امروز : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۷

کناره‌گیری نخست‌وزیر سوئد پس از ۷ سال زمامداری؛ احتمال صدارت اولین زن

استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد گفته است که پس از هفت سال حضور در قدرت قصد دارد ماه نوامبر از ریاست دولت و رهبری حزب سوسیال دموکرات کناره‌گیری کند.
کناره‌گیری نخست‌وزیر سوئد پس از ۷ سال زمامداری؛ احتمال صدارت اولین زن
سه شنبه | ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۲۰:۲۴ |
کد خبر : ۱۳۰۷۴ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از یورونیوز، کناره‌گیری استفان لوفون از رهبری حزب سوسیال دموکرات به این معنا خواهد بود که این حزب با رهبری جدید وارد کارزار انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۲ خواهد شد. استفان لوفون چند ماه پیش به اولین نخست‌وزیر تاریخ سوئد تبدیل شد که با رای عدم اعتماد پارلمان روبرو می‌شود.

از ماگدالنا اندرشون، وزیر دارایی به عنوان گزینه اصلی جانشینی استفان لوفون در مقام رهبری سوسیال دموکرات‌ها و نخست‌وزیری یاد می‌شود. ماگدالنا اندرشون در این صورت به اولین نخست‌وزیر زن در تاریخ کشورش تبدیل خواهد شد.

رهبر جدید حزب سوسیال دموکرات سوئد در جریان کنگره این حزب در روز سوم نوامبر (۱۲ آبان) انتخاب خواهد شد. این در حالی است که سوئد در صورت عدم تصویب لایحه بودجه دولت یا بحران سیاسی پیش‌بینی‌نشده دیگری ممکن است مجبور به برگزاری انتخابات زودهنگام شود. امری که از سال ۱۹۵۸ تاکنون بی‌سابقه خواهد بود.

استفان لوفون با اینکه ماه ژوئن سال جاری به دنبال رای عدم اعتماد پارلمان از سمت خود استعفاء داده بود اما به دنبال عدم توفیق حزب «میانه‌رو» با گرایش محافظه‌کار در تشکیل دولت در سمت خود باقی ماند.

حزب سوسیال دموکرات سوئد طی دهه‌های گذشته مهمترین حزب در صحنه سیاسی این کشور بود اما نفوذ سوسیال دموکرات‌های سوئد مانند دیگر احزاب چپگرای اروپا طی سال‌های گذشته کاهش یافته است.

نام لنا هالنگرن، وزیر بهداشت و میکائل دامبرگ، وزیر کشور نیز در کنار ماگدالنا اندرشون به عنوان گزینه‌ رهبری سوسیال دموکرات‌ها مطرح شده است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید