امروز : یکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۱

دادگاه فدرال عراق فردا درباره اعتراض‌ها به اصلاحیه قانون انتخابات رای می‌دهد

ائتلاف‌ها و فراکسیون‌های سیاسی پیروز و بازنده انتخابات پارلمانی عراق منتظر حکمی هستند که دادگاه فدرال این کشور فردا (پنج‌شنبه) درباره قانون تغییر یافته انتخابات صادر خواهد کرد. این دادگاه فردا جلسه‌ای برای بررسی و رسیدگی به شکایت فؤاد معصوم، رئیس جمهوری عراق، حزب دموکرات کردستان عراق و کمیسیون عالی و مستقل انتخابات این کشور در مورد اصلاحیه سوم قانون انتخابات پارلمانی که در ششم ژوئن جاری تصویب شد، برگزار می‌کند.
دادگاه فدرال عراق فردا درباره اعتراض‌ها به اصلاحیه قانون انتخابات رای می‌دهد
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ - ۱۵:۰۲ |
کد خبر : ۵۷۲۴ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، ایاس الساموک، سخنگوی این دادگاه در بیانیه کوتاهی اظهار داشت: دادگاه ساعت ۱۰ صبح روز پنج‌شنبه را برای برگزاری جلسه‌ای علنی جهت رسیدگی به اعتراضات مطرح شده علیه اصلاحیه سوم قانون انتخابات پارلمانی مطرح شده از سوی رئیس جمهوری و کمیسیون انتخابات و حزب دموکرات کردستان تعیین کرد.

ائتلاف سائرون، فتح و دو حزب کرد از جمله بزرگترین مخالفان اصلاحیه سوم قانون انتخابات پارلمانی هستند.

دادگاه فدرال پیش از این درخواست کمیسیون انتخابات برای صدور حکمی جهت توقف اجرای اصلاحیه سوم قانون انتخابات را نپذیرفت.

در اصلاحیه سوم قانون انتخابات، کمیسیون عالی و مستقل انتخابات ملزم به بازشماری دستی نتایج انتخابات در کل عراق شد.

رحیم العکیلی، قاضی سابق هیئت شفاف‌سازی دادگاه فدرال عراق گفت: جلسه روز پنج‌شنبه تنها جلسه استماع بوده و احتمالا در آن حکمی درباره پذیرش یا رد اعتراض به اصلاحیه قانون انتخابات صادر نمی‌شود.

طارق حرب، یک کارشناس حقوقی عراق در این خصوص احتمال داد، دادگاه فدرال راه‌حلی میانه  که هر دو طرف معترض را راضی کند،  در پیش گیرد. بعید نیست دادگاه حکم به بازشماری دستی بخشی از آراء و نه همه صندوق‌ها را بدهد. همچنین احتمال دارد دادگاه بخشی از نتایج آرای صندوق‌های مستقر در خارج و نه مطابق آنچه در اصلاحیه قانون انتخابات آمده، همه صندوق‌ها را لغو کند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند