امروز : پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۴۵

اختلافات دو حزب اصلی تعیین روسای سه‌گانه در کردستان عراق را بی‌نتیجه گذاشته است

به رغم گذشت بیش از ۱۰۰ روز از برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق اما هنوز تلاش‌های سیاسی برای تشکیل ریاست‌های سه‌گانه (پارلمان، دولت و اقلیم) نتیجه‌ای نداشته است.
اختلافات دو حزب اصلی تعیین روسای سه‌گانه در کردستان عراق را بی‌نتیجه گذاشته است
دوشنبه | ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ - ۱۲:۵۵ |
کد خبر : ۶۷۵۷ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، اتحادیه میهنی اقلیم کردستان عراق برای قانع کردن گروه‌های عربی و ترکمان در استان کرکوک جهت انتخاب استاندار جدید به جای نجم الدین کریم، عضو سابق دفتر سیاسی این اتحادیه که در پی عملیات ارتش عراق در کرکوک پستش را ترک کرد، تلاش می‌کند. حزب دموکرات اقلیم کردستان وابسته به مسعود بارزانی که نمایندگانش در دولت محلی کرکوک در جریان آن عملیات مقرهایشان را رها کردند و به اربیل رفتند همچنان جلسات دولت محلی را که در انتخاب استاندار جدید شکست خورده تحریم می‌کند. این حزب تأکید دارد که استاندار جدید باید یک کرد مستقل و مورد قبول همگان باشد.

قرار بود هیئت حزب دموکرات که مکلف به مذاکره با حزب اتحادیه میهنی و جنبش تغییر برای تشکیل دولت جدید است بعد از تعطیلات سال نوی میلادی نشست‌هایش را با دو طرف از سربگیرد اما ادامه این اختلافات مانع مذاکرات و حتی تعیین موعدی برای آن شده است. این نشان می‌دهد تشکیل دولت جدیدی که قرار است مسرور بارزانی، پسر مسعود بارزانی ریاست آن را برعهده داشته باشد، به طول می‌انجامد.

اتحادیه میهنی تأکید می‌کند که مذاکرات درباره تشکیل دولت جدید باید شامل تمامی پست‌ها در اقلیم و سهم کردها از پست‌ها در دولت فدرال و اوضاع سیاسی و اداری کرکوک باشد اما حزب دموکرات این را رد می‌کند.

در همین راستا، امید خوشناو، رئیس فراکسیون حزب دموکرات کردستان در پارلمان این اقلیم گفت: این مسائل بسیار مهم هستند و جزو سه پرونده‌ای هستند که باید هر کدام به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرند و نباید به مانعی در برابر تشکیل دولت تبدیل شوند. هیئت مامور مذاکره برای تشکیل دولت اختیارات مشخصی درباره مساله ریاست‌های سه‌گانه و مکانیزم تشکیل آن دارد.

در مقابل زبیر عثمان، از اعضای شورای مرکزی اتحادیه میهنی گفت که حزبش اعضای هیئت مذاکره کننده با حزب دموکرات را مشخص کرده است.

وی گفت که روابط میان دو حزب تا حدی دچار تنش شده است اما باید دو طرف بتوانند به مواضع یکسانی به ویژه درباره فعالیت سیاسی مشترک خارج از اقلیم کردستان برسند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید