امروز : یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۲

سوریه اقدام اسرائیل برای برگزاری انتخابات در جولان را رد کرد

وزارت خارجه سوریه با اعلام مخالفت خود با تصمیم اسرائیل برای برگزاری انتخابات آنچه که "شوراهای محلی" سال ۲۰۱۸ در روستاهای جولان خوانده می‌شود، تاکید کرد که جولان بخشی جدایی ناپذیر از خاک سوریه است.
سوریه اقدام اسرائیل برای برگزاری انتخابات در جولان را رد کرد
یکشنبه | ۱۳۹۶/۰۴/۱۸ - ۱۲:۰۸ |
کد خبر : ۲۲۱۵ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه سوریه در دو پیام جداگانه خطاب به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت ضمن اعلام مخالفت قاطع خود با اقدام رژیم صهیونیستی در برگزاری انتخابات آنچه "شوراهای محلی" سال ۲۰۱۸ در روستاهای جولان حوانده می‌شود، تاکید کرد که منطقه جولان بخشی جدایی ناپذیر از اراضی سوریه است.

در ادامه این دو نامه آمده است، اسرائیل به حمایت آشکار و علنی خود از گروه‌های تروریستی مسلح که اقدامی برخلاف تمام قطعنامه‌های سازمان ملل درباره بحران در سوریه است، اکتفا نکرده بلکه به تازگی اقدام به صدور دستورات جدید مبنی بر قصد تل‌آویو جهت برگزاری انتخابات شوراهای محلی در روستاهای جولان اشغالی کرده است.

وزارت خارجه سوریه در ادامه تاکید کرد، این دستورالعمل‌های جدید اسرائیل با هدف حذف هویت عربی منطقه صادر می‌شوند در حالی که بند پنجم سند جولان بر عدم به رسمیت شناختن مجموعه موسوم به "شوراهای محلی" صراحت دارد.

این وزارتخانه تاکید کرد، اسرائیل که در طول سال‌های گذشته نیز از اطاعت از قوانین بین‌المللی سرباز زده در تصمیم جدید خود نیز بار دیگر سرکشی و عدم احترام به حاکمیت سوریه بر ارتفاعات جولان را تکرار کرد.

طبق توافقنامه شماره ۴۹۷ شورای امنیت که در دسامبر سال ۱۹۸۱ میلادی به اتفاق آراء تصویب شد، تصمیم تل‌آویو برای اجرای قوانین خود و اعمال حاکمیت بر ارتفاعات جولان در سوریه و مدیریت این منطقه لغو و باطل دانسته شد.

شورای امنیت در این قطعنامه اعلام کرد که تمامی احکام ژنو سال ۱۹۴۹ میلادی مربوط به حمایت از غیرنظامیان در زمان جنگ در اراضی اشغالی جولان که از ژوئن ۱۹۶۷ میلادی توسط اسرائیل اشغال شده‌اند، معتبر و قابل اجرا هستند.

وزارت خارجه سوریه در ادامه این دو پیام تاکید کرد که تصمیمات جدید اسرائیل به منزله نقض آشکار منشور سازمان ملل، قوانین بین‌المللی حقوق بشر و توافقنامه‌های ژنو مربوط به حمایت از غیرنظامیان است.

در پایان این دو پیام نیز آمده است، دمشق علاوه بر مخالفت قاطع با تصمیم جدید اسرائیل بار دیگر تاکید می‌کند که جولان بخشی جدایی ناپذیر از اراضی سوریه بوده و دیر یا زود به خاک این کشور بازخواهد گشت.

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید