امروز : شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۲

به بهانه "تخریب" و "تبلیغات" انتخاباتی زودهنگام

با نزدیک شدن به زمان ثبت نام و آغاز کارزار انتخاباتی، کاندیداهای احتمالی نمایندگی مجلس برای شرکت در انتخابات دست به کار شده اند و شبکه های اجتماعی بهترین فضا برای تبلیغات است.
به بهانه "تخریب" و "تبلیغات" انتخاباتی زودهنگام
شنبه | ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ - ۱۱:۵۷ |
کد خبر : ۸۸۴۶ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات،  علی رغم اینکه بیش از ۴ ماه تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و از طرفی جامعه نیاز به آرامش، همدلی و اتحاد دارد، لذا می طلبد با فراهم کردن زمینه حضور حداکثری مردم و شور انتخاباتی در چارچوب قانون، گام برداریم.

بر اساس آنچه بیان شد، ایسنا با رعایت اصل بی طرفی، چرایی وضعیت آشفته حاکم بر فضاهای مجازی و همچنین نایده گرفتن قانون و اخلاق را در رقابت های انتخاباتی به عنوان مولفه های بازر یک جامعه اسلامی، با استفاده از تجارب صاحبنظران رسانه ای و فعالان فضای مجازی بررسی کرده است.

 باید و نبایدهای تبلیغات از دیدگاه فعالان رسانه ای

جمیله اسکندری مدیر مسئول هفته نامه سکوت با ابراز تاسف از رویارویی مردم در مقابل یکدیگر به عنوان یکی از تبعات تبلیغات زودهنگام یاد کرد و گفت: تبلیغات برای رسیدن به کرسی بهارستان در جیرفت در حالی آغاز شده که هنوز تایید شورای نگهبان برای هیچکدام از کاندیداها اعلام نشده و این یک امر غیرقانونی به شمار می‌رود.

ولی الله مرتضوی مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی ترنم تبلیغات زود هنگام انتخاباتی را باعث اصطکاک نیروهای مفیدی اجتماعی دانست و گفت: مدتی است در فضای مجازی و حقیقی با معرفی افراد، زندگی نامه، اهداف، عملکرد و اندیشه های نامزدها شروع شده است و متاسفانه عده ای پا را فراتر گذاشته و در مکان های دولتی نیز به هر عنوانی شاهد سخنرانی نامزد های مطرح برای انتخابات هستیم.

بهروز محمدی از فعالان فضای مجازی و مدیرمسئول هفته نامه استدلال نیز در این باره به ایسنا گفت: تبلیغات انتخاباتی اگر چه رسما باید یک هفته قبل از انتخابات باشد، اما متاسفانه مدت ها تبلیغات با عناوین مختلف شروع شده است.

ذبیح الله سالخورده از فعالان رسانه ای و فضای مجازی نیز گفت: معمولا یک سال به انتخابات مانده فضا از حالت نقد به تخریب می رسد و کاندیداها به هر نحو ممکن از جمله، حضور در مراسمات، پیام تبریک و تسلیت، سعی بر تبلیغ زود هنگام با حربه های متفاوت می کنند، و بزرگترین آفت و تهدید برای پیشرفت شهرستان های جیرفت و عنبرآباد قوم گرایی است.

محمود مجاز نماینده روزنامه های سراسری در خانه مطبوعات جنوب کرمان نیز گفت: رعایت اخلاق و حرمت همه شهروندان از طرف کاندیداها و حامیان آنها ضروری است و باید با تقویت حس وحدت و نوعدوستی همکاری بعد از انتخابات نیز برای پیشرفت و توسعه هموار گردد.

هدایت پیرنیا رئیس خانه مطبوعات جنوب کرمان، عمل به قانون و حرکت در مسیر قانون را از نشانه های قانونمندی دانست و به ایسنا گفت: متاسفانه بعضی افراد زودتر از موعود وارد گود انتخابات شده شروع کرده اند و بلند، بلند و بدون واهمه با قانون شکنی، کاندیدای مد نظر خود را خود را معرفی می کنند که قابل تامل است.

همه اخلاق و قانون را رعایت کنند

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان جیرفت رعایت اخلاق و قانون را توسط کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و هوادارانشان مورد تاکید قرار داد.

"مهدی روزپیکر" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن دعوت نامزدهای احتمالی و هوادارانشان به رعایت قانون و اخلاق گفت: شورای نگهبان وظیفه نظارتی دارد و فعالیت های تبلیغاتی را همواره رصد می کند و انتظار است نامزدهای احتمالی و هوادرانشان از هر گونه حرکت و اقدامی که شائبه تخریب رقیب را به دنبال دارد خودداری کنند، و توجه داشته باشند این مهم به عنوان تخلف در قانون نیز دیده شده است.

وی با تبیین اهداف ستاد پیشگیری و پیگیری جرائم انتخاباتی بیان کرد: با تشکیل ستاد پیشگیری و پیگیری جرائم انتخاباتی در شهرستان جیرفت هر گونه فعالیت انتخاباتی رصد خواهد شد، اگر چه شورای نگهبان وظیفه ذاتی خودش را همواره انجام می دهد.

این مقام مسئول افزود: هدف همه، حضور پر شور و حداکثری مردم پای صندوق های رای است، و شورای نگهبان امانتدار مردم است و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

روزپیکر با توصیه به نامزدهای احتمالی و هوادارانشان اظهار کرد: باید نگاه همه به مُر قانون باشد و از طرفی باید مد نظر داشته باشیم که هر چه را برای خود می پسندیم برای دیگران هم بپسندیم و باید همین دیدگاه را نسبت به نامزدهای احتمالی مقابل داشته باشیم. متاسفانه همه مشکلات ناشی از عدم پایبندی به قانون است.

سرپرست دفتر نظارت شورای نگهبان جیرفت با نکوهش اقدامات غیر اخلاقی انتخاباتی افزود: اگر کار برای رضای خدا باشد و به معاد و روز رستاخیز اعتقاد داشته باشیم شاهد اقدامات غیر اخلاقی نخواهیم بود.

وی پرهیز از کشاندن اقدامات انتخاباتی را قبل از موعد قانونی تبلیغات به معابر عمومی مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر هرگونه اقدامی قبل از زمان قانونی تبلیغات به معابر عمومی کشانده شود تخلف محسوب می شود.

روزپیکر از آمادگی کامل دفتر نظارت شورای نگهبان جیرفت برای برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبرداد و گفت: سلامت انتخابات به همراه حضور حداکثری مردم مد نظر است.

سرپرست دفترنظارت شورای نگهبان جیرفت در پایان با توصیه به اصحاب رسانه و خبر، تلاش در جهت برگزاری انتخابات سالم و بدون حاشیه را خواستار شد و بیان کرد: ارباب جراید به عنوان زبان گویای مردم می توانند در جهت سلامت انتخابات تاثیر مثبت داشته باشند و انتظار است جانب سلامت انتخابات را دنبال کنند.

و اما هشدارهای پلیسی به کاندیدا و طرفدارانشان

 سرهنگ رضا محمدرضایی فرمانده ناحیه انتظامی شهرستان جیرفت در گفت‌وگو با ایسنا گفت: امروزه استفاده از ظرفیت های مختلف در فضای مجازی امری بدیهی است و با شروع تبلیغات انتخاباتی بهره گیری از این بستر توسط کاندیدا و طرفدارانشان اجتناب ناپذیر می باشد.

وی با ابراز تاسف از برخی فعالیت ها در فضاهای مجازی افزود: متاسفانه شاهد هستیم که بعضی از کاربران فضاهای مجازی این بستر را برای تبلیغات زودهنگام انتخاب و با تشکیل گروه ها و پیج‌های مختلف اقدام به تبلیغ کاندیدای مورد نظر و ارائه برنامه های خود می کنند.

فرمانده ناحیه انتظامی جیرفت تبلیغات انتخاباتی را در چارچوب قانون توصیه کرد و گفت: با توجه به مشخص بودن دستورالعمل های تبلیغاتی و انتخاباتی در چارچوب قانون، توصیه می کنیم نامزدها مطابق این قوانین عمل کنند.

سرهنگ محمدرضایی در ادامه مطلب فوق خطاب به هواداران نامزدهای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طرفداران کاندیدا نیز برای تبلیغ و رای آوری کاندیدای مورد علاقه خود از افتراء، توهین و هتک حیثیت کاندیداهای دیگر و طرفداران آنها پرهیز کنند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید