امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۹
اختصاصی / جایگزینی جریان «تخصص‌گرا» با تب «چهره‌گرایی»

شبکه‌های اجتماعی و پیوند «پلاسکو» و «انتخابات شورای شهر»/ ائتلاف‌های تخصصی در انتخابات شوراهای شهر شکل می‌گیرد

پس از حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو، انبوهی از عکس‌نوشت‌ها و اظهارنظرها توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد؛ با این مضمون که حادثه‌ پلاسکو را نتیجه نوع رأی‌دهی مردم به «ورزشکاران» در انتخابات شورای شهر دانسته و تاکید می‌کردند از این پس باید افراد متخصص بر کرسی‌های شورای شهر تکیه بزنند.
شبکه‌های اجتماعی و پیوند «پلاسکو» و «انتخابات شورای شهر»/ ائتلاف‌های تخصصی در انتخابات شوراهای شهر شکل می‌گیرد
سه شنبه | ۱۳۹۵/۱۲/۰۳ - ۱۴:۲۶ |
کد خبر : ۵۵۱ |
سیاسی

به گزارش خبرنگار «باز انتخابات»، بیش از یک ماه از حادثه پلاسکو می‌گذرد و تعداد روزهایی که به ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات شورای شهر باقی مانده، به شمارش افتاده است و خواه ناخواه حادثه غمبار پلاسکو که به اذعان یک عضو فعلی شورای شهر تهران 3 هزار نمونه مشابه شرایط آن در پایتخت وجود دارد، نیز تأثیر خود را بر این انتخابات خواهد گذاشت.

هر چند استفاده ابزاری از پدیده‌ها و حوادثی که بر عواطف انسان‌ها اثر گذاشته است، نوعی بی‌اخلاقی در عرصه تبلیغات محسوب می‌شود؛ اما تأثیرگذاری حادثه پلاسکو در عواطف و افکار شهروندان و اینکه آنها را واداشته تا در انتخاب‌های خود تجدیدنظر کنند، اتفاقی است که از دل شعور جمعی مردم بیرون آمده و به نظر می‌رسد نه تنها تأثیر خود را در انتخابات شورای شهر تهران در سایر شهرهای کشور نیز بر جای بگذارد؛ چراکه مسئله «بافت‌های فرسوده» تنها مسئله شهروندان در تهران نیست و این موضوع در سراسر ایران گسترده شده است.

اخبار خبرنگاران «باز انتخابات» در شهرهای مختلف کشور حاکی از این است که این بار نیز شبکه‌های اجتماعی و بخصوص تلگرام پیشتاز شده و فضایی که در پیوند «پلاسکو» و «انتخابات شورای شهر» ایجاد کرده است، بر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با مسائل و نیازهای مدیریت شهری تأثیر گذاشته و گروه‌هایی از متخصصان حتی در شهرهای کوچک نیز به صورت غیررسمی در صدد شکل‌دهی ائتلاف‌هایی هستند.

در تهران نیز گروه‌های مختلفی تابلوی متخصصان حوزه مدیریت شهری را بالا برده یا خواهند برد و فعالیت هایی  برای حضور در عرصه انتخابات شورای شهر کلید زده اند.

گفتنی است به دلیل چرخش فضای انتخابات این دوره شورای شهر از ماهیت سیاسی به فضای صنفی و تخصصی (با رویکرد مدیریت شهری)، نه تنها انجمن‌های علمی - چه در سطح اساتید و چه در سطح دانشجویی – و سازمان‌های حرفه‌ای نظیر نظام مهندسی می‌توانند توان خود در تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات شوراها را نشان دهند، بلکه شاید برای اولین بار باشد که شورایاری‌ها نیز این فرصت را پیدا می‌کنند تا توان‌شان در بسیج کردن نیرو را نشان دهند.

چه اینکه، هر چند اعضای شورایاری ها به لحاظ سطح تحصیلات و تخصص آکادمیک، تناسب چندانی با گروههایی که تحت عنوان «تخصص گرایی» وارد صحنه انتخابات شورای شهر می شوند، ندارند؛ اما از این جهت با آنها قرابت خواهند داشت که زمین هر دو آنها «سیاسی» نیست بلکه با نگاهی اجتماعی و حداکثر صنفی به فعالیت گروهی می‌پردازند.    

گزارش خبرنگار «باز انتخابات» حاکیست، یکی از گروههایی که با ویژگی تخصص در حوزه مدیریت شهری در تهران ورود پیدا کرده و تا کنون جلساتی را به صورت غیرعلنی برگزار کرده است، گروهی از مدیران ادوار مختلف شهرداری تهران و تعدادی نیز از شهرهای دیگر هستند.

«عبدالکریم بابارضا» که شهردار منطقه 6 و قائم‌مقام خدمات شهری و معاونت اجتماعی شهرداری تهران بوده است، «علی اصغر نصیری» مجری خط 4 متروی تهران و «علی کفایی محمدنژاد» از مدیران باسابقه شهرداری از جمله اعضای اصلی این گروه هستند که با عنوان «انجمن متخصصین مدیریت شهری دوران معاصر» فعال شده‌اند.

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید