امروز : پنج شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۲

" راجا پاکسه" از نخست وزیری سریلانکا استعفا می‌کند

یکی از قانون‌گذاران سریلانکا اعلام کرد: ماهیندا راجاپاکسه، نخست وزیر منصوب جنجالی این کشور امروز شنبه به منظور پایان دادن به بحران سیاسی سریلانکا استعفا خواهد داد.
" راجا پاکسه" از نخست وزیری سریلانکا استعفا می‌کند
شنبه | ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۱۰:۵۰ |
کد خبر : ۶۵۴۶ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، لاکشمن یاپا آبیواردنا، قانون‌گذار حامی راجاپاکسه به خبرنگاران گفت: راجاپاکسه در جریان نشست روز جمعه با مایتریپالا سیریسنا، رئیس جمهور سریلانکا تصمیم به استعفا گرفت تا به رئیس جمهور اجازه دهد دولت جدیدی انتخاب کند.

سریلانکا نزدیک به دو هفته است که هیچ دولت دایر و در حال کاری ندارد و با دورنمای عدم توانایی برای تصویب بودجه سال آتی میلادی مواجه است.

آبیواردنا گفت: تا زمانی که راجاپاکسه استعفا ندهد نخست وزیر دیگری نمی‌تواند منصوب شود. این کشور باید با شرایطی مواجه شود که از ماه ژانویه با آن درگیر خواهد شد. یک کشور نمی‌تواند بدون بودجه کاری انجام دهد در نتیجه راجاپاکسه اعلام کرده امروز شنبه بیانیه‌ای ویژه صادر خواهد کرد و در آن استعفای خود را از سمت نخست وزیری اعلام خواهد کرد.

به نظر می‌رسد این تصمیم با تصمیم دادگاه عالی سریلانکا برای تمدید حکم یکی از دادگاه‌های بدوی برای به حالت تعلیق در آوردن راجاپاکسه و کابینه‌اش سریعتر اجرا می‌شود. دادگاه عالی سریلانکا جلسه آتی خود را تا اواسط ژانویه سال 2019 میلادی به تعویق انداخته، زمانی که قصد دارد درخصوص اینکه آیا راجاپاکسه و کابینه‌اش باید با از دست دادن دو رای اعتماد در پارلمان همچنان زمام امور را در دست داشته باشند یا خیر، حکم دهد.

اگر هیچ دولتی نتواند بودجه سال 2019 میلادی را تصویب کند، سریلانکا با خطر عدم توانایی برای استفاده از بودجه‌های دولتی از اول ژانویه سال 2019 میلادی مواجه است.  این کشور همچنین یک بازپرداخت بدهی خارجی به ارزش یک میلیارد دلار دارد که باید آن را اوایل ژانویه تسویه کند و مشخص نیست بدون داشتن یک وزیر دارایی قدرتمند بتواند این کار را انجام دهد.

سریلانکا از اکتبر سال جاری میلادی هنگامی که سیریسنا به طور ناگهانی رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر وقت را خلع و راجاپاکسه را جایگزین وی کرد، دچار یک بحران سیاسی شده است.

راجاپاکسه یکی از روسای جمهور قدرتمند سابق سریلانکا محسوب می‌شود که به خاطر شکست شورشیان موسوم به "ببرهای تامیل" در سال 2009 میلادی پس از یک جنگ داخلی دیرینه، از سوی برخی به عنوان یک قهرمان جنگی تلقی می‌شود. اما وی در کاندیداتوری مجددش در انتخابات رئیس جمهوری در بحبوحه اتهاماتی چون خشونت‌های جنگی، فساد و پارتی بازی شکست خورد.

راجاپاکسه پس از انتصابش به عنوان نخست وزیر سریلانکا سعی کرد تا اکثریتی را در پارلمان 225 عضوی کشورش برای خود تضمین کند اما در این مورد نیز شکست خورد. سیریسنا سپس پارلمان را منحل کرده و خواستار برگزاری انتخاباتی جدید شد اما دادگاه عالی مانع این اقدام شده و آن اقدامی غیر قانونی توصیف کرد.

سیریسنا بارها درخواست‌ها برای انتصاب مجدد ویکرمسینگه به عنوان نخست وزیر کشور را رد کرده اما احتمالا در حال حاضر مجبور به انجام این کار خواهد شد چرا که ویکرمسینگه از حمایت 117 قانون گذار در پارلمان برخودار است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید