امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۸
در مراسمی با حضور وزیر ارشاد انجام شد

تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن جلسات این وزارتخانه برگزار شد.
تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات
یکشنبه | ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ - ۲۱:۳۱ |
کد خبر : ۱۳۶۸۸ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، و به نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در این آیین با بیان این‌که پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید بتواند پشتوانه دقیقی برای فعالیت‌های این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری باشد، گفت: باید متناظر همه گروه‌ها و بخش‌های مختلف وزارتخانه گروه‌های قوی در پژوهشگاه ایجاد شود و از رئیس جدید این پژوهشگاه می‌خواهم این کار را پیگیری و مدیریت کند.

نیازمند نتایج پژوهش‌های پژوهشگاه هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به خدمات محمد سلگی رئیس پیشین این پژوهشگاه و تقدیر از خدمات او با بیان این‌که پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نقش بسیار مهم و حیاتی برای مجموعه‌های دولت دارد افزود: در کمیسیون فرهنگی دولت و همچنین در شورای عالی انقلاب فرهنگی و همه نهادهای سیاست‌گذار، تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در حوزه‌های فرهنگی به نتایج پژوهش‌های علمی و متقن پژوهشگاه نیاز داریم.

اسماعیلی همچنین با بیان این‌که پژوهش‌های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در جلسات هیئت دولت ارائه می‌شود، تأکید کرد: سرعت و دقت پژوهش‌ها به‌ویژه در حوزه‌های رصدی و کار پیمایشی به‌عنوان پشتوانه محکم برای مجموعه‌های فرهنگی کشور به شمار می‌آید.

نیازمند فهم مسائل فرهنگی هستیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر این‌که نیازمند فهم مسائل فرهنگی هستیم، از قاسم زائری به‌عنوان رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات خواست تا گزارش‌های اقدامات پژوهشی این پژوهشگاه را به‌صورت فصلی به این وزارتخانه ارائه دهد.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین رئیس پژوهشگاه باید به حوزه تولیدات که از موضوعات مهم است نیز توجه داشته باشد و در جهت ارتقای کیفی فعالیت‌های فرهنگی و هنری این وزارتخانه قرار بگیرد.

پیمایش فرهنگی با دقت بیشتری پیگیری شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: پیمایش فرهنگی نیز کار مهم و اصلی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که باید با دقت بیشتری آن را پیگیری کرد.

او گفت: رئیس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات همچنین باید همکاری با موسسات علمی و پژوهشی متناسب را افزایش دهد و وظیفه من نیز به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که در مسیر توسعه داخلی و ارتقای پژوهشگاه تلاش کنم.

تأکید بر جذب هیئت علمی

رئیس شورای هنر ادامه داد: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید به جذب هیئت علمی بپردازد تا این پژوهشگاه در تراز پژوهشگاهی علمی و دانشگاهی باشد.

او تأکید کرد: همچنین پژوهشگاه باید با شورای فرهنگ عمومی به‌عنوان یکی از پیشران‌های تحول در نظام حکمرانی فرهنگی کشور در راستای تحول اقدامات پژوهشی همکاری داشته باشد.

راه‌اندازی ۵۰ پروژه کاربردی با وزارتخانه

در این آیین محمد سلگی، رئیس پیشین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز در سخنانی با اشاره به بخشی از فعالیت‌های چهارساله مدت حضور خود در این پژوهشگاه گفت: در این مدت تلاش شد تا قدم‌های مهمی در حوزه پژوهشی و علمی برداشته شود که از آن جمله می‌توان به ۵۰ پروژه کاربردی با وزارتخانه در این مدت اشاره کرد. همچنین در این مدت شورای پژوهشی وزارتخانه راه‌اندازی شد که منشاء آثار فرهنگی مهمی بود.

او افزود: فعالیت با استان‌های مختلف کشور که مغفول مانده بود در این مدت آغاز شد و تولید «داده» و راه‌اندازی دفتر نظرسنجی از دیگر اقداماتی بود که بر همین اساس ۴۲ طرح مختلف نیز در بخش نظرسنجی انجام شد.

سلگی با اشاره به این‌که مطالعات کیفی را در دستور کار قرار داده‌ایم، گفت: در این مدت مرکز رصد را راه‌اندازی کرده و برای مرجعیت‌یابی پژوهشگاه در مراکز فرهنگی تلاش شد با مراکز مختلف و اصلی فرهنگی کشور از جمله دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی همکاری داشته باشیم.

ارتقاء و گام روبه‌جلو اولویت فعالیت‌های پژوهشگاه در آینده پیش ‌رو

در بخش دیگری از این آیین قاسم زائری رئیس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات نیز در سخنانی ابراز امیدواری کرد تا با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همت و همکاری کارکنان این پژوهشگاه آن‌چه را آقای سلگی و مدیران پیشین این پژوهشگاه فراهم آورده‎اند ارتقا دهند و گامی روبه‌جلو برداشته شود.

توجه به نیازهای وزارت فرهنگ در مسائل مبتلابه

او ادامه داد: مأموریت اصلی این پژوهشگاه توجه به نیازهای وزارت فرهنگ در مسئله مبتلابه است که در دستور کار پژوهشگاه در دوره جدید قرار خواهد گرفت.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با اشاره به این‌که این پژوهشگاه موسسه‌ای پژوهشی‌ است، ابراز امیدواری کرد با حمایت وزیر و همت همکاران بتوانند به توسعه نیروی انسانی و فضای فیزیکی نیز بپردازند.

او در بخش دیگری از سخنان خود بر توجه بیشتر به شوراهای پژوهشی استان‌ها تأکید کرد و گفت: این شوراها در استان‌ها می‌توانند بهتر به تقویت پژوهش در استان‌ها بپردازند زیرا با مسائل فرهنگی منطقه خود آشنایی بیشتری دارند و قادر خواهند بود تحلیل مناسبی را به مرکز منتقل کنند.

در این آیین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوحی از خدمات محمد سلگی رئیس پیشین پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات اسلامی تقدیر و در ادامه حکم انتصاب قاسم زائری را به‌عنوان رئیس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به او ابلاغ کرد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید