امروز : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۴

ورزش در انتظار اقدام ضربتی برای ۱۲ فدراسیون بدون رئیس

با مشخص شدن تکلیف روسای هیات ها به نظر می رسد دیگر مانعی بر سر وزارت ورزش نیست تا انتخابات فدراسیون ها را برگزار و آنها را در این برهه حساس از این بلاتکلیفی خارج کند.
ورزش در انتظار اقدام ضربتی برای ۱۲ فدراسیون بدون رئیس
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۱۰/۱۲ - ۱۰:۳۴ |
کد خبر : ۶۶۵۶ |
ورزشی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، دیگر کم کم زمان این فرا رسیده که فدراسیون ها جدی تر از قبل به دنبال برنامه ریزی برای المپیک باشند چراکه روزهای سختی در انتظار ورزش ایران برای رسیدن به المپیک ۲۰۲۰ است. روز گذشته وارد سال ۲۰۱۹ میلادی شدیم که سال کسب سهمیه‌های المپیک در بسیاری از رشته های ورزشی است. از یک طرف تغییر سیستم های کسب سهمیه المپیک و سخت شدن راه رسیدن به سهمیه و از طرف دیگر بالا رفتن قیمت ارز وبه دنبال آن مشکل شدن اعزام ها، خرید تجهیزات و یا به کارگیری مربی خارجی  کار را برای فدراسیون ها بیشتر از قبل سخت کرده است.

 اما در این میان برخی فدراسیون ها با یک مشکل بزرگتر دست به گریبان هستند و آن نداشتن رییس است. تعدادی از فدراسیون ها به دلیل تمام شدن دوره چهاره ساله شان بدون رییس هستند و تعدادی هم با اجرای قانون منع به کاری گیری بازنشسته ها بدون رییس مانده اند. طبیعی است که سرپرست ها تنها می توانند امورات جاری فدراسیون ها را رفع  و رجوع کنند و برای انجام برنامه ریزی بلند مدت باید رییس فدراسیون مشخص شود.

وزارت ورزش هم ابتدا درگیر این مسئله بود که کدام یک از روسا می توانند با استفاده از ماده ۶۰ قانون منع به کاری گیری بازنشسته ها ادامه فعالیت دهند، پس از آن هم بحث مشمول بودن یا نبودن روسای هیات ها پیش آمد و همین طور زمان از دست رفت. هر زمان هم که از وزارت ورزش در مورد برگزاری انتخابات سوال کردیم انجام آن را منوط به مشخص شدن تکلیف روسای هیات ها دانستند. اکنون  بالاخره انتظارها به سر رسید و داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش اعلام کرد، روسای هیات ها مشمول قانون منع به کارگیری بازنشسته ها نمی شوند. از این رو اکنون دیگر به نظر می رسد هیچ مانعی برسر راه برگزاری انتخابات فدراسیون ها نباشد. البته نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که کدام فدراسیون ها ابتدا تعیین تکلیف شوند؟

در میان فدراسیون های بدون رییس، فدراسیون هایی هستند که باید هرچه زودتر برای کسب سهمیه المپیک آماده شوند و البته شانس مدال هم دارند مانند کشتی و کاراته. بنابراین به نظرمی رسد وزارت ورزش ابتدا باید فدراسیون های المپیکی و مهم را در اولویت پروسه انتخابات قرار دهد و در روزهای پیش رو ثبت نام از کاندیداها را انجام داده و زمان انتخابات را فورا مشخص کند تا زمان بیشتر از این برای این فدراسیون ها از دست نرود.

* در ادامه نگاهی به فدراسیونهای بدون رئیس می‌اندازیم:

کشتی، ورزش اول اما بلاتکلیف ایران

پس از مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بزرگسالان، رسول خادم رییس قبلی فدراسیون تصمیم به استعفاء گرفت و ۹ آبان از سمت خود کناره گیری کرد. پس از مدتی حمید بنی تیم نایب رییس فدراسیون،به عنوان سرپرست کشتی معرفی شد. کشتی جدال سختی را از اوایل سال ۹۸ برای رسیدن به سهمیه المپیک دارد اما حتی ثبت نام از کاندیداها هم انجام نشده است و مشخص نیست که چرا حداقل ثبت نام انجام نمی شود. به هر حال پس از ثبت نام هم مدتی زمان می برد تا تایید صلاحیت کاندیداها بیاید و در این میان تنها کشتی است که زمان بیشتری را از دست خواهد داد چرا که هر فردی که رئیس شود، سلایق خود را دارد و اگر قرار است تغییراتی انجام شود، باید زودتر صورت گیرد چرا که مسابقات جهانی ۲۰۱۹، گزینشی المپیک است.

 والیبال

احمد ضیایی رییس پیشین فدراسیون به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشسته ها باید از ریاست کناره گیری می کرد اما جدا شدن او از والیبال با حاشیه های فراوانی همراه بود. او به دنبال این بود که با استفاده از ماده ۶۰ بتواند به فعالیت خود ادامه دهد که در نهایت هم وزارت ورزش ۱۶ آذر افشین داوری را به عنوان سرپرست فدراسوین منصوب کرد. پروسه ثبت نام برای این فدراسیون هم هنوز آغاز نشده است اما تیم ملی والیبال از دو سه ماه دیگر مسابقات مهمی را پیش رو دارد.

کاراته

این رشته برای اولین بار در المپیک حضور خواهد داشت و از امید های جدی ایران برای کسب مدال است. صادق فرجی رییس این فدراسیون هم همانند ضیایی به دنبال استفاده از ماده ۶۰ بود که در نهایت موفق نبود و محسن آشوری به عنوان سرپرست معرفی شد. البته ثبت نام این فدراسیون انجام شده است و باید تاریخ انتخابات هر چه سریعتر مشخص شود.

قایقرانی

دوره ریاست غلامرضا امینی مرداد به پایان رسید و ثبت نام از کاندیداها انجام شد. قراربود بعد از بازی های آسیایی انتخابات برگزار شود اما با مطرح شدن قانون منع به کار گیری بازنشسته ها، ثبت اول به دلیل  بازنشسته بودن برخی از کاندیداها کنسل شد. سپس گواری به عنوان سرپرست منصوب و ثبت نام مجددا انجام شد. وضعیت این رشته هم مشخص نیست و حتی اردوی ملی پوشان نیز آغاز نشده‌ است.

هندبال

یکی از مشکلاتی که این فدراسیون در سالهای اخیر داشته، نبود ثبات مدیریت و نداشتن یک رییس ثابت بوده است.  بارها شاهد رفت و آمد در این پست بودیم . علیرضا رحیمی آخرین رییس این فدراسیون بود که او با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشسته ها کنار رفت و از آبان ماه رمضانعلی دولو به عنوان سرپرست در هندبال فعالیت می کند. ثبت نام کاندیداها انجام شده و هندبال فقط منتظر اعلام زمان برگزاری مجمع است. این رشته به حدی در بلاتکلیفی به سر می برد که حتی تیم ملی سرمربی هم ندارد.

جودو

درخشان رییس پیشین این فدراسیون به دلیل اجرای قانون منع به کاری گیری بازنشسته ها استعفا داد و عمادی نایب رییس او به عنوان سرپرست معرفی شد. ثبت نام از کاندیداهای جودو هم انجام شده و این فدراسیون هم باید منتظر اعلام زمان مجمع باشد.

سه گانه

محمد علی صبور به دلیل اجرای قانون منع به کاری گیری بازنشسته ها استعفا داد و احمد نامنی به عنوان سرپرست منصوب شد. ثبت نام از کاندیداها انجام شده و فقط اعلام زمان برگزاری مجمع باقی مانده است.

تنیس

دوره ریاست مجید شایسته ۱۹ آبان به پایان رسید و ثبت نام از کاندیداها هم شهریور انجام شده بود اما تاکنون هیچ خبری از برگزاری انتخابات نشده است. حتی سرپرست هم تعیین نشد اما ظاهرا تا برگزاری انتخابات خود شایسته به عنوان سرپرست مشغول به فعالیت است.

ناشنوایان

مصطفی کریمی به دلیل اجرای قانون منع به کاری گیری بازنشسته ها استعفا داد و حسن سلگی به عنوان سرپرست منصوب شد. ثبت نام از کاندیداها انجام شده و فقط اعلام زمان برگزاری مجمع باقی مانده است.

هاکی

مرحوم بهرام شفیع هم جزو روسای فدراسیون های بازنشسته بود  که متاسفانه دارفانی را وداع گفت. وزارت ورزش پس از این اتفاق حسن اباذری نایب رییس فدراسیون را به عنوان سرپرست انتخاب کرد. ثبت نام از کاندیداها هم انجام شده است اما این فدراسیون هم تاریخ انتخابات خود را نمی داند.

چوگان

حجت الله دهخدایی به دلیل اجرای قانون منع به کاری گیری بازنشسته ها استعفا داد و بی غم به عنوان سرپرست منصوب شد. ثبت نام از کاندیداها یکبار انجام شد اما وزارت ورزش آن را کنسل کرد و قرار است دوباره ثبت نام انجام شود.

کارگری

وزارت کار فرودین ماه امیر حسینی را به دلیل بازنشسته بودن از سمت خود برکنار کرد. از آن زمان تاکنون جواد رمزی سرپرست فدراسیون است. پروسه ثبت نام از کاندیداها انجام شده و فقط باید زمان انتخابات اعلام شود.

در انتظار اقدام ضربتی وزارت ورزش

قطعا بدون رئیس بودن ۱۲ فدراسیون ورزشی نکته مثبتی به حساب نمی آید و وزارت ورزش باید در اقدامی ضربتی انتخابات فدراسیونها خصوصا فدراسیونهای المپیکی و شانس مدال را به صورت ضربتی و فوری برگزار کند تا در سال ۹۷ روسای فدراسیونها مشخص شوند در غیر این صورت، اگر قرار باشد انتخابات رشته های مهم به سال آینده کشیده شود و وارد تعطیلات سال نو شویم، قطعا چندین ماه زمان حیاتی از دست می‌رود و ممکن است برای ورزش ایران قابل جبران نباشد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید