حزب چپگرای تازه‌کار، پیروز انتخابات پارلمانی اسلوونی

بر اساس نتایج رسمی اولیه، یک حزب اپوزیسیون لیبرال اسلوونی در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شد.
حزب چپگرای تازه‌کار، پیروز انتخابات پارلمانی اسلوونی
سه شنبه | ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ - ۲۳:۳۰ |
کد خبر : ۱۴۰۲۳ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از وب‌سایت روزنامه هیل، بر اساس نتایج اعلام شده با شمارش ۹۷ درصد از آرای انتخابات پارلمانی یکشنبه اسلوونی، حزب «جنبش آزادی» حدود ۳۴ درصد و «حزب دموکرات اسلوونی» که حزب نخست‌وزیر پوپولیست فعلی این کشور است، ۲۴ درصد آرای این انتخابات را به خود اختصاص دادند.

این ارقام بدین معناست که حزب تازه‌کار «جنبش آزادی» آماده تشکیل دولتی ائتلافی با احزاب و گروه‌های کوچک‌تر چپ‌گراست.

روبرت گولوب، رهبر این حزب که به کرونا مبتلاست، در پیامی ویدئویی خطاب به طرفداران خود گفت: امروز مردم پایکوبی می‌کنند. فردا روزی جدید است و کارهای جدی پیش رو است.

یانس یانشا، نخست‌وزیر فعلی اسلوونی که از متحدین همتای راست‌گرای خود در مجارستان (ویکتور اوربان) است، «پیروزی نسبی» گولوپ را تبریک گفت.

یانشا که از طرفداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکاست، از زمان آغاز به کارش در ۲ سال پیش تاکنون، اسلوونی را به سوی یک «پوپولیسم راست‌» هدایت کرده است.

لیبرال‌ها انتخابات روز یکشنبه را به نوعی همه‌پرسی درباره آینده اسلوونی توصیف کرده بودند. آن‌ها استدلال می‌کردند که اگر یانشا دوباره انتخاب شود، این کشور را که از دیرباز میانه‌رو بوده است، بیش از پیش از ارزش‌های هسته‌ای اتحادیه اروپا دور کرده و به سوی یک نظام پوپولیست خواهد برد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید