امروز : پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۴۶

درخواست پارلمان لیبی برای برگزاری انتخابات زودهنگام

رئیس پارلمان به رسمیت شناخته شده لیبی (طبرق) با توجه به شرایط دشوار این کشور برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی را تا قبل از فوریه ۲۰۱۸ خواستار شد. همچنین اکثر اعضای پارلمان طبرق با لغو توافقنامه صخیرات موافقت کردند. در حالی که تاسیسات نفتی به نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی واگذار شده است.
درخواست پارلمان لیبی برای برگزاری انتخابات زودهنگام
چهارشنبه | ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ - ۲۲:۵۶ |
کد خبر : ۶۴۶ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، عقیله صالح، رئیس پارلمان به رسمیت شناخته شده لیبی (طبرق) از کمیسیون عالی انتخابات این کشور خواست تمامی اقدامات لازم برای فراهم کردن شرایط برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی را در پیش بگیرد.

پارلمان لیبی روز سه شنبه همچنین تصویب کرد که توافقنامه سیاسی صخیرات که شورای ریاستی و دولت توافق ملی به ریاست فائز سراج نتیجه آن بود، دیگر اصل و مبنا نباشد.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که درگیری‌ها میان نیروهای موسو به "ارتش ملی لیبی" به رهبری خلیفه حفتر و شبه‌نظامیان بنغازی در منطقه هلال نفتی ادامه داشته است.

سفرای کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه در لیبی پیشتر به شدت افزایش تنش‌ها و خشونت‌ها در منطقه هلال نفتی را محکوم کرده و خواستار توقف تیراندازی‌ها در منطقه شدند.

آنان در بیانیه‌ای تاکید کردند که به شدت به نیروی نظامی ملی و یکپارچه‌ای در لیبی نیاز است و موسسه‌های نفتی باید تنها تحت کنترل نهاد ملی باشند.

خلیفه الدغاری، رئیس فراکسیون حاکمیت ملی در پارلمان طبرق در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت: ۸۰ نماینده در جلسه حاضر بودند و طی دو روز گذشته ۷۴ نماینده در این پارلمان در اعتراض به حمله شبه‌نظامیان مدافع بنغازی به منطقه هلال نفتی تحریم گفت‌وگوی سیاسی را اعلام کردند.

عبدالله بلحیق، سخنگوی پارلمان طبرق اظهار داشت، نمایندگانی که گفت‌وگوهای سیاسی را تحریم کردند وزارت دفاع در دولت وفاق ملی را به حمایت از این شبه‌نظامیان متهم کردند.

خبرنگار شبکه خبری الجزیره اظهار داشت، دو روایت مختلف درخصوص نشست روز سه شنبه پارلمان طبرق وجود دارد. روایت اول از رئیس پارلمان است، او گفت، ۸۰ نماینده در این جلسه حضور داشتند و تصمیم اتخاذ شده در ژانویه سال گذشته مبنی بر اصل بودن توافقنامه صخیرات در مذاکرات لیبی را لغو کردند. روایت دوم از نمایندگانی است که گفت‌وگوهای سیاسی را تحریم کردند. آنها گفتند، ۳۸ یا ۳۹ نماینده این تصمیم را گرفتند اما آنها اکثریت پارلمان را (با ۱۹۷ عضو) تشکیل نمی‌دهند.

جلسات پارلمان از اوت گذشته تعطیل شده بودند اما حوادث اخیر منطقه هلال نفتی علت برگزاری جلسه روز سه شنبه بود.

این تصمیم پارلمان طبرق علامت سوالی را در ذهن‌ها ایجاد کرد زیرا خود این پارلمان نیز یکی از موسسه‌هایی است که در پی توافقنامه صخیرات تشکیل شد.

احمد ابوالغیط،‌ دبیرکل اتحادیه عرب اظهار داشت: امکان برگزاری نشستی چهارجانبه در لیبی تا پیش از پایان مارس جاری وجود دارد.

مارتین کوبلر، فرستاده سازمان ملل به لیبی نیز در بیانیه‌ای با محکومیت افزایش تنش‌های سیاسی در منطقه هلال نفتی تاکید کرد، گفت‌وگوی سیاسی به تنهایی قادر به حل بحران لیبی است.

کوبلر تاکید کرد: افزایش تنش‌ها در منطقه هلال نفتی روند سیاسی در لیبی را به خطر انداخته و احتمال آغاز درگیری‌های بیشتر و وسیع‌تری را ایجاد می‌کند.

فرستاده سازمان ملل به لیبی افزود: اولویت فوری در لیبی کاهش میزان تنش‌ها و ممانعت از وقوع خسارات و تلفات بیشتر و نیز تضمین این است که تاسیسات اصلی و حیاتی کشور و منابع طبیعی آن تحت کنترل مسئولان لیبیایی باشند.

وی اظهار داشت: این خشونت‌های غیرقابل قبول در منطقه هلال نفتی بار دیگر لزوم تلاش جدی همه طرف‌ها در روند سیاسی را نشان داد.

کوبلر تاکید کرد: سازمان ملل آماده میزبانی از نشست جامع همه گروه‌های لیبیایی است که قادر به حل این مسائل هستند.

فرستاده سازمان ملل به لیبی در پایان بیانیه خود تاکید کرد، هرگونه سازش سیاسی که جامع همه طرف‌ها باشد تنها از طریق مذاکره حاصل می‌شود.

این در حالی است که ادریس ابوخماده، فرمانده دستگاه گارد حفاظتی تاسیسات نفتی وابسته به دولت توافق ملی لیبی در کنفرانس مطبوعاتی در منطقه راس لانوف در شرق این کشور اعلام کرد، بنادر منطقه هلال نفتی توسط نیروهای گارد حفاظتی تاسیسات نفتی از گردان‌های مدافع بنغازی تحویل گرفته شده و امنیت در آنجا برقرار شده است.

ابوخماده افزود: دستگاه گارد حفاظتی تاسیسات نفتی به دور از هرگونه کشمکش‌ها و درگیری‌های سیاسی بوده و هیچ گونه ماموریت جنگی در آنجا ندارد و براساس قانون تاسیسش تنها وابسته به موسسه ملی نفت است.

وی در ادامه به شرکت‌هایی که با موسسه ملی نفت لیبی قرار داد دارند نسبت به ادامه تولید و صادرات نفت بدون هیچ توقفی اطمینان داد.

در این راستا شورای ریاستی وابسته به دولت وفاق ملی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود در بیانیه‌ای تاکید کرد، دستوراتی را به سازمان گارد تاسیسات نفتی داده تا تاسیسات نفتی را تحویل بگیرند.

این شورا افزود: ماموریت نیروهای گارد تاسیسات محدود به حفاظت از آن تاسیسات و تسهیل عملیات تولید و صادرات نفت است.

 

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید