌مان از طریق نظام ارجاع الکترونیک باشد.

وی همچنین گفت: این سامانه‌ها برای دسترسی بهتر و علمی‌تر مردم به خدمات بهداشتی و درمانی است. البته ممکن است که در اجرای آنها مقاومت‌هایی صورت گیرد. باید توجه کرد که هیچ نظام بهداشتی و درمانی نمی‌تواند این میزان متخصص یا فوق تخصص تامین کند. همچنین باید بدانیم اینکه دفترچه بیمه مانند یک چک سفید امضاء باشد و فرد برای یک بیماری ساده به بیمارستان مراجعه کرده و از چند جا دارو تهیه کند و حتی برخی از داروها را استفاده هم نکند، به صرفه نیست.

میزان مصرف داروهای مسکن قانونی در کشور کم است

حریرچی با اشاره به موضوع مصرف داروهای ضد درد مسکن گفت: طبق آمار سازمان جهانی بهداشت میزان مصرف داروهای مسکن ضد درد قانونی در کشور ما نسبت به میزان سرطان موجود در کشور و بیماری‌های مزمن موجود کمتر از استانداردهای موجود است و این موضوع باعث می‌شود که یا بیماران درد را تحمل کنند و یا مسکن را از بازار غیر قانونی شبه مخدر به دست آورند.

وی ادامه داد: بر این اساس اقدام وزارت بهداشت این است که مسکن‌های قانونی را در داروخانه‌های بیمارستانی و داروخانه‌های منتخب که تحت کنترل کامل قرار دارند، با تجویز پزشکان و به صورت کنترل شده به دست مردم برسانند. البته نباید این موضوع را با موضوعاتی مانند توزیع مواد مخدر که البته برای کاهش آسیب است، اشتباه بگیریم.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دختربچه‌ای که در ساوه مورد آزار جنسی قرار گرفته بود و گفته می‌شد که به کما رفته است، گفت: اقدامات درمانی لازم برای او انجام شده است. البته باید توجه کرد مرجع قانونی اعلام این موضوعات وزارت بهداشت نیست؛ هر چند که در موارد اخیری که در این باره به وجود آمد در بسیاری از آنها سیستم بهداشتی و درمانی توانست کودک آزاری را شناسایی کند و این موضوع را به مراجع قانونی اطلاع داد.

انتخابات نظام پزشکی و کار پرریسک وزارت بهداشت

حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نتیجه انتخابات نظام پزشکی نیز گفت: وزارت بهداشت برای اینکه میزان مشارکت را در این انتخابات بالا برد دست به کار شجاعانه و پر ریسکی زد، اما باید پرسید که اگر وزارت بهداشت به سمت برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نمی‌رفت چه اتفاقی می‌افتاد؟ بنابراین وزارت بهداشت دست به این اقدام پر ریسک زد تا انتخابات را به صورت الکترونیک هم برگزار کند. در این راستا تست‌های متعددی هم از سامانه گرفته و همه آنها مورد تایید قرار گرفتند، اما بامداد روز انتخابات مشکلاتی در سامانه ایجاد شد و علی رغم تلاش‌های بسیار رفع نشد.

وی افزود: این در حالیست که کار سامانه الکترونیک تا عصر روز قبل از انتخابات به خوبی پیش رفته بود، اما اشکالی که بعد از آن ایجاد شد احتمال عدم رمزگشایی آراء را ایجاد کرد و ما برای صیانت از آراء تصمیم به لغو انتخابات الکترونیک گرفتیم. در پاسخ به کسانی که می‌گویند وزارت بهداشت می‌خواست مشارکت در این انتخابات کم باشد باید بگویم که اگر وزارت بهداشت چنین چیزی را می‌خواست اینقدر برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک تلاش نمی‌کرد. البته سامانه در همان روز دچار مشکل شد و ما چندین بار هم عذرخواهی کردیم. بعد از این موضوع تیمی در وزارت بهداشت در حال آسیب‌شناسی کار است. در عین حال باید توجه کرد که به طور کلی ۶۶ هزار نفر در سامانه الکترونیک اعلام آمادگی کرده بودند و در انتخابات نیز ۵۳ هزار نفر شرکت کردند، اما متاسفانه گاهی طوری عنوان می‌شود که انگار تمام ۲۵۰ هزار نفر تصمیم گرفته بودند که به صورت الکترونیک در انتخابات شرکت کنند. البته حتی اگر یک نفر به خاطر این موضوع نتوانسته در انتخابات مشارکت کند ما عذرخواهی می‌کنیم.

اعلام نتایج هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی؛ بزودی

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان اعلام نهایی نتایج و تاییدیه انتخابات از سوی هیات نظارت گفت: مهلت هیات نظارت برای اعلام نتیجه تا ۱۱ مرداد ماه است و هم در شهرستان‌ها و هم در تهران بررسی‌های لازم انجام شده و فکر می‌کنم به زودی هیات نظارت نتیجه بررسی‌ها را اعلام کند. البته ترجیح می‌دهم جزئیات آن را خود هیات نظارت اعلام کنند اما می‌دانم که موارد اعتراضات جزء به جزء بررسی شده‌اند.

مشکل صنعت دارویی کشور به دلیل تعلل بیمه‌ها

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره ایجاد مشکل در دسترسی به داروهای بیماران هموفیلی گفت: باید توجه کرد که به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات، صنعت دارویی کشور دچار مشکل شده است. البته ما اقداماتی انجام دادیم و نگذاشتیم که این موضوع به سطح بازار منتقل شود، اما در حال حاضر پرداخت به شرکت‌های پخش دارو دچار مشکل است.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری در مورد مشکلات مردم در تامین داروی مورد نیازشان گفت: موضوعی که طرح تحول نظام سلامت در اولین گام حل کرد، بحث کمبودهای دارویی بود. ما قبل از آغاز به کار دولت یازدهم به طور متوسط نزدیک به ۳۰۰ قلم کمبود دارویی داشتیم و گاهی دولت اعلام می‌کرد که بروید دارو را از بیرون بخرید و مابه‌التفاوتش را از دانشگاه‌ها دریافت کنید. اما خوشبختانه با تدبیر دولت یازدهم کمبودهای دارویی برطرف شد؛ به طوریکه طی چهار سال گذشته میزان کمبود دارویی در کشور به طور متوسط ۲۵ الی ۳۰ قلم بوده است.

وی افزود: البته باید توجه کرد ما کشوری هستیم که از نظر درآمد سرانه در رتبه ۸۰ دنیا قرار داریم و میزان اعتبارات‌مان در حوزه سلامت محدود است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که با سرانه چند صد دلاری میزان مصرف دارویمان منطبق با کشوری مانند آمریکا باشد که سرانه بهداشتی و درمانی‌اش ۱۰ هزار دلار است. بنابراین حتما به این موضوع توجه کنید که با در نظر گرفتن توان اقتصادی و میزان هزینه‌ای که در بهداشت و درمان می‌کنیم باید داروهایمان را تامین کنیم.

حریرچی همچنین گفت: از طرفی ما یک سری قوانین داریم و در راستای اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، قانون احکام دائمی کشور و ... مکلفیم که بیشتر داروها را به صورت داروهای ژنریک تامین کنیم. البته تضمین می‌کنیم که کیفیت داروهای ایرانی، استانداردهای لازم برای درمان بیماران را دارد. در عین حال داروهایی هم که هنوز در کشور تولید نشده یا محدود هستند را وارد می‌کنیم. بنابراین از رسانه‌ها می‌خواهم که تحت تاثیر کمپانی‌های خارجی قرار نگیرند و پزشکان هم باید بر اساس راهنماهای بالینی داروها را تجویز کنند.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره کلیپی از زد و خورد بین کمک بهیار و بیمار در یکی از بیمارستان‌های تبریز گفت: در این زمینه برخوردهای لازم با فرد خاطی انجام شده و افراد ذیربط هم به مراجع قانونی معرفی شدند. البته ما آموزش‌هایی را در زمینه جلوگیری از چنین رفتارهایی ارائه می‌دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش تجویز آنژیوگرافی به دلیل بالاتر بودن هزینه‌های آن گفت: هم آنژیوگرافی و هم سی تی آنژیو، اندیکاسیون‌های علمی خودشان را دارند و پزشکان هم بر اساس موازین علمی دنیا آنها را تجویز می‌کنند. البته از آنجایی که نظام پرداخت ما به صورت کارانه‌ای و فی فور سرویس است، شاید رقابت‌هایی میان گروه‌های مختلف وجود داشته باشد. ما در برخی موارد اضافه تجویزهایی در هر دو اقدام درمانی داشته‌ایم، اما در دانشگاه‌های کشور اقدامات خوبی برای لزوم تجویز این اقدامات با توجه به موازین و استانداردهای علمی شده است.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره تب کریمه کنگو گفت: میزان شیوع این بیماری در کشور بالا نیست و موارد چندانی هم نداشتیم. در نتیجه این بیماری با توجه به تغییر فصل کاملا کنترل شده است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره جزئیات تعرفه‌های رشته‌ها و گروه‌های مختلف پزشکی گفت: تعرفه‌های عمومی اعلام شده و دولت تعرفه‌های اولیه را تصویب کرده است، اما کارهای کارشناسی برای جزئیات آن در حال انجام است.

مبارزه با مواد مخدر نیازمند رویکردی اجتماعی و فرهنگی است

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات پیشگیرانه وزارت بهداشت در زمینه مصرف ماری‌جوآنا و گل در بین جوانان ایرانی، گفت: آمار این موضوع از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام می‌شود. متاسفانه یکی از موضوعات و مشکلات مهم بهداشت و درمان کشور، شیوع انواع مواد مخدر است که هم فرد معتاد و هم خانواده‌اش را در معرض خطر قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به شیوع بیماری‌ها و رفتارهای پرخطر جنسی شود.

حریرچی با بیان اینکه یکی از وظایف وزارت بهداشت در این زمینه اطلاع‌رسانی است، ادامه داد: با اطلاع‌رسانی می‌توان به مبارزه با ورود این مواد به جامعه کمک کرد و هم در جهت کاهش آسیب کمک می‌کند. البته تاکید می‌کنم که مبارزه با مواد مخدر بیشتر نیازمند رویکردی اجتماعی و فرهنگی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره توتون‌های حاوی مواد روان‌گردان، گفت: در برخی از بازرسی‌هایی که در نمونه‌های توتون‌های مصرفی انجام شد، مواردی از روان‌گردان دیده شد که موضوع را به مراجع قانونی گزارش دادیم.

ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار

حریرچی با بیان اینکه ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است، افزود: تغییرات فرهنگی که در این زینه رخ داده و بسیاری از خانواده‌ها قلیان را بد نمی‌دانند و فکر می‌کنند که چون دود قلیان از آب می‌گذرد، بی‌ضرر است، درست نیست. شیوع مصرف قلیان در بین زنان و مصرف خانوادگی قلیان موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مردم هم باید بدانند که ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است. هرچند که سیگار هم مضرات بسیار زیادی دارد.

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید