امروز : شنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۷

اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باز هم به تعویق افتاد

مقامهای افغانستان با عقب انداختن اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوی این کشور تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) را به عنوان موعد اعلام این نتایج تعیین کردند.
اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باز هم به تعویق افتاد
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ - ۱۱:۳۴ |
کد خبر : ۸۸۵۵ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، امروز یکشنبه رسماً اعلام کرد، نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری این کشور در تاریخ ۱۴ نوامبر(۲۳ آبان) اعلام خواهد شد. بر اساس برنامه‌ریزی اولیه قرار بود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه ۲۷ مهر و نتایج نهایی هم تا ۲۰ روز بعد از آن یعنی در شانزدهم ماه آبان اعلام شود.

تاریخ اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی به عقب انداخته شده که این کمیسیون از سوی منتقدان متهم به تخلف شده و این منتقدان همچنین از وجود مشکلات فنی در فرآیند برگزاری انتخابات از جمله در نقل‌وانتقال برگه‌های اخذ رای و اطلاعات مربوط به سیستم بیومتریک شکایت کرده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به رغم تهدیدها و حملات طالبان در تاریخ ۲۸ سپتامبر برگزار شد. نامزدهای پیشتاز این انتخابات اشرف غنی، رئیس جمهور فعلی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هستند که تا پیش از این یک دولت ائتلافی شکننده را تشکیل داده بودند.

چنانچه در این انتخابات هیچ نامزدی نتواند دست کم ۵۰ درصد آرا را به دست بیاورد، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

تاخیر در اعلام نتایج انتخابات در افغانستان بی سابقه نیست. نتایج انتخابات پارلمانی سال گذشته نیز حدود ۹ ماه بعد از برگزاری انتخابات اعلام شد و نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ به صورت رسمی یک سال بعد از برگزاری اعلام شد.

هرچند که این بار کمیسیون انتخابات و همچنین دولت افغانستان وعده داده بود که نتایج انتخابات با به‌کارگیری فناوری از جمله استفاده از دستگاه بیومتریک در زمان معین اعلام خواهد شد، ولی مشکلات در انتقال اطلاعات از دستگاه بیومتریک به سرور مرکزی کمیسیون انتخابات و مفقود شدن شماری از دستگاه‌ها باعث شده تا نتایج در زمان معین اعلام نشود.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید