امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۶

انتخابات پارلمانی سرنوشت ساز آلمان؛ پایان دوران مرکل

رای دهندگان آلمانی در حالی امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات سراسری پارلمانی به پای صندوقهای رای می‌روند که رقابت نزدیکی دراین انتخابات جریان داشته و سوسیال دموکراتهای چپ میانه چالش قدرتمندی را متوجه محافظه کاران متعلق به آنگلا مرکل، صدراعظم در حال کناره‌گیری این کشور می‌کنند.
انتخابات پارلمانی سرنوشت ساز آلمان؛ پایان دوران مرکل
یکشنبه | ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ - ۲۰:۰۱ |
کد خبر : ۱۳۲۳۷ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل که از سال ۲۰۰۵ در قدرت بوده برنامه دارد تا بعد از انتخابات از سمتش کنار رود و به این ترتیب این انتخابات یک رخداد تغییر دهنده دوران است که مسیر آینده بزرگترین اقتصاد اروپا را تعیین میکند.

مراکز رای گیری روز یکشنبه ساعت ۸ صبح به وقت محلی کار خود را آغاز کرد و تا ساعت ۱۸ به کار ادامه خواهند داد.

به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، رای دهندگان باید علاوه بر شناسنامه ، ماسک پزشکی نیز داشته باشند.

در انتخابات ، ترکیب بیستمین بوندستاگ (مجلس نمایندگان آلمان) تعیین می‌شود ، که صدراعظم را انتخاب می کند ، وی پس از تأیید رسمی رئیس جمهور ، دولت جدید را تشکیل می‌دهد.

در حالی که رای دهندگان ملزم به ارائه گواهی واکسیناسیون یا آزمایش منفی کرونا برای دسترسی به مراکز رای دهی نخواهند بود ، دستورالعمل‌های حفاظت شخصی و بهداشت بخش مهمی از این انتخابات خواهد بود.

رای گیری در دو مرحله انجام می شود. با رای اول ، رای دهنده کاندیدایی را از حوزه انتخابیه تک نفره انتخاب می کند و با رای دوم ، منتخب یک حزب را انتخاب می کند. در مجموع ۲۹۹ کرسی به نامزدهای برنده در حوزه‌های تک نفره تعلق می‌گیرد. بقیه قرار است بین احزابی که از آستانه ۵ درصد عبور کرده‌اند توزیع شود.

بوندستاگ به طور رسمی دارای ۵۹۸ کرسی است ، اگرچه این تعداد به دلیل سیستم پارلمانی می‌تواند نوسان داشته باشد. به همین دلیل نوزدهمین بوندستاگ ۷۰۹ نماینده داشت.

چند دستگی موجود در میان رای دهندگان معنایش این است که بعد از انتخابات احزاب پیشرو به رایزنی با یکدیگر قبل از ورود به مذاکرات رسمی‌تر تشکیل ائتلاف خواهند پرداخت؛ مذاکراتی که ممکن است چند ماه طول بکشد و در این میان مرکل ۶۷ ساله همچنان در سمت صدر اعظم موقت به کارش ادامه دهد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که سوسیال دموکرات‌های چپ میانه با حدود ۲۵ درصد پیشتاز هستند اتحاد محافظه کار CDU-CSU مرکل حدود ۲۲ درصد عقب افتاده است

حدود ۴۰ درصد از ۶۰.۴ میلیون رای دهنده واجد شرایط آلمان گفته‌اند که بلاتکلیف هستند.

آرمین لاشت، نامزد محافظه کاران برای صدر اعظمی آلمان در ضمن تبلیغات انتخاباتی در حوزه زادگاهش یعنی آخن در کنار مرکل روز شنبه گفت که یک ائتلاف چپگرای تحت رهبری سوسیال دموکراتها با سبزها و حزب چپ افراطی لینکه باعث بی‌ثباتی اروپا خواهد شد.

لاشت که اکنون ۶۰ سال دارد اظهار کرد: آنها می‌خواهند ما را از ناتو خارج کنند، آنها این ائتلاف را نمی‌خواهند، آنها یک جمهوری دیگر می‌خواهند. من نمیخواهم حزب لینکه در دولت بعدی باشد.

اولاف شولتس، نامزد حزب سوسیال دموکرات و رقیب لاشت است. او در ائتلاف راست با چپ دولت مرکل وزیر دارایی بوده و در تمامی سه مناظره تلویزیونی میان کاندیداهای پیشرو پیروز شد.

شولتس ۶۳ ساله برقراری یک ائتلاف چپگرا با کلیت جناح چپ را رد نکرده اما گفت مساله عضویت در ناتو از نظر حزب سوسیال دموکرات خط قرمز است.

همپیمانان برلین در اروپا و فراتر از آنها بعد از کمپین انتخاباتی اخیر آلمان که عمدتا متمرکز بر مسائل داخلی است، باید تا چند ماه برای فهمیدن این که دولت جدید آلمان آماده تعامل مد نظر آنها بر سر مسائل خارجی است، صبر کنند.

دورنمای سیاسی چند دسته شده در آلمان به معنی این است که احتمالا یک ائتلاف چپگرا شکل بگیرد. نظرسنجی‌های نهایی برتری شکننده برای سوسیال دموکراتها را پیش بینی کردند اما در روزهای اخیر محافظه کاران شکاف را کمتر کرده اند و رای دهندگان زیادی نیز هنوز تصمیم قطعی نگرفته اند به چه کسی رای دهند.

محتمل ترین سناریوها به این صورت هستند که سوسیال دموکراتها یا بلوک محافظه کار دو حزب اتحاد دموکرات مسیحی و اتحاد سوسیال مسیحی – هر کدام که اول شوند – یک ائتلاف را با سبزها و حزب لیبرال دموکراتهای آزاد شکل دهند.

شولتس به حامیانش در حوزه انتخابیه خود در شهر پوستدام در نزدیکی برلین اظهار کرد هنوز امیدوار است که سوسیال دموکراتها و سبزها بتوانند به تنهایی و بدون نیاز به یک شریک سوم یک اکثریت حاکم را به دست بیاورند.

شولتس بیان کرد: هر چه جایگاه حزب سوسیال دموکرات قدرتمندترباشد کارش برای تشکیل یک ائتلاف آسانتر خواهد بود. نمی دانم چه اتفاقی ممکن است بیفتد اما شاید این امکان ایجاد شود که به عنوان مثال یک ائتلاف سوسیال دموکرات با سبزها شکل بگیرد. من معتقدم این ممکن است و ما خواهیم دید.

هم محافظه کاران و هم حزب دموکراتهای آزاد طرح "اتحادیه بدهی" اروپا را رد کرده و خواستار این تضمین هستند که قرض پول از سوی اتحادیه اروپا برای تامین هزینه بسته بازیابی از کروناویروس این بلوک تنها برای یک بارباشد. حزب سوسیال دموکرات صحبت از اتخاذ گامهایی در جهت یک اتحادیه مالی کرده است. سبزها حامی یک سیاست مالی مشترک اروپایی برای حمایت از سرمایه گذاری در حوزه های محیط زیست، تحقیقات، زیرساخت و آموزش هستند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید