امروز : شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۲

استقبال دبیرکل ناتو از همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه

دبیرکل ناتو از برگزاری رفراندوم مشورتی تغییر نام مقدونیه استقبال کرده و به رهبری این کشور تاکید کرد تا از این "فرصت تاریخی" مسئولانه استفاده کنند.
استقبال دبیرکل ناتو از همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۰۹ - ۰۹:۵۵ |
کد خبر : ۶۱۶۰ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روز یکشنبه رفراندوم برای تغییر نام مقدونیه انجام شد تا نام این کشور به "مقدونیه شمالی" تغییر کند.

براساس گزارش کمیسیون انتخابات مقدونیه تنها یک سوم واجدان شرایط در همه‌پرسی شرکت کردند و به همین دلیل حد نصاب لازم برای معتبر بودن نظرسنجی (۵۰ درصد) به دست نیامده است با این حال از همان یک سوم بیش از ۹۱ درصد رای دهندگان به تغییر نام براساس توافق با یونان رای مثبت دادند.

پس از شمارش آرا در حوزه‌های رای گیری مشخص شد که میزان شرکت در این رفراندوم ۳۶.۳۶ درصد بوده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در توئیتر خود نوشت: من از رای "آری" مردم مقدونیه در این رفراندوم استقبال می‌کنم. به تمامی رهبران و احزاب در مقدونیه تاکید دارم تا از این فرصت تاریخی مغتنم نهایت بهره را ببرند و به صورت موثر و مسئولانه از آن استفاده کنند. درهای ناتو همیشه باز است اما تمامی اقدامات ملی باید برای رسیدن به مقصود تکمیل شود.

این همه پرسی غیر الزام آور بوده و برای تایید نهایی نیاز به رای مثبت دو سوم نمایندگان پارلمان دارد با این حال یونان که طرف اصلی مناقشه بر سر تغییر نام مقدونیه است، گفته همین که نخست وزیر مقدونیه به توافقش با یونان پایبند بوده و همه‌پرسی را برگزار کرده است، برای آنها کافی است و آتن دیگر مخالف پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا و ناتو نیست.

برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا نظر مثبت تمام دیگر اعضای این پیمان‌ها مورد نیاز است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند