نخست وزیر فرانسه: پیروزی ترامپ شانس پیروزی لوپن را افزایش می‌دهد

نخست وزیر فرانسه گفته است، پیروزی شخصی چون ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند باعث شود تا مارین لوپن ملی گرا و راست افراطی هم در انتخابات ریاست جمهوری سال آتی فرانسه پیروز شود.
نخست وزیر فرانسه: پیروزی ترامپ شانس پیروزی لوپن را افزایش می‌دهد
جمعه | ۱۳۹۵/۰۸/۲۸ - ۱۸:۱۹ |
کد خبر : ۱۸۹ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه در جریان پاسخ به سوالی در یک نشست اقتصادی در برلین درباره احتمال پیروزی مارین لوپن، کاندیدای جبهه ملی فرانسه در انتخابات این کشور گفت:‌ این امر امکان پذیر است. تمامی نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مارین لوپن انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را به دور دوم می‌کشاند که در مه 2017 برگزار می‌شود. دور نخست این انتخابات در آوریل برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به خطر احتمالی از سوی راست‌های افراطی گفت: اگر انتخابات به دور دوم بکشد، این امر امکان پذیر است که لوپن کاندیدای راست‌ها یا چپ‌ها باشد به این معنا که توازن سیاسی به طور کامل از بین می‌رود.

همچنین نگرانی‌های زیادی در فرانسه وجود دارد که موج پوپولیستی که باعث شد تا ترامپ وارد کاخ سفید شود و انگلیسی‌ها به بریگزیت رای دهند، منجر شود تا مارین لوپن نیز به الیزه وارد شود.

والس گفت: به طور حتم با خطری در فرانسه روبرو هستیم.

وی تاکید کرد که تفاوت‌هایی میان ترامپ و لوپن وجود دارد و اشاره کرد که این میلیاردر آمریکایی کاندیدای یک حزب اصلی است، اگرچه صحبت‌ها و رویکردهایش غلط هستند.

مشخص نیست که والس می ‌واهد در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کاندید شود یا خیر.

نخستین دور این انتخابات آوریل 2017  برگزار می‌شود. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که مارین لوپن در دور دوم انتخابات که هفتم مه سال آتی میلادی برگزار می‌شود با کاندیدای محافظه کار از جناح راست روبرو می‌شود.

درحالیکه سیستم انتخاباتی دو بخشی یا دو دوره‌ای فرانسه نتیجه گیری را برای خارجی‌ها سخت تر می‌کند، ناظران بر این باورند که پیروزی ترامپ و بریگزیت احتمال پیروزی را برای لوپن آسانتر می‌کند.

لوپن که در نظرسنجی‌ها با 25 تا 28 درصد آرا را از آن خود کرده، گفته است که پیروزی ترامپ نشان می‌دهد که همه چیز ممکن است.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید