امروز : پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۶

تحلیل یک استاد دانشگاه از شرایط دو جریان سیاسی در انتخابات پیش رو

یک استاد دانشگاه معتقد است: دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا دچار حیرت و سرگشتگی شده اند.
تحلیل یک استاد دانشگاه از شرایط دو جریان سیاسی در انتخابات پیش رو
سه شنبه | ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ - ۱۲:۰۰ |
کد خبر : ۱۲۴۴۷ |
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، جهانبخش محبی نیا، در ارزیابی از شرایط فعلی انتخابات و حضور گروه های سیاسی و جناج بندی ها در شرایط فعلی، اظهار کرد: در حال حاضر آنچه که به عنوان مسئله انتخابات در سیاست حاکم است، حیرتی است که الگوهای سیاست در آن فرو رفتند. بخشی از این حیرت نتیجه علملکرد سیاسیون است که نتوانستند نظام تحزب یا شبه تشکیلاتی را مدیریت کنند و باعث تفرق و چند دستگی گروهها در سپهر سیاست کشور شدند.

وی با اشاره به شرایط جبهه اصلولگرایان گفت: الان در حوزه اصول گرایی اختلاف شدیدی میان شورای ائتلاف و شورای وحدت و شخصیت هایی که خود را مستقل از آنان می دانند؛ مانند بعضی از نیروهای خود مختار، ایجاد شده است. این اتفاق اخذ تصمیم نهایی را برای این جریان سیاسی سخت کرده است و به این زودی ها نخواهند توانست فرد واحدی را به جامعه معرفی کنند.

این فعال سیاسی افزود: مسئله تشکیکی که در آمدن یا نیامدن چهره هایی مثل آیت الله رئیسی وجود دارد عده ای را به سمت حضورهای متنوع و متعدد کشانده و معلوم نیست با آمدن ایشان آیا آن ها کنار می کشند یا خیر؛ چون برخی اعلام کردند که آمدن یا نیامدن ایشان فرقی برایشان نمی کند.

وی ادامه داد: پس ما در حوزه و جریان اصولگرایی این امر را عیان می بینیم و تصورم بر این است که در حوزه اصولگرایان حتی با آمدن افرادی مانند آقایان رئیسی و محسن رضایی ، چند دستگی باقی خواهد ماند.

این استاد دانشگاه با اشاره به شرایط جریان اصلاحات در انتخابات پیش رو گفت: در حوزه اصلاح طلبی چون این افراد دستشان نسبت به ارتفاع دروازه شورای نگهبان کوتاه است،  همین حیرت و سرگشتگی وجود دارد. هرچند تفرق و چند دستگی در میان آنها  خیلی بزرگ نیست؛ اما بین نیروهای نزدیک به آقای خاتمی، کارگزاران و گروه های میانه  اختلاف وجود دارد. 

وی ادامه داد: نگرانی بیش تر آن ها متوجه برخوردی است که شورای نگهبان با آنها خواهد کرد و از این بابت هم چارچوب دروازه ورود به میدان بازی انتخابات دستشان نیامده است. بعید می دانم خارج از این صحنه ما با افراد موثر و قابل طرحی رو به رو شویم.

محبی نیا با اشاره به چالش های پیش روی جریان های سیاسی در انتخابات پیش رو گفت: یکی از مهم ترین چالش ها در بیرون مرزها است. قرائت واحد و بغض آلودی نسبت به حضور مردم در انتخابات در رسانه ها و گفتمان های مختلف در شیپور سیاست خارجی ها دمیده می شود که مردم نسبت به حضور در انتحابات خساست نشان دهند.

وی ادامه داد: همچنین چالش هایی هم در داخل کشور داریم که حاصل عملکرد ناموفق دولت های گذشته است.

این فعال سیاسی گفت: از سوی دیگر چالشی به نام کرونا را هم داریم که بدون شک اثر شوم خود را در انتخابات خواهد گذاشت. البته عدم جدیت در تامین واکسن هم یکی از دلایل قهرطبیعی مردم است .

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید