امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۰۲

اظهارات مداخله‌جویانه آمریکا و ترکیه درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه

آمریکا و ترکیه انتخابات ریاست جمهوری آتی سوریه را "غیر قانونی" و "نامعتبر" خواندند.
اظهارات مداخله‌جویانه آمریکا و ترکیه درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه
چهارشنبه | ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۲۱:۳۵ |
کد خبر : ۱۲۳۷۱ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در سخنانی در واکنش به تعیین موعد نهایی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه و آغاز اعلام کاندیداتوری برای حضور در این انتخابات مدعی شد: انتخاباتی که توسط نظام سوریه برگزار شود "غیر قانونی" است و کسی آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

وی در ادامه ادعاهای بی‌پایه و اساس خود گفت: نظام سوریه تمایلی به راه حل سیاسی ندارد اما باید درک کند که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد و باید به روند سیاسی اهمیت دهد.

چاووش‌اوغلو در ادامه افزود: هرگونه انتخابات در سوریه باید مطابق با روند سیاسی باشد تا دارای مشروعیت باشد آنکارا این انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد؛ چراکه حمایت از انتخابات "غیرقانونی" با اصول ما مغایرت دارد.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه الحره مدعی شد که انتخابات ریاست جمهوری سوریه آزاد و پاک نخواهد بود.

وی که نخواست نامش فاش شود، افزود: در شرایط کنونی ما این فراخوان برگزاری انتخابات را معتبر نمی‌دانیم.

این مقام آمریکایی ادامه داد: همانطور که در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد مشخص شده است، باید گام‌هایی در جهت برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه برداشته شوند که مطابق با قانون اساسی جدید باشند و تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار ‌شوند و همه سوری‌ها از جمله آوارگان داخلی و پناهندگان می‌توانند در آن شرکت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: واشنگتن معتقد است که ثبات در سوریه و به طور کلی منطقه از طریق یک فرایند سیاسی فراهم می‌شود که منجر به نتایج صلح آمیز در سوریه شود. ما متعهد به همکاری با متحدان، شرکا و سازمان ملل هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که یک راه حل سیاسی پایدار در دسترس است.

حموده صباغ، رئیس پارلمان سوریه یکشنبه هفته جاری در جریان نشست فوق‌العاده پارلمان اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری سوریه در خارج از این کشور بیستم مه (۳۰ اردیبهشت) و در داخل کشور نیز ۲۶ مه (پنجم خرداد) برگزار خواهد شد.

وی از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری خواست که طی ۱۰ روز از ۱۹ آوریل تا ۲۸ همین ماه درخواست‌هایشان را به دادگاه عالی قانون اساسی این کشور ارائه دهند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید