امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۶

رئیس پارلمان و نخست‌وزیر جدید قرقیزستان منصوب شدند

رئیس پارلمان قرقیزستان و نخست‌وزیر این کشور امروز، سه‌شنبه در میان اعتراضاتی که سراسر کشورشان را دربرگرفته، استعفا کردند.
رئیس پارلمان و نخست‌وزیر جدید قرقیزستان منصوب شدند
چهارشنبه | ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۹:۰۴ |
کد خبر : ۱۱۲۵۳ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از آر تی، دستانبیک جومابیکوف، رئیس پارلمان قرقیزستان امروز در سایه اعترضات به نتایج انتخابات پارلمانی این کشور استعفا کرد.

رسانه‌های محلی گزارش دادند، جومابیکوف در جریان جلسه فوق‌العاده پارلمان استعفایش را تقدیم کرد و نمایندگان انتظار اعلام آن را داشتند.

سرویس مطبوعاتی مجلس قرقیزستان نیز استعفای رئیس پارلمان این کشور را تایید کرد.

به گزارش اسپوتنیک، پیشتر نیز فرمانداران چهار منطقه، عزیز سوراکماتوف شهردار بیشکک و تعدادی از مقامات دیگر نیز استعفای زودهنگام خود را اعلام کردند.

نخست وزیر قرقیزستان هم استعفا کرد

میکیتیبک عبدیلدایف، رئیس جدید پارلمان قرقیزستان اعلام کرد: کوباتبیک برونوف استعفا کرد.

به گزارش اسپوتنیک، میکیتیبک عبدیلدایف، رئیس جدید پارلمان قرقیزستان اعلام کرد: کوباتبیک برونوف، نخست وزیر قرقیزستان استعفا کرد.

آژانس خبری "کبار" اطلاع داد که بیانیه بورونوف در یک جلسه فوق العاده مجمع قانونگذاری جمهوری، که در هتل "دوستوک" برگزار شد توسط نماینده پارلمان میرلان باکیروف قرائت شد.

سدیر جباروف که از زندان آزاد شده است به نخست وزیری منصوب شد.

در پی اعتراضات مردمی و خشونت‌ها، کمیسیون مرکزی قرقیزستان نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را باطل اعلام کرد.

پیش از این، رهبران اپوزیسیون قرقیزستان خواستار تشکیل جلسه دولت برای تعیین ترکیب جدیدی برای کابینه شده بودند.

حامیان اپوزیسیون در قرقیزستان چندین ساختمان دولتی را در پایتخت به تصرف خودشان درآورده، رئیس‌جمهوری سابق را از زندان فراری داده و از طرح‌هایی برای برکناری سورونبای جینبکف، رئیس‌جمهوری  قرقیزستان و تشکیل دولت جدید خبر می‌دهند.  

ناآرامی از زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه آغاز شد. تاکنون یک تن کشته و ۵۹۰ تن دیگر حین درگیری‌ها کشته شده‌اند. رئیس‌جمهوری قرقیزستان این تحولات را تلاشی برای تصرف غیرقانونی قدرت خوانده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید