امروز : سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۷

انتخابات مجلس سنای فرانسه و بخت و اقبال کم حزب ماکرون

حدود نیمی از کرسی‌های مجلس سنای فرانسه در حالی قرار است امروز (یکشنبه) در انتخابات این کشور در معرض رقابت قرار بگیرند که احتمالا در نتیجه این انتخابات محافظه کاران بر این مجلس مسلط خواهند شد و حزب میانه روی متعلق به امانوئل ماکرون ضربه انتخاباتی جدیدی را می‌خورد.
انتخابات مجلس سنای فرانسه و بخت و اقبال کم حزب ماکرون
دوشنبه | ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۰۱:۰۰ |
کد خبر : ۱۱۱۹۰ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این انتخابات با رای غیرمستقیم مردم برگزار می‌شود و سناتورهای فرانسوی عمدتا از جانب ۷۵۰۰۰ مقام منتخب محلی همچون اعضای شوراهای شهر انتخاب می‌شوند. آنها امروز قرار است با رای خود سرنوشت ۱۷۲ کرسی از مجموع ۳۴۸ کرسی سنا را تعیین کنند؛ مجلسی که در آن سناتورها برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند.

حزب محافظه کار جمهوریخواهان فرانسه انتظار می رود در این انتخابات اکثریت خود را حفظ کند؛ اکثریتی که در حال حاضر با ۱۴۳ کرسی در اختیار دارد.

حزب ماکرون موسوم به "جمهوری به پیش" چهار سال پیش تشکیل شد و ۲۳ کرسی در مجلس سنای در حال کناره‌گیری در اختیار دارد. این حزب از زمان انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۷ محبوبیت خود را عمدتا از بابت مسائلی همچون اعتراضات جنبش جلیقه زردها علیه سیاستهایی که به نفع ثروتمندان هستند، درگیری‌های درون حزبی و سرخوردگی رای دهندگان از رهبری ماکرون از جمله مدیریتش در قبال بحران شیوع کروناویروس از دست داده است.

در این میان حزب سبزهای فرانسه در انتخابات شهرداری طی سال جاری میلادی به لطف نگرانی‌های فزاینده عمومی از مساله تغییرات آب و هوایی جهشی در محبوبیتش پیدا کرد. این حزب امیدوار است در انتخابات امروز کرسی‌های کافی برای تشکیل یک گروه رسمی رای دهنده در این مجلس علیای پارلمان فرانسه به دست بیاورد. این حزب هم اکنون تنها چهار سناتور دارد و نیاز به ۱۰ سناتور برای تشکیل یک گروه دارد.

انتخابات مجلس سنای فرانسه هر سه سال یک بار برگزار می‌شود و در هر انتخابات تنها بخشی از کرسی‌ها در معرض رقابت قرار می گیرند. حزب ماکرون در انتخابات های اخیر فرانسه به مشکل برخورده و این رئیس جمهور فرانسه هنوز تمایلش برای دومین بار کاندیداتوری برای ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۲ را بیان نکرده است.

حزب ماکرون با این حال همچنان کنترل حزب سفلای پارلمان این کشور موسوم به مجلس ملی را در کنترل خود دارد. این مجلس حرف آخر را در قانونگذاری به جای سنا می زند و جمهوریخواهان مسلط بر سنا نیز به طور کلی از سیاستهای اقتصادی حامی تجارت ماکرون حمایت کرده اند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید