امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۶

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج

ده‌ها هزار تن از نیروهای امنیتی امروز (شنبه) در سراسر ساحل عاج در حالی مستقر شده‌اند که احزاب پیشروی اپوزیسیون این کشور انتخابات ریاست جمهوری را بایکوت کرده و کاندیداتوری آلاسان واتارا، (الحسن عبدالرحمان اواتارا) را برای دور سوم ریاست جمهوری غیرقانونی دانستند.
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج
شنبه | ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۲۱:۲۵ |
کد خبر : ۱۱۲۹۹ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در منطقه "آبودو" در همسایگی ابیجان رای دهندگان با وجود تهدید اپوزیسیون در مسدود کردن حوزه‌های رای گیری و جلوگیری از آرای مردمی، آرای خود را به صورت صلح آمیز در صندوق‌های رای انداختند.

یکی از رای دهندگان گفت: تمامی مردم ساحل عاج که به دنبال صلح هستند، امروز باید آرای خود را به صندوق‌های رای بیندازند. بزرگترین آرزوی من این است که کشور بار دیگر با این انتخابات روی صلح را ببیند چون من از آنچه پس از انتخابات رخ می‌دهد، می‌ترسم.

بیش از ۲۰ تن در جریان درگیری‌های پیش از انتخابات در این کشور غرب آفریقا کشته شدند و این روند باعث شد تا سازمان ملل و گروه‌های حقوق بشری خواستار آرامش شوند. انتخابات پس از یک دهه بحران پیش از رای گیری که بیش از ۳۰۰۰ کشته برجای گذاشت، در حال برگزاریست.

معاون آفریقایی دیده بان حقوق بشر گفت: تاریخ معاصر ساحل عاج نشان دهنده این ضرورت برای مقام‌های این کشور است که باید مطمئن شوند انتخابات ریاست جمهوری مسیری به سوی بازگشت به خشونت سیاسی و بین جوامع نباشد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۰ پس از آنکه لوران گباگبو، رئیس جمهوری وقت از پذیرش شکست در مقابل واتارا امتناع کرد، کشور شاهد چندین ماه خشونت شد و گباگبو بعدا از جنایت علیه بشریت در دادگاه کیفری بین‌المللی تبرئه شد اما بسیاری نگران هستند که این خشم و عصبانیت از تلاش واتارا برای به دست آوردن سمت ریاست جمهوری برای بار سوم خشونت‌ها را بار دیگر دامن بزند.

دو کاندیدای اصلی اپوزیسیون یعنی "پاسکال آفی انگوسن" و "انری کنان بدی" از رقابت‌ها کنار کشیده و آن را بایکوت کرده‌اند و اگرچه مابقی کاندیداها در انتخابات حضور دارند اما حامیانشان خواسته‌اند تا در خانه بمانند یا با اعتراضات مدنی صلح آمیز مخالفت خود را به این انتخابات نشان دهند.

تنها رقیب واتارا در این انتخابات، "کنان برتین کووادیو" است که اوایل سال جاری میلادی از حزب خود خارج شد تا به صورت یک کاندیدای مستقل در این انتخابات شرکت کند.

واتارا پیشتر گفته بود که تمایلی برای شرکت در انتخابات به منظور دستیابی به سمت ریاست جمهوری برای بار سوم ندارد اما وقتی جانشینی که برای شرکت در این انتخابات برگزیده بود، در ژوئیه درگذشت، نظرش را تغییر داد.

مخالفان واتارا با استناد به قانون اساسی تلاشی نافرجام در رد کاندیداتوری وی داشتند اما رئیس جمهوری ساحل عاج گفته که محدودیت دو دوره ریاست جمهوری برای وی نیست چون قانون اساسی جدیدی در همه پرسی ۲۰۱۱۶ تصویب شده است.

منتقدان می‌گویند، واتارا قوانین را به نفع خود تغییر داده تا مطمئن شود که هرگونه اقدام حقوقی علیه خودش با شکست مواجه می‌شود. ۴۰ کاندیدا از ۴۴ کاندیدایی که برای انتخابات نامزد شده بودند، رد شدند که شامل دو تن از سیاستمداران برجسته در تبعید هستند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید