امروز : شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۵۵

دبیر ستاد انتخابات کشور: برای الکترونیکی کردن انتخابات ریاست جمهوری با شورای نگهبان به توافق نرسیده‌ایم

دبیر ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تا این لحظه برای الکترونیکی کردن انتخابات ریاست جمهوری با شورای نگهبان به توافق نرسیده ایم، گفت: از ۶۵ هزار صندوق رای در نظر گرفته شده، در یک ششم آنها می توانیم انتخابات شوراهای شهر و روستا را الکترونیکی برگزار کنیم.
دبیر ستاد انتخابات کشور: برای الکترونیکی کردن انتخابات ریاست جمهوری با شورای نگهبان به توافق نرسیده‌ایم
جمعه | ۱۳۹۵/۱۲/۲۰ - ۰۰:۳۳ |
کد خبر : ۶۶۰ |
سیاسی
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، علی پورعلی مطلق، دبیر ستاد انتخابات کشور در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در انتخابات پیش رو که ۲۹ اردیبهشت سال آینده برگزار می شود، سه انتخابات مهم توسط ستاد انتخابات کشور برگزار می شود.

وی افزود: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا که به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود و همچنین نخستین دوره انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس که فقط در چهار حوزه انتخابیه شهرستان های آذربایجان شرقی، هرمزگان و اصفهان برگزار خواهد شد.

پورعلی مطلق گفت: ۴۲۹ شهرستان و ۱۰۵۸ بخش داریم که موظفیم تا هیات های اجرایی آنان را تشکیل دهیم. هر کدام از این انتخابات ها باید بر اساس قانون خودش برگزار شود چون لایحه جامع انتخابات هنوز توسط مجلس به تصویب نرسیده است.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور گفت: مقدمات کار برای برگزاری انتخابات فراهم شده است، برای انتخابات شوراهای شهر و روستا در ۲۵ اسفندماه جاری هیات اجرایی تشکیل می شود که متعاقب آن ثبت نام انجام می گیرد، در کشور ۳۷ هزار و ۷۹۵ روستا و ۱۲۲۴ شهر داریم و هر کدام باید برای خودشان هیات اجرایی جدا داشته باشند.

وی اضافه کرد: استان گیلان ۵۲ شهر و بیش از ۲۰۰۰ روستاها دارد که هر کدام از شهرها و روستاهای مذکور برای ستاد انتخابات کشور یک حوزه انتخابیه محسوب می شود لذا اکنون مقدمات و تمهیدات لازم اندیشیده و برنامه های آموزشی خوبی تدوین شده است، آموزش های لازم در راستای قانونمند عمل کردن برگزار می شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: یکی از موفقیت های ما در انتخابات گذشته که با ۱۸ شاخص و مولفه یکی از بی نظیرترین انتخابات کشور بوده است زیرا آموزش های لازم برای عوامل اجرایی تشریح شد، در این دوره یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر فقط عوامل اجرایی انتخابات داریم.

پورعلی مطلق در خصوص برگزاری انتخابات الکترونیک، بیان کرد: تعامل بسیار خوبی با شورای نگهبان داریم و در هفته چندین جلسه با محوریت های مختلف برگزار می شود، تا این لحظه برای الکترونیکی کردن انتخابات ریاست جمهوری با شورای نگهبان به توافق نرسیده ایم.

وی با بیان اینکه ۶۵ هزار صندوق رای در نظر گرفته شده است که به دلیل هزینه بالا نمی توانیم در تمام شعب اخذ رای انتخابات را به صورت الکترونیک برگزار کنیم، گفت: طی توافقی با هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا با توجه به ظرفیت موجود می توانیم در یک ششم شعب اخذ رای، انتخابات شوراها را به صورت الکترونیک برگزار کنیم.

استاندار گیلان هم با تاکید بر اینکه نباید بگذرایم انتخابات اندیشه دو قطبی گیرد، گفت: انتخابات یکی از مواردی است که اقتدار ایران را به دشمنان نشان می دهد.

 محمدعلی نجفی، استاندار گیلان اظهار کرد: پایه و اساس کار ما آموزش است لذا در این جلسه توجیهی مباحث اجرای انتخابات بیان می شود.

وی افزود: با وجود جنگ در کشورهای حاشیه و همچنین فعالیتی که صهیونیسم برعلیه نظام جمهوری اسلامی دارد، کشور ما از شرایط خاصی برخوردار است و در همین راستا انتخابات یکی از مواردی است که اقتدار ایران را به دشمنان نشان می دهد.

استاندار گیلان با تاکید بر اهمیت انتخابات، گفت: حدود دو ماه آینده، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراها را در پیش داریم، نباید بگذرایم انتخابات دو قطبی شود. آنان که در انتخابات سالم و پرشور جا می مانند، می خواهند اعلام کنند که کشور دو قطبی است در حالیکه همه زیر نظر ولایت فقیه و اندیشه های مقام معظم رهبری یک قطب داریم.

نجفی با تاکید بر اینکه نباید بگذرایم انتخابات اندیشه دو قطبی گیرد، تصریح کرد: همه باید باهم در راستای برگزاری انتخاباتی پرشکوه و خیره کنند تلاش کنیم، باید بپرهیزیم تا از امکانات دولتی به نفع اندیشه یا جبهه خاصی استفاده نشود زیرا ما مجریان انتخابات سالم و بدون حاشیه هستیم.

وی ادامه داد: ما امانتدار رای مردم هستیم زیرا رای مردم مصداق حق الناس است. مردم با آرامش، مشارکت حداکثری را رقم می زنند. گیلان جزء امن ترین استان ها از نظر نظامی، انتظامی و امنیتی است.

استاندار گیلان با بیان اینکه ارزش پول ملی بیش از ۱۷۰ درصد کاهش پیدا کرده و همچنین تورم از ۴۳ درد به زیر ۸ درصد رسیده که این به معنی حل همه مشکلات نیست، اضافه کرد: طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری گیلان از ۱۵.۶ درصد سال ۹۲ به منفی ۹.۶ درصد در نیمه نخست سال جاری رسیده است که ما جزو پنج استان بیکار کشور بودیم و اکنون بیستمین استان بیکار کشور هستیم و رتبه هفت کشور را در اشتغال داریم.

نجفی با بیان اینکه فضای ارزاق، امکانات و ذخایر استان و کشور بسیار عالی است، خاطرنشان کرد: در روزهای اول دولت، نگرانی های در تامین گندم و آرد داشتیم در حالیکه امروزه در تولید گندم کاملا خودکفا هستیم.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم با عقلانیت و تدبیر انتخابات را هدایت کنیم؛ نباید بگذاریم اندیشه ای شکل گیرد که عملکرد دولت را تضییع کند و زحمات نظام را زیر سوال ببرد. انتخابات امید مردم را زنده می کند و مردم به دنبال بهتر شدن هستند که با شعار و حرف، نمی توان پاسخ داد.

استاندار گیلان با بیان اینکه باید شرایطی را ایجاد کنیم تا مردم از فرصت طلایی حضور در انتخابات استفاده کنند، افزود: اعتقاد داریم همه جریان های سیاسی دلسوز نظام هستند؛ ما هم موظفیم از نظر عرفی، شرعی و قانونی برای برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور تلاش کنیم.

نجفی با تاکید بر اینکه عقاید منحصر به اندیشه خاصی نیست و همه حق انتخاب دارند، بیان کرد: همه افرادی که از نظر نظام جمهوری اسلامی مجوز سخنرانی دارند، اجازه سخنرانی می یابند و سخنرانی ها هم باید با هماهنگی فرمانداران برگزار شود. تلاش ما این باشد تا فضایی را فراهم کنیم که مردم با آرامش پای صندوق های رای حاضر شوند.  

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید