امروز : دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۱

کواکبیان: برای انتخابات ۹۶ به کسی چک سفید امضا نداده ایم

دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: هر اصلاح‌طلبی بخواهد برای انتخابات ۹۶ کاندیدا شود، وی را موردتوجه قرار می‌دهیم زیرا ما به کسی چک سفید امضا نداده‌ایم.
کواکبیان: برای انتخابات 96 به کسی چک سفید امضا نداده ایم
جمعه | ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ - ۱۹:۳۳ |
کد خبر : ۱۹۴ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری و نماینده مردم تهران در مجلس عصر امروز (جمعه) در همایش پیش کنگره پانزدهم حزب مردم سالاری که در کانون توحید تهران برگزار شد، اظهار کرد: در برخی مباحث توسعه می‌گوید فرهنگ، سیاست و اقتصاد بر هم مقدم هستند. علما تعبیری دارند مبنی بر اینکه برخی چیزها تقدم رتبی دارند ولو اینکه تأخیر زمانی داشته باشند. بنابراین به نظر ما قطعا فرهنگ برای جامعه تقدم رتبی دارد.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری خاطرنشان کرد: از نظر ما توسعه سیاسی رتبه‌اش بالاتر از توسعه اقتصادی اما فعلا تقدم زمانی به اقتصاد تعلق دارد.

کواکبیان با بیان اینکه بنا داریم در سال ۹۶ مردم با شور بیشتری پای صندوق‌های رای بیایند، تصریح کرد: باید اعتماد عمومی بازسازی شود زیرا اعتماد عمومی بر اثر فیش‌های نجومی، املاک نجومی، صندوق ذخیره فرهنگیان و اختلاس‌های باقی مانده از دولت احمدی‌نژاد دچار ضربه شده است.

وی در ادامه به دیدار فراکسیون امید با رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: به عنوان هیأت رئیسه فراکسیون امید به روحانی گفتم در سیاست خارجی و آزادی بیان و مطبوعات موفق عمل کرده‌اید اما دولت شما در توسعه سیاسی موفق نبوده است. سه سال از دولت گذشته و دولت باید در تحقق توسعه سیاسی بیشتر تحرک داشته باشد.

دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه دولت در بحث مبازره با فساد فعال است، اظهار کرد: ستادی به ریاست جهانگیری برای مبارزه با فساد راه‌اندازی شده است اما نتایج آن باید برای مردم ملموس‌تر و محسوس‌تر باشد.

کواکبیان با بیان اینکه اولین نهاد مسئول مبارزه با فساد مالی دستگاه قضایی است گفت: اگر ما از املاک نجومی و برخی فسادها تحقیق و تفحص صورت دهیم باز باید به دستگاه قضایی بفرستیم، بنابراین عدالت رمز و راز توسعه است.

وی به گزارش دبیران استانی این حزب اشاره و خاطرنشان کرد: دبیران استانی حزب مردم سالاری به ما گزارش داده‌اند مردم از وضعیت اقتصادی دل خوشی ندارند. بنابراین ما تنگناها و مشکلات را می‌پذیریم و از این جهت به دولت توصیه می‌کنیم در خروج از رکود، بیکاری، ایجاد اشتغال، بهبود وضع معیشتی مردم و مقابله با فساد به مردم دلخوشی بدهد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: از دولت می‌خواهیم در مقوله خروج از رکود و بیکاری آمارهای ملموسی به مردم بدهد؛ شاه‌بیت همه این مسائل مبارزه با فساد است.

کواکبیان با تأکید بر اینکه شاخص شفافیت ما در دنیا حائز رتبه ۱۳۰ است، گفت: فراکسیون شفاف‌سازی را در مجلس راه‌اندازی کرده‌ایم. ما در مجلس پشتیبان دستگاه قضایی هستیم و از این نهاد می‌خواهیم بدون تعارف با مفسدان برخورد کند.

وی در مورد حقوق شهروندی نیز گفت: حقوق شهروندی یکی از وعده‌های رئیس ‌جمهور در زمان انتخابات ۹۲ بوده است و البته طی دیداری که ما با آنها داشتیم گفتند تا دو ماه آینده لایحه حقوق شهروندی را به مجلس می‌فرستند.

دبیرکل حزب مردم سالاری در ادامه تصریح کرد: از دولت می‌خواهیم که لایحه سه‌قلو وضعیت احزاب و حزبی شدن انتخابات، شامل لایحه اطلاع‌رسانی و آزادی بیان و مطبوعات و لایحه انتخابات را به مجلس بفرستد.

کواکبیان در ادامه افزود: آنهایی که می‌گویند وابسته به هیچ حزب و گروهی نیستند، عقب‌مانده هستند زیرا این مغایر با توسعه سیاسی است.

وی با اشاره به قانون انتخابات که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد نیز گفت: ما باید قانون انتخابات را در مجلس تصویب کنیم چون در غیر این صورت هر کسی از آن تفسیر خود را خواهد شد و شما می‌بینید هم‌اکنون شورای نگهبان در مورد نظارت بر نمایندگان حرف‌های متفاوتی می‌زند.    آقای جنتی در تلویزیون  می‌گوید طی ۴ سال ما باید بر نمایندگان نظارت داشته باشیم، در حالی که طبق قانون نظارت شورای نگهبان فقط در محدوده زمانی ۲۰ روزه است و این خود نمایندگان هستند که باید بر رفتار یکدیگر نظارت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: اگر دولت لوایح سه قلو را در مدت ۷ الی ۸ ماه باقی مانده از عمر فعالیتش به مجلس بفرستد، اعتماد مردمی و نخبگان سیاسی جلب می‌شود.

کواکبیان به تشریح سیاست‌های حزب مردم‌سالاری پرداخت و یادآور شد: حزب مردم‌سالاری برای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا ۱۵۰۰ کاندیدا خواهد داشت و از دولت تدبیر و امید هم حمایت خواهد کرد.

وی تأکید کرد: اگر در داخل حزب و یا بیرون از حزب، اصلاح‌طلبی بخواهد برای انتخابات سال ۹۶ کاندیدا شود، وی را موردتوجه قرار می‌دهیم چراکه ما به کسی چک سفید امضا نداده‌ایم.

دبیرکل حزب مردم سالاری با بیان اینکه مبنای حرکت ما شورای هماهنگی جبهه اصلاحات است خاطرنشان کرد: فعالیت سیاست‌گذاری شورای اصلاح‌طلبان تا انتخابات مجلس دهم بوده و هم‌اکنون دوره آن به پایان رسیده است البته این سخن من به این معنا نیست که اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی با دو لیست وارد بشوند بلکه تلاش می‌کنیم که لیست واحد بدهیم، اما آیا احزاب مقصر هستند یا آن عده‌ای که ساز ناکوک می‌زنند.

کواکبیان با تأکید بر اینکه قصد وزن کشی نداریم گفت: ۴۵ حزب اصلاح‌طلب خارج از شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هستند البته مبنای ما اختلاف نیست بلکه اتحاد و وحدت است اما مرجعیت اصلی متعلق به شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خواهد بود.

 

منبع: خبرگزاری مهر

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید