برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در غنا

مراکز رأی‌گیری امروز دوشنبه در غنا برای آنچه می‌تواند رقابت تنگاتنگی بین دو حزب اصلی این کشور باشد، باز شدند.
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در غنا
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۱۸ - ۲۲:۴۷ |
کد خبر : ۱۱۵۱۷ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از رویترز، در انتخابات غنا "نانا آکوفو آدو"، رئیس جمهور فعلی، شکست دادن "جان ماهاما"، رئیس جمهور سابق را در سومین رویارویی خود با او، هدف قرار داده است.

رئیس جمهور غنا و رقیب اصلی‌اش هر کدام برنامه‌هایی را برای کمک به احیای اقتصاد بعد از اولین انقباض سه‌ماهه در نزدیک به ۴۰ سال، ارائه کرده‌اند.

چشم‌ها به "موتور محرکه اقتصاد آفریقای غربی" دوخته شده تا ببینند می‌تواند جایگاه خود را به  عنوان سنگر دموکراسی در منطقه بی‌ثباتی- که اختلافات انتخاباتی امسال در آن ترس بازگشت استبدادگرایی را ایجاد کرده- حفظ کند یا خیر.

۱۲ کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات غنا حضور دارند اما اکثر رأی‌دهندگان احتمالاً از بین آکوفو آدو و حزب میهنی جدید او، و کنگره دموکراتیک ملی ماهاما که از سال ۱۹۹۲ به طور متناوب در قدرت بوده، یکی را انتخاب می‌کنند. یک پارلمان جدید هم انتخاب خواهد شد.

آکوفو آدو در صورتی که مجدداً برای یک دوره چهارساله انتخاب شود، وعده داده برنامه کمکی ۱۷ میلیارد دلاری به منظور افزایش مشاغل را ایجاد کند، در حالی که وعده کلیدی ماهاما، برنامه زیرساختی ۱۰ میلیارد دلاری است.

انتظار می‌رود رقابت بین این دو تنگاتنگ باشد، اگر چه مفسران می‌گویند آکوفو آدو بنا بر علمکرد خود در دوره همه‌گیری کووید ۱۹ که طی آن دولت او آب رایگان و یارانه برق به خانوارها داد، برتری اندکی نسبت به ماهاما دارد.

در پی وجود ترس از مختل شدن انتخابات توسط گروه‌های امنیتی غیررسمی تحت استخدام سیاست‌مداران، دو طرف روز جمعه موافقت کردند که هرگونه اختلاف انتخاباتی را در دادگاه حل و فصل کنند.

ایستگاه‌های رأی‌گیری ساعت ۷ صبح افتتاح شد و ۵ بعدازظهر بسته می‌شود. انتظار نمی‌رود نتایج تا قبل از ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) معلوم شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید