انتخابات مجلس مشاوران ژاپن؛ حزب آبه گزینه اصلی

ژاپنی‌ها امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات مجلس علیای پارلمان ژاپن که انتظار می‌رود بلوک حاکم شینزو آبه اکثریت را در آن حفظ کند، به پای صندوق‌های رای رفتند.
انتخابات مجلس مشاوران ژاپن؛ حزب آبه گزینه اصلی
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۴/۳۰ - ۱۱:۰۷ |
کد خبر : ۸۱۷۷ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۱۲۴ کرسی در مجلس علیای نه چندان قدرتمند پارلمان ژاپن (مجلس مشاوران) که نقشی در تعیین نخست‌وزیر ندارد، به رای گذاشته شده است. ۲۴۵ کرسی در مجلس علیای ژاپن وجود دارد که نیمی از آنان هر سه سال یکبار انتخاب می‌شوند. نخست‌وزیر از سوی نمایندگان مجلس سفلی تعیین می‌شود.

نظرسنجی رسانه‌ها نشان می‌دهد، بلوک حاکم شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن احتمالا اکثریت را حفظ می‌کند چرا که اغلب رای‌دهندگان آن را یک گزینه ایمن‌تر نسبت به اپوزیسیونی با سوابق نامشخص در نظر می‌گیرند. احزاب اپوزیسیون روی نگرانی‌هایی از جمله افزایش ۱۰ درصدی مالیات در آینده و فشارها بر سیستم بازنشستگی دولتی با رشد جمعیت سالخوردگان ژاپنی تمرکز داشتند.

شینزو آبه، حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن را در پنج پیروزی در انتخابات‌های پارلمانی متوالی از سال ۲۰۱۲ رهبری کرده است. آبه احیای اقتصاد ژاپن و تقویت حوزه‌های دفاعی را با توجه به تهدیدات موشکی و هسته‌ای کره‌شمالی و حضور نظامی رو به رشد چین اولویت قرار داده است. او همچنین با برقراری روابط دوستانه با دونالد ترامپ مهارت‌های دیپلماتیک خود را به نمایش گذاشت.

آبه امیدوار است کرسی‌های کافی برای‌ اصلاح قانون اساسی که آخرین هدف او پیش از پایان دوره‌اش در سال ۲۰۲۱ است، به دست آورد. اما آبه و حامیان محافظه‌کار او همچنین با چالش‌هایی مواجه هستند زیرا رای‌دهندگان بیشتر بابت مشاغل، اقتصاد و امنیت اجتماعی نگرانی دارند.

ائتلاف حاکم شینزو آبه و حامیانش برای تضمین دو سوم مجلس مشاوران به ۸۵ کرسی نیاز دارند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب لیبرال دموکراتیک آبه و شریک آن موسوم به کومئی اکثریت را به دست می‌آورند اما از تضمین اکثریت مطلق اطمینانی ندارند.

اصلی‌ترین جنبش اپوزیسیون موسوم به حزب دموکراتیک قانون اساسی ژاپن و سه حزب دیگر با گرایش‌های لیبرال در برخی از مناطق متحد شدند. آنها هم از برابری جنسیتی و مسائل همجنسگرایان حمایت کردند؛ حوزه‌هایی که قانونگذاران فوق محافظه‌کار آبه تمایلی به حمایت از آن ندارند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید