امروز : دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۲۵

همه‌پرسی قانون اساسی الجزایر فردا برگزار می‌شود/ آغاز رأی گیری در خارج

منابع خبری از برگزاری همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی الجزایر طی فردا (یکشنبه) و همزمان با سالگرد انقلاب استقلال الجزایر از استعمار فرانسه خبر دادند.
همه‌پرسی قانون اساسی الجزایر فردا برگزار می‌شود/ آغاز رأی گیری در خارج
شنبه | ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۲۱:۱۰ |
کد خبر : ۱۱۲۹۳ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، روزنامه البیان اعلام کرد که همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی الجزایر فردا و همزمان با شصت و ششمین سالگرد انقلاب استقلال این کشور از استعمار فرانسه در سال ۱۹۶۲ در سایه شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود.

در همین راستا، بقاط برکانی، عضو کمیته ستاد کرونا در الجزایر گفت که زمان برگزاری همه‌پرسی بیشتر از ۲۴ ساعت نخواهد بود و منجر به افزایش آمار شمار مبتلایان به کرونا نخواهد شد.

وی افزود: کمیته عالی انتخابات از هفته‌ها قبل برای این موعد آماده می‌شود و تمامی تدابیر لازم در ایالت‌ها و مناطق مختلف اتخاذ شده است.

طبق این گزارش، رای گیری برای همه پرسی اصلاح قانون اساسی الجزایر توسط عشایر ساکن مناطق صحرایی پنج‌شنبه انجام شد و امروز نیز الجزایری‌های مقیم خارج رأی‌هایشان را به صندوق می‌اندازند.

عبد المجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر اصلاح قانون اساسی را سنگ بنای اصلاحات بنیادی برای ساخت "الجزایر جدید" می‌داند که پیش از تصدی پست ریاست جمهوری در ۱۹ دسامبر وعده آن را داده بود.

اما اپوزیسیون الجزایر که شامل دو جریان است، اعلام کرده که در همه‌پرسی مشارکت نخواهد کرد؛ چراکه این اصلاحات تلاشی برای تحمیل نقشه راه نظام جدید بوده و با توافق احزاب تهیه نشده است.

رئیس جمهور الجزایر ژانویه یک کمیته از ۱۷ کارشناس به ریاست "احمد لعرابة" را مامور کرد پیش نویس اصلاحات قانون اساسی را ظرف نهایتا سه ماه تدوین کنند، ارائه این پیش‌نویس جهت بحث و بررسی به دلیل شیوع ویروس کرونا به تاخیر افتاد.

دفتر ریاست جمهوری الجزایر چند هفته قبل این پیش‌نویس را جهت بررسی به عموم عرضه کرد و در ادامه اعلام کرد ۲۵۰۰ پیشنهاد مختلف از طرف فعالان سیاسی این کشور برای حذف یا افزودن بندی به اصلاحیه و تغییر محتوای برخی بندها دریافت کرده است.

این پیش‌نویس شامل پیشنهادهای مختلفی است که مهم‌ترین آن‌ها ایجاد پست معاون رئیس‌جمهور، گسترش اختیارات نخست‌وزیر، لغو ممنوعیت عملیات‌های برون مرزی ارتش برای اولین بار است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید