امروز : یکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۸

آحارونوت: نتانیاهو و گانتس تصمیم دارند انتخابات جدید برگزار کنند

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و شریک وی در دولت ائتلافی این رژیم به اعضای حزب خود اعلام کرده اند که تصمیم به برگزاری انتخابات برای بار چهارم دارند چراکه دیگر فرصتی برای رسیدن به توافق وجود ندارد.
آحارونوت: نتانیاهو و گانتس تصمیم دارند انتخابات جدید برگزار کنند
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ - ۰۰:۰۶ |
کد خبر : ۱۱۵۹۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و بنی گانتس، نخست‌وزیر جایگزین و وزیر جنگ این رژیم به اعضای حزب خود اعلام کرده‌اند که به هیچ توافقی نرسیده‌اند و تصمیم به برگزاری انتخابات جدید دارند.

آحارونوت نوشت که گانتس به اعضای حزب خود گفته است: هیچ توافقی با حزب لیکود نداریم و برای انتخابات آماده می‌شویم.

نتانیاهو نیز اخبار درباره توافق را کذب دانست.

شبکه "کان" پیش از این اعلام کرده بود، توافقی میان نتانیاهو و گانتس درباره اداره دولت و پیش‌نویس بودجه حاصل شده است.

نتانیاهو می‌گوید حزب لیکود تنها آماده تصویب بودجه ۲۰۲۰ است اما حزب آبی سفید به رهبری گانتس بر لزوم توافق با بودجه ۲۰۲۱ برای تضمین دستیابی به پست نخست‌وزیری اصرار دارد. اگر بودجه ۲۰۲۱ تصویب شود نتانیاهو باید نوامبر سال آتی از پست نخست‌وزیری کنار برود تا گانتس نخست‌وزیر شود.

علاوه بر بودجه، اختلافاتی درباره پست‌های وزارتی وجود دارد. لیکود می‌خواهد پست دستگاه قضایی را از آبی سفید بگیرد. گزارشات حاکی از آن است که حزب نتانیاهو از گانتس خواسته از بند مربوط به نخست‌وزیری‌اش در ماه نوامبر کوتاه بیاید.

دو طرف تا سه‌شنبه برای توافق مهلت دارند و در غیر این صورت کنست خود به خود منحل می‌شود و برای چهارمین بار طی دو سال گذشته انتخابات برگزار می‌شود.

نتانیاهو تلاش می‌کند تا احزابی جدیدی را به دولت جایگزینی ملحق کند که بدون انتخابات و بدون مشارکت گانتس تشکیل شود.

نتانیاهو به نفتالی بنت، رئیس حزب یمینا سه پست وزارتی و تشکیل دولت جایگزین را پیشنهاد داد. همچنین تلاش کرد رهبران حزب آبی سفید را به جدایی از این حزب و پیوستن به دولت جایگزین وادار کند اما تلاش‌هایش شکست خورد.

به گفته رسانه‌ها، گانتس تمام رهبران حزبش را در منزل یزهار شای، وزیر علوم و تکنولوژی گرد آورد و به آن‌ها گفت: ما به سمت برگزاری انتخابات جدید می‌رویم.

این اقدام بعد از اعتراضات گسترده اسرائیلی‌ها در مقابل منزل گانتس صورت گرفت. معترضان به توافق بین وی و نتانیاهو اعتراض کردند و از او خواستند در تمدید دوره نخست‌وزیری نتانیاهو شرکت نکند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید