امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۲
رییس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی:

شورای نگهبان کف صلاحیت‌ها را بررسی می کند

رییس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی گفت: تکلیف بررسی صلاحیت‌ها که به شورای نگهبان داده می‌شود، در واقع بررسی کف صلاحیت‌هاست. لذا مقام معظم رهبری در جایی می‌فرمایند: کسانی که از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کنند، قانونا صالح هستند.
شورای نگهبان کف صلاحیت‌ها را بررسی می کند
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۱/۲۲ - ۰۰:۵۹ |
کد خبر : ۹۳۹ |
اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، برنامه "چکاد بصیرت" با موضوع (ویژگی‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری از نگاه قانون اساسی با تمرکز به مفهوم رجال سیاسی و مذهبی) با حضور دکترفخاری، استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت  و گو شد.

دکترفخاری گفت: ویژگی‌هایی مانند مدیر و مدبر بودن عموما ویژگی‌های کیفی هستند، حال اینکه مدیر و مدبر بودن طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد، لذا خود این واژه‌ها، واژه‌های حداقلی هستند، برای همین تکلیف بررسی صلاحیت‌ها که به شورای نگهبان داده می‌شود، در واقع بررسی کف صلاحیت‌هاست.

وی افزود: لذا مقام معظم رهبری در جایی می‌فرمایند: کسانی که از فیلتر شورای نگهبان عبور می‌کنند، قانونا صالح هستند. در این بیانات رهبری واژه ظریفی نهفته است و آن «قانونا صالح هستند» ممکن است مواردی دیده نشود. کمااینکه یک روزی ابوالحسن بنی‌صدردر بررسی صلاحیت به لحاظ قانونی صالح شناخته شد. اگرچه در آن زمان شورای نگهبان وجود نداشت اما بررسی صلاحیت کاندیدهای ریاست‌جمهوری لحاظ می‌شد.

رییس دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: اتفاقی که در آن زمان روی داد و صلاحیت به لحاظ قانونی تایید شد و بنی‌صدر آراء بالایی را کسب کرد. بعدا حضرت امام خمینی‌(ره) می‌فرمایند: به خدا سوگند که من به این فرد رای ندادم و از روز نخست معتقد به این فرد نبودم. اما امام به رای مردم و انتخاب گزینش گران احترام می‌گذارد. لذا رهبر انقلاب نیز می‌فرمایند این افراد قانونا صالحند و وقتی لفظ قانون به میان می‌آید برای همه تکلیف به میان می‌آورد.  

فخاری عنوان کرد: قصدم این است که بگویم وقتی که ضرورتا این‌طور نیست و در واقع در شورای نگهبان کف صلاحیت‌ها بررسی می‌شود و وجه قانونی و شرعی نیز پیدا می‌کند. برای همین وقتی کف را برای صلاحیت افراد قرار دادیم، بعدا که فرد در مسند قرار گرفت باید دید که این فرد با آرایی که کسب کرده دچار توهم می‌شود یا خیر؟

می توانید صوت " چکاد بصیرت" را با ورود به سایت رادیو گفت و گو بشنوید.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید