امروز : چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۹

برتری قاطع رئیس جمهور نیکاراگوئه در انتخابات ریاست جمهوری

رئیس جمهور نیکاراگوئه بر اساس اعلام مقامات انتخاباتی این کشور، برتری قاطع و زودهنگامی را در انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته به دست آورده است.
برتری قاطع رئیس جمهور نیکاراگوئه در انتخابات ریاست جمهوری
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۱۷ - ۱۰:۳۹ |
کد خبر : ۸۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، به نظر می رسد رای دهندگان در نیکاراگوئه ضمن بی اعتنایی به انتقادهای مخالفان دولت این کشور در خصوص روی کار آوردن یک به اصطلاح "حکومت خاندانی" از سوی دنیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه، رشد اقتصادی پایدار این کشور در سالهای اخیر را ملاک قرار داده‌ و اکثریت آرای خود را در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه به او دادند.

کمیته انتخاباتی نیکاراگوئه اعلام کرد، اورتگا که سابق بر این یک چریک بوده 71.3 درصد آرای انتخابات را تاکنون و در پی شمارش آرای 21.3 درصد از حوزه های رای گیری به خود اختصاص داده است.

همچنین رقیب اصلی اورتگا در این انتخابات یعنی ماسیمینو رودریگوئز از حزب راستگرای اپوزیسیون موسوم به "حزب لیبرال مشروطه"  نیز توانسته 16.4 درصد آرا را کسب کرده و در جایگاه دوم قرار بگیرد.

در انتخابات روز یکشنبه علاوه بر رییس جمهور، برای 90 کرسی از 92 کرسی پارلمان این کشور آمریکای لاتین نیز تعیین تکلیف شد. دو کرسی باقی مانده متعلق به رییس جمهوری و معاون اوست. این در حالی است که بخشی از اپوزیسیون از مردم خواسته بودند تا در انتخابات شرکت نکنند.

اورتگا در گذشته یک چریک‌ مارکسیست بوده که در 1985 و برای یک دوره پنج ساله رییس جمهور شد و پس از 17 سال حضور در تیم اپوزیسیون بار دیگر در 2006 به عنوان رهبر این کشور آمریکای لاتین انتخاب شده و تا به امروز در این پست مانده است.

نوع زمامداری وی اما در سال های اخیر تغییر کرده و از حضور در نشست های دولتی یا رسانه ها خودداری می کند و همین مساله انتقادهایی را به وجود آورده که وی فردی مستبد است. در کنار این او با 70 سال سن بیمار نیز شده است.

با این حال، ثبات اقتصادی و توسعه برنامه های اجتماعی در دوران ریاست جمهوری وی باعث شده که در میان مردم بسیار محبوب باشد.

در این میان، انتظار می رود که همسر اورتگا بعنوان معاون وی انتخاب شود. این زن 65 ساله در واقع نماینده و زبان دولت در میان مردم است به طوریکه در نشست های رسانه ای حاضر می شود و لحن گرم و صمیمانه ای دارد. در میان مردم نیز از لباس های رنگی و شاد با جواهرآلات بسیار زیبا استفاده می کند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید