گانتس خطاب به نتانیاهو: استعفا بده!

رهبر ائتلاف آبی- سفید از نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواست استعفا دهد. پیشتر دادستانی اسرائیل رسما علیه نتانیاهو در پرونده‌های فساد اعلام جرم کرد.
گانتس خطاب به نتانیاهو: استعفا بده!
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ - ۱۶:۰۵ |
کد خبر : ۹۰۴۱ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، بنی گانتس، رهبر ائتلاف آبی‌-سفید اظهار کرد که از نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواسته به تصمیمات دستگاه قضایی احترام گذاشته و به خواسته بیشتر شهروندان اسرائیلی برای کناره‌گیری از این سمت توجه و برای اثبات بی‌گناهی خود تلاش کند.

نتانیاهو اولین نخست وزیر اسرائیل است که در برخی پرونده‌های فساد متهم شده است.

آویخای مندلبلیت دادستان کل رژیم صهیونیستی پنج‌شنبه نتانیاهو را در سه پرونده فساد به کلاهبرداری، خیانت در امانت و گرفتن رشوه متهم کرد.

بیانیه روز پنج‌شنبه تنها یک روز پس از شکست گانتس در تشکیل کابینه پس از انتخابات سپتامبر منتشر شد.

گانتس پس از آنکه نتانیاهو نتوانست ائتلافی برای تشکیل دولت به دست آورد مامور تشکیل کابینه شده بود.

همچنین گانتس از نتانیاهو خواسته بود با دولت یکپارچه‌ای که در آن پست نخست وزیری به صورت تناوبی است موافقت کند تا به این ترتیب شخص نخست وزیر بتواند پیش از بازگشت به سمت خود مشکلات حقوقی‌اش را حل کند.

رهبر حزب آبی سفید گفته بود: در شرایط فعلی خواستار تشکیل یک کابینه یکپارچه و تا حد امکان گسترده هستم. من ظرف دو سال اول پست نخست وزیری را برعهده خواهم داشت و در این مدت نتانیاهو می‌تواند بر مسائل حقوقی خود تمرکز کند و در صورتی که بی‌گناهی‌اش ثابت شود می‌تواند به سمت خود بازگردد. این تنها راه جایگزین برای برگزاری انتخابات جدید است.

جدعون ساعر، عضو کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) از حزب لیکود خواستار برگزاری انتخاباتی مقدماتی در این حزب ظرف یک روز آینده شد تا بدین ترتیب رهبر جدید حزب فرصتی برای تشکیل ائتلاف بیابد.

در قوانین اسرائیل، تازمانی که اتهامات مطرح شده علیه نتانیاهو اثبات نشود وی مجبور به کناره‌گیری از سمت خود نیست.

از سوی دیگر عصر شنبه مناطق مختلف اراضی اشغالی شاهد تظاهرات گروه‌های حامی و مخالف نتانیاهو پس از انتشار لیست اتهامات او بودند.

روزنامه عبری زبان آحارونوت نوشت: دو تظاهرات در قدس اشغالی در نزدیکی محل اقامت نتانیاهو آغاز شد که در اولین راهپیمایی ۳۵۰ تن از حامیان نتانیاهو و در راهپیمایی دوم نزدیک به ۱۰۰ تن از مخالفان او شرکت داشتند.

یکی از مخالفان اظهار کرد: هر فردی که "کورکورانه" از نتانیاهو حمایت کند به او یادآوری می‌کنیم او در "خطرناک‌ترین حالت تخریب دموکراسی" شرکت دارد. نتانیاهو باید کناره‌گیری کند و کابینه جدیدی تشکیل شود. مردم اسرائیل مخالف نتانیاهو هستند و اگر او استعفا ندهد باید کابینه جدیدی تا پیش از انحلال پارلمان فعلی تشکیل شود.

او خطاب به حزب لیکود افزود: این روزها، روزهای پایانی فعالیت سیاسی نتانیاهو است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید