امروز : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۱۴

نکو مطرح کرد: استانی شدنی انتخابات گامی در جهت مردمی‌تر شدن مجلس

یک نماینده سابق مجلس گفت که استانی شدن انتخابات به مردمی‌تر شدن مجلس شورای اسلامی کمک می ‌کند.
نکو مطرح کرد: استانی شدنی انتخابات گامی در جهت مردمی‌تر شدن مجلس
یکشنبه | ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۰:۳۵ |
کد خبر : ۶۷۴۷ |
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، ابراهیم نکو درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: این موضوع در مجلس پیش هم مطرح شد و من به عنوان موافق این طرح نظراتم را اعلام کرده‌ام. این طرح در ابتدا ممکن است با موانع و مشکلاتی رو به‌رو شود، اما در نهایت باعث گشایش‌هایی به نفع استان‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: برخی به دنبال بخشی و منطقه‌ای کردن بودجه هستند، اگر از این موضوع عبور کنیم؛ این طرح می‌تواند موانع بودجه‌ای را از جلوی پای استان‌ها بردارد.

نکو گفت: در طرح استانی شدن، نمایندگان استان بهتر یکدیگر را درک می‌کنند و می‌توانند منطقه‌ای‌نگری را گسترش دهند و به استان خود خدمت کنند. همچنین از آنجایی که اولویت‌ نخست یک نماینده رسیدگی به مشکلات استان و شهر خود است؛ استانی شدن انتخابات این اختیار را به نماینده می‌دهد تا ابتدا مشکل اولویت‌دار را حل کند.

وی با بیان اینکه «دلایل مخالفین باید بررسی شود» گفت: شاید برخی مخالفین به نکات قومی و قبیله‌ای استناد کنند و بگویند با استانی شدن انتخابات،‌ حضور مستدام افراد توانمند کمرنگ ‌می‌شود، اما واقعیت این است که موضوع استانی شدن انتخابات به معنای کاهش حضور افراد توانمند نیست؛ زیرا افرادی که در حوزه های انتخابیه ثبت‌نام خواهند کرد، معمولا کسانی هستند که دارای رای مردم هستند.

این نماینده سابق مجلس یادآور شد: نظر مردم است که پایه رای نماینده را تشکیل می دهد. کسی که پایه رای را از منطقه نداشته باشد ولو آنکه در استان بیشترین رای را هم بیاورد نسبت به فردی که در حوزه انتخابیه پایه رای را می‌آورد ولو اینکه در استان کمترین رای را داشته باشد، ایشان به مجلس راه پیدا می کند.

نکو گفت: من فکر می‌کنم با استانی شدن انتخابات نسبت به مردمی تر شدن مجلس گام برخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در این میان ذهنیت‌هایی هم شکل می‌گیرد که فقط تعدادی نام و نشان‌دار در منطقه حضور پیدا کنند و رای بیاورند، ولی من فکر می‌کنم این طور نیست. به هر حال ثابت شده کسانی که در منطقه حضور بیشتری دارند و تعلقات‌شان بیش‌تر است در انتخابات شهرستانی نسبت به افراد شاخص‌ رای‌شان بیش‌تر بوده است؛ بنابراین این نگرانی وجود نخواهد داشت.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: با اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات تصمیم‌گیری ها کلان خواهد بود، نمایندگان در گیر اموراتی که به آن‌ها ارتباط ندارند نخواهند شد و با خرد جمعی تصمیمات کلان را هم برای کشور هم برای استان ها اخذ خواهند کرد. به نظر من این طرح کمک می‌کند تا تصمیم گیری‌ها منطقی و کارشناسی‌تر شدند.

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید