ترکیه یک بوم و دو هوا در مقابل استفاده از سلاح شیمیایی

دیروز داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در برلین با همتای آلمانی خود دیدار کرد و به دنبال جلب افکار عمومی برای محکومیت سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شمیایی در مجامع بین المللی است.
 ترکیه یک بوم و دو هوا در مقابل استفاده از سلاح شیمیایی
شنبه | ۱۳۹۲/۰۶/۰۲ - ۰۶:۳۵ |
کد خبر : ۳۲۰ |
سیاسی
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، مجید قاضی پور- دیروز داود اوغلو در کنفرانس خبری خود که با همتای آلمانی خود برگزار شد به خبرنگاران گفت که ما نمی توانیم ببینیم که در کشور همسایه ما دولت بر علیه مردم خود از سلاح شیمیایی استفاده می کند و ما ساکت بمانیم،

وزیر امور خارجه ترکیه اضافه کرد: ما مسلمان هستیم و نمی توانیم تحمل کنیم که بچه ها، پیر و جوان، زن و مرد توسط حاکمان خود کشته شوند و ما اقدامی نکنیم.

وی به بمباران شیمیایی حلبچه اشاره کرد و گفت: اگر آن زمان ما وارد قضیه می شدیم اکنون این اتفاق نمی افتاد.

این صحبت ها را درحالی از وزیر امور خارجه ترکیه و آلمان می شنویم که در 8 سال جنگی که عراق به ایران تحمیل کرد و در این مدت بارها و بارها در شهر ها و جبهه های جنگ توسط صدام و با حمایت جامعه جهانی از بمب های مختلف شیمیایی بر علیه مردم ما در شهرها و جبهه ها جنگ استفاده کرد ولی هیچ کدام از کشور ها حاضر به مخالفت و محکومیت این جنایت جنگی بر نیامدند.

معلوم نیست که چرا حاکمان فعلی ترکیه سوریه را همسایه خود می دانند مگر آن زمان کشور و مردم مسلمان ایران همسایه آنها نبود و مگر مورد تهاجم قرار نگرفته بود. مگر فراموش کردند که خود زمینه های مسلح شدن تروریست های سوری را فراهم آورده و مورد حمایت قرار داده اند و این جنایت های در سوریه به وقوع پیوسته است.

اگر قرار است در مورد کشتار مردم سوریه و محکومیت کاربرد سلاح های شیمیایی  صحبت کنند باید با ایران که در 8 سال به صورت مداوم مورد حمله بمب های شیمیایی صدام قرار گرفته و خود آسیب دیده شیمیایی ست و در این سی و چند سال هزاران نفر بر اثر بمب های شیمیایی به شهادت رسیده اند و بعداز این مدت هنوز هم با صدمات شیمیایی زندگی سختی را دارند به گفتگو بنشینند و نه با کشور آلمان که خود تولید کننده و صادر کننده سلاح ها و بمب های شیمیایی است که خود نیز در تجاوز شیمیایی صدام به ایران نقش به سزایی دارد و تروریست شیمیایی است و لیاقت گفتگو در خصوص سوریه را ندارند.

این در حالی است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه شب در یک گفت‌وگوی تلفنی، موضوع به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
در این تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان، با اشاره به موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران در نفی به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی، هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را قویاً محکوم کرد و اظهار داشت: چنانچه این موضوع صحت داشته باشد، قطعاً توسط گروه‌های تروریستی و تکفیری انجام شده است که در عمل نشان داده‌اند از هیچ جنایتی رویگردان نمی‌باشند.
وی درخصوص ادعای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر وارد کردن اتهام به دولت سوریه برای استفاده از این سلاح‌ها، گفت: چگونه در حالی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور دارند و دولت این کشور با تسلط در حال عقب راندن تروریست‌ها می‌باشد، دست به چنین اقدامی می‌زند، و لذا این عمل جنایتکارانه توسط گروه‌های تروریستی انجام گرفته که منافع آنها در گرو تشدید بحران در سوریه و بین المللی کردن آن است.
ظریف با اشاره به محکومیت این حادثه توسط دولت سوریه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در تماس نزدیک با دولت سوریه برای بررسی جوانب مختلف این موضوع است.

گزارش: مجید قاضی پور

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید