امروز : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۵

سایه سنگین کووید ۱۹ بر انتخابات پارلمانی هلند

رای‌گیری سه روزه در انتخابات پارلمانی هلند امروز (دوشنبه) آغاز شد؛ انتخاباتی که به عنوان رفراندومی درخصوص نحوه مدیریت دولت در زمینه مبارزه با پاندمی ویروس کرونا تلقی می‌شود.
سایه سنگین کووید ۱۹ بر انتخابات پارلمانی هلند
شنبه | ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۰۹:۲۴ |
کد خبر : ۱۲۲۰۸ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، به شدت انتظار می‌رود که "مارک روته"، نخست وزیر هلند و یکی از رهبران کهنه‌کار اروپا حمایت کافی برای تضمین چهارمین دوره حکومتش را به دست آورد.

چهار نظرسنجی منتشر شده در این هفته نشان دادند که حزب محافظه‌کار روته موسوم به "حزب مردم برای آزادی و دموکراسی" (VVD) ۲۱ الی ۲۶ درصد آرا را به دست می‌آورد در حالی که نزدیک‌ترین رقیبش یعنی حزب راست افراطی هلند موسوم به "حزب برای آزادی" به رهبری "گرت ویلدرز" که اپوزیسیون پارلمانی را رهبری می‌کند، ۱۱ الی ۱۶ درصد آرا را به دست می‌آورد.  

با توجه به ممنوعیت گردهمایی‌های عمومی، کمپین انتخاباتی بر یک سری مناظرات تلویزیونی متمرکز بود که در جریان آنها روته وجهه خود به عنوان فردی آرام در زمان بحران را حفظ کرد.

اما میزان ابتلا به ویروس کرونا در هلند در ماه‌های اخیر به بالاترین سرعت خود رسیده  و "موسسه ملی بهداشت" نسبت به هرگونه کاهش سریع محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها هشدار داده است.

پلیس هلند روز یکشنبه هزاران معترض را که در لاهه برای اعتراض به تعطیلی‌ها و منع رفت و آمدها تجمع کرده بودند، متفرق کرد.

حدود ۱۳ میلیون رای‌دهنده واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند تا نمایندگان خود را از ده‌ها حزب شرکت‌کننده در این انتخابات برای پارلمانی که ۱۵۰ کرسی دارد، برگزینند. انتظار می‌رود نخستین نظرسنجی پس از انتخابات روز چهارشنبه منتشر شود.

احزاب بزرگ از جمله حزب "کارگر"، "سبز" و "دموکرات‌ها" با حزب راست میانه "دموکرات مسیحی‌ها" برای جایگاه سوم رقابت می‌کنند. دو یا سه حزب از این احزاب احتمالا به ائتلاف جدید تحت رهبری حزب VVD خواهند پیوست.  

با توجه به ممنوعیت تجمع بیش از دو نفر و منع رفت و آمدهای شبانه، مدت زمان رای‌گیری سه روز شده تا به تضمین حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی در پایگاه‌های رای‌گیری کمک کند.

تنها افرادی که به منظور شرکت در انتخابات بیرون از خانه‌های خود هستند از منع رفت و آمد که از ساعت ۲۱ آغاز می شود، استثنا هستند.

روته ۵۴ ساله از سال ۲۰۱۰ میلادی نخست وزیر هلند بوده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید