امروز : پنج شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۴۷

چرا یک زن را شهردار تهران نمی‌کنید؟

چه ایرادی دارد که برای اولین بار در تاریخ تهران یک شهردار زن مدیریت شهری پایتخت ایران را به دست بگیرد؟ مردان تا امروز چه گلی به سر این شهر زده‌اند که یک زن نتواند؟
چرا یک زن را شهردار تهران نمی‌کنید؟
دوشنبه | ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ - ۱۵:۰۱ |
کد خبر : ۶۳۴۸ |
اجتماعی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، عصر ایران نوشت: وقتی روحانی برای بار دوم با رای مردم به قدرت رسید، حامیان او منتظر انتخاب وزیر زن از سوی رییس‌جمهور بودند. روحانی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری این وعده را به مردم داده بود که در کابینه خود از زنان استفاده خواهد کرد.

رییس‌جمهور روحانی وزرای دولت دوازدهم را معرفی کرد اما خبری از زنان نبود. او حتی محیط زیست را هم به یک مرد سپرد. این تصمیم او رای‌دهندگان به روحانی را به شوک فروبرد. بسیاری منتظر بودند حداقل یک وزیر زن از سوی روحانی به مجلس معرفی شود. بسیاری از حامیان رییس جمهور روحانی از جمله اصلاح‌طلبان به این تصمیم «شیخ دیپلمات» اعتراض کردند و آن را بر خلاف شعارهای انتخاباتی دانستند. روحانی در روز دفاع از وزرای پیشنهادی خود در واکنش به این انتقادها گفت: «ما می‌خواستیم سه وزیر زن را برای کابینه دوازدهم معرفی کنیم که جایگاه آنان را هم مشخص کرده بودیم اما نشد.، حالا این که چرا نشد، بماند!»

این سخنان روحانی زیاد نتوانست رای‌دهندگان به او را قانع کند. آنها به روحانی یادآوری کردند که محمود احمدی‌نژاد در دولت دوم خود سه وزیر زن را به مجلس معرفی کرد که البته یکی از آنها به کرسی وزارت تکیه زد.

انتقادها به حسن روحانی وارد بود و همچنان وارد است. سوالی که در این میان مطرح می‌شود این معناست که چرا اصلاح‌طلبانی که خود منتقد رفتار رییس‌جمهور هستند و به او می‌تازند که چرا از وزیر زن استفاده نکرده است، در شهرداری تهران از یک زن استفاده نمی‌کنند. حالا که مشخص شده است محمدعلی افشانی به دلیل بازنشستگی دیگر نمی‌تواند ساکن خیابان بهشت باشد چه بهتر یک زن را به شهرداری تهران بفرستیم.

چه ایرادی دارد که برای اولین بار در تاریخ تهران، یک شهردار زن مدیریت شهری پایتخت ایران را به دست بگیرد؟ مردان تا امروز چه گلی به سر این شهر زده‌اند که یک زن نتواند؟

مثلا معصومه ابتکار به عنوان کسی که هم عضو شورای شهر بوده  و هم در دولت خاتمی و روحانی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان محیط زیست بوده است، نمی‌تواند شهر تهران را اداره کند؟ البته گزینه‌های دیگر مثل او هم هست.

تهران خسته از ساخت و ساز، احتیاج به روح دارد و چه کسی بهتر از یک زن که روح را به تهران برگرداند. الان پایتخت به زیباسازی و بازسازی روحی دارد و دیگر جایی برای اتوبان و ساختمان‌های سر به فلک کشیده ندارد.

همان نقدی که به رییس‌جمهور روحانی وارد است الان به اصلاح‌طلبان حاضر در شورای شهر هم وارد است. وقتی می‌توان یک زن را به شهرداری تهران رساند چرا دست روی دست گذاشته‌ایم و همواره به دنبال رساندن یک مرد به شهرداری پایتخت هستیم؟

اعضای شورای شهر اگر می‌خواهند نام نیکی از خود به جای بگذارند و نام خود را در تاریخ ماندگار کنند می‌توانند با یک انتخاب درست، طرحی نو در شهر تهران دراندازند.

منتظر هستیم ببینیم آیا اعضای شورای شهر مسیر متفاوتی از روحانی را می‌روند یا نه آنها هم همچون رییس‌جمهور مصالح را به خواسته رای‌دهندگان ترجیح می‌دهند.

انتهای پیام

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید