امروز : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۵۵

جیمز کومی جمهوری خواهان را به ایستادن در مقابل ترامپ فراخواند

جیمز کومی، مدیر سابق FBI به دونالد ترامپ به خاطر گفتن دروغ و تضعیف حاکمیت قانون تاخته و از جمهوری خواهان خواست در مقابل رئیس جمهوری آمریکا بایستند.
جیمز کومی جمهوری خواهان را به ایستادن در مقابل ترامپ فراخواند
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ - ۱۲:۰۲ |
کد خبر : ۶۵۶۴ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جیمز کومی، مدیر سابق FBI به خبرنگاران در سنای آمریکا گفت: شهرت FBI ضربه بزرگی خورده چون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و دستیارانش دائما درباره آن دروغ گفته‌اند. در مواجهه با این دروغ‌ها تعداد زیادی از انسان‌های خوب این مهملات را باور می‌کنند.

او در ادامه گفت: کسانی از جمله نمایندگان جمهوری خواه این نهاد باید شجاعت ایستادگی و گفتن حقیقت را پیدا کنند.

کومی این صحبت‌ها را بعد از آن مطرح کرد که رئیس جمهوری آمریکا دست به انتشار یک سری توئیت‌های ضدFBI زد و گفت: FBI از اختیاراتش در تحقیق درباره مایکل کوهن وکیل شخصی سابق او و مایکل فلن مشاور امنیت ملی سابق او سوء استفاده کرده است. این در حالیست که کوهن و فلن هر دو به خاطر جرایم مختلف گناهکار شناخته شده و هر دو مدارکی بر ضد رئیس سابق‌شان ارائه کرده‌اند.

ترامپ روز یکشنبه توئیت کرد: FBI با کوهن کاری کرده که تا قبل از به راه افتادن غیرقانونی عملیات "شکار جادوگر" غیرقابل تصور بوده و کسی درباره‌اش نشنیده است. آنها به زور وارد دفتر یک وکیل شدند.

این در حالیست که FBI ظاهرا برای تفتیش دفتر کوهن حکم دادگاهی داشته است. درباره فلن نیز ترامپ گفت که او را در بازجویی ژانویه ۲۰۱۶ با FBI برای دروغ گفتن فریب داده‌اند که این باعث بازداشت او شد.

ترامپ اوایل ماه جاری میلادی نیز عنوان کرد: به این ترتیب زندگی ژنرال مایکل فلن در حالیکه جیمز کومی مرموز اطلاعات درز می‌دهد و دروغ می‌گوید می‌تواند کاملا نابود شود.

کومی گفت: سیاستمداران و به ویژه جمهوری خواهان هنگامی که ترامپ اظهارات دروغ و غلط مطرح می‌کند دیگر نباید ساکت بنشینند.

او ادامه داد: جمهوری خواهان معمولان این ایده را دارند که اقدامات و صحبت‌های رئیس جمهوری و حاکمیت قانون و حقیقت مهم هستند. حالا این جمهوری خواهان امروز کجا هستند.

او تصریح کرد: بالاخره در زمانی یک نفر باید بایستد و با ترس از فاکس نیوز، ترس از پایگاه آنها و ترس از توئیت‌های رذیلانه روبرو شده و از ارزش‌های این کشور دفاع کند و دست روی دست نگذارد و باید بایستد و حقیقت را بگوید.

کومی اخیرا برای دومین بار در نشستی پشت درهای بسته در کنگره آمریکا شهادت‌های خود را مطرح کرد.

ترامپ در ماه مه ۲۰۱۷ بعد از خودداری کومی در اعلام وفاداری به او و همچنین کنار گذاشتن تحقیقات مربوط به تبانی کمپین ترامپ با روسیه او را برکنار کرد.

رابرت مولر بازرس ویژه‌ای است که اکنون درباره ارتکاب مانع تراشی برای عدالت از سوی ترامپ به دلیل دست زدن به این اخراج و اقدامات دیگر تحقیق می‌کند.

جیمز کومی گفت: سکوت جمهوری خواهان مجلس نمایندگان در پاسخ به حملات ترامپ به وزارت دادگستری شرم آور است.

او گفت: جمهوری خواهان باید شجاعت ایستادن و گفتن حقیقت را داشته باشند نه اینکه مرعوب توئیت‌ها رذیلانه یا ترس از پایگاه‌شان شوند.

کومی در حالی برای دومین بار برای شهادت به کنگره رفت که دو کمیته تحت رهبری جمهوری خواهان در آنجا مشغول تحقیق درباره آنچه هستند که آنها غرض ورزی از سوی وزارت دادگستری در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ به نفع هیلاری کلینتون رقیب سابق ترامپ خوانده‌اند.

این جمهوری خواهان می‌گویند، مقام‌های وزارت دادگستری با دست زدن به تحقیقاتی درباره ارتباط ترامپ با روسیه و تبرئه کردن هیلاری کلینتون در یک تحقیقات دیگر درباره استفاده از ایمیل شخصی برای امور رسمی ضد ترامپ عمل کرده‌اند.

کومی که خودش رهبری هر دو تحقیقات را به عهده داشت تحقیقات مربوط به کنگره را به تمسخر گرفته و گفت: سوال‌ها از او در کنگره مربوط به ایمیل‌های هیلاری کلینتون و پرونده جاسوس سابق انگلیسی بوده‌اند و این دو موضوع مورد علاقه جمهوری خواهان برای نشان دادن وجود غرض ورزی در وزارت دادگستری است.

کومی گفت: وقتی رئیس جمهوری آمریکا درباره FBI دروغ گفته و به آن حمله می‌کند در واقع به حاکمیت قانون در این کشور حمله می‌کند. این چطور می‌تواند منطقی باشد؟

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید