امروز : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۶

ترامپ، سفیر آمریکا در اسرائیل را انتخاب کرد

دونالد ترامپ سفیر جدید آمریکا در اراضی اشغالی را انتخاب کرد.
ترامپ، سفیر آمریکا در اسرائیل را انتخاب کرد
جمعه | ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ - ۲۳:۱۵ |
کد خبر : ۲۷۸ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات،  از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، "دیوید فریدمن" یهودی را که یک وکیل امور مالی و مشاور امور ملکی وی است، به عنوان سفیر جدید آمریکا در اسرائیل انتخاب کرد.

دیوید فریدمن 71 ساله از انتخابش به عنوان سفیر جدید آمریکا در اسرائیل استقبال و اظهار کرد که بی صبرانه منتظر شروع کار خود در شهر "قدس"  است.

دیوید فریدمن پیشتر گفته بود: "آن دسته از یهودیان آمریکایی که از راه‌حل دو کشوری حمایت می‌کنند، بسیار بدتر از نازی‌ها هستند." او همچنین خواستار انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس شده و باراک اوباما را به یهودی‌ستیزی متهم کرده است.

سالیان سال است که سفارت آمریکا در تل‌آویو واقع شده است ولی دونالد ترامپ در زمان کمپین انتخاباتی خود وعده داده بود که سفارت را به قدس منتقل کند، اقدامی که ممکن است بسیاری از مسلمانان را عصبانی کند.

ترامپ در بیانیه‌ای درباره دیوید فریدمن گفت که وی یک دوست قدیمی و یک مشاور داناست.

وی همچنین تاکید کرد: رابطه قوی فریدمن با اسرائیل پایه مأموریت دیپلماتیک او و شگرد پیشرفت کشور خواهد بود؛ در حالیکه ما روابط خود را با هم‌پیمانان مستحکم‌تر می‌کنیم و در تلاش هستیم تا صلح را در خاورمیانه برقرار کنیم.

تاکنون هیچ قدرت جهانی قدس را به عنوان "پایتخت اسرائیل" ندانسته است و از سال 1967 نیز هیچ کشوری الحاق بخش عربی قدس به مناطق تحت کنترل اسرائیل را رسمی نمی‌داند.

تحلیلگران گزینش فریدمن از سوی ترامپ را نشانه‌ چرخش در سیاست آتی واشنگتن در خاورمیانه ارزیابی می‌کنند. سیاست دولت آمریکا در قبال مسائل خاورمیانه تاکنون کم‌وبیش فراحزبی بوده است.

فریدمن که در حین کارزار انتخاباتی نقش مشاور ترامپ در مسائل اسرائیل را داشت، پس از اعلام خبر معرفی‌اش به عنوان سفیر آتی آمریکا در اسرائیل تصریح کرد که کار خود در این مقام را در "اورشلیم" (قدس) آغاز خواهد کرد.

او در هماهنگی با راستگرایان افراطی اسرائیل شهر قسمت‌شده‌ قدس را که فلسطینیان نیز آن را پایتخت خود می‌دانند، "پایتخت ابدی اسرائیل" خوانده و از اینکه مأموریت خود به عنوان سفیر آمریکا در اسرائیل را در این شهر آغاز می‌کند، ابراز خوشحالی کرده بود.

دیوید فریدمن هم‌چنین احداث غیرقانونی شهرک‌های صهیونیست نشین در مناطق فلسطینی‌نشین را مانعی بر سر راه برقراری صلح در خاورمیانه نمی‌داند. او همچنین با دیدی انتقادی به راه‌حل وجود "دو کشور مستقل" اسرائیل و فلسطین می‌نگرد؛ راه‌حلی که واشنگتن تا کنون بر آن تأکید ورزیده است.

در این میان سازمان لیبرال چپ "جی استریت" تصمیم دونالد ترامپ برای معروفی فریدمن به عنوان سفیر آتی آمریکا در اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده و آن را اقدامی "غیرمسئولانه" خوانده است.

این سازمان در بیانیه‌ خود همچنین تصریح کرد که این تصمیم "وجهه و اعتبار آمریکا در منطقه و همچنین اعتماد جهانیان به این کشور را خدشه‌دار می‌کند". سازمان "جی استریت" به اسرائیل نزدیکی دارد و از حل مسالمت‌آمیز بحران خاورمیانه پشتیبانی می‌کند.

 

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید