امروز : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۱
سخنگوی شورای شهر تهران:

استدلال‌های شورا برای ماندن افشانی

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: اگر به جایی رسیدیم که شورا باید انتخاب دیگری برای شهرداری داشته باشد حتماً اقدامات لازم را انجام می‌دهیم ولی تاکنون هیچ اسمی در شورا به عنوان گزینه جایگزینی شهردار مطرح نیست.
استدلال‌های شورا برای ماندن افشانی
چهارشنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۰۴ - ۱۶:۵۷ |
کد خبر : ۶۱۳۲ |
اجتماعی
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، علی اعطا، درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و رفتن افشانی از شهرداری تهران اظهار داشت: شورا یکسری استدلال‌های روشن در این خصوص دارد و تمامی اعضای شورا نیز نسبت به این استدلال‌ها اجماع دارند و کسی نمی‌گوید که این طور نیست.

وی ادامه داد: ما در این رابطه مکاتباتی داشتیم از جمله نامه رئیس شورای شهر تهران به وزیر کشور و نامه رئیس شورای عالی استان‌ها به وزیر کشور که در این مکاتبات به استدلال‌های روشن درباره اینکه این قانون در خصوص شهرداری اجرایی نمی‌شود ارائه داده‌ایم.

سخنگوی شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه برداشت شورای پنجم از قانون منع به کارگیری بازنشستگان این است که شامل شهردار تهران نمی‌شود، گفت: البته بحث شهردار است نه شهرداری. ما در رابطه با انتخاب شهردار قانون خاص داریم و عنوان آن نیز قانون تشکیلات، انتخابات، وظایف شوراها و انتخاب شهرداران است که مصوب سال 75 است و در سال 96 نیز اصلاحیه‌ای داشته است.

اعطا ادامه داد: در آن قانون در رابطه با معیارهای انتخاب شهردار مواردی اشاره شده است که در آیین‌نامه اجرایی هشت معیار را مطرح کرده است که در خصوص شرایط احراز صلاحیت شهردار است که در آن هیچ ذکری از بازنشستگی نشده است. 

وی گفت: در خصوص مواردی که شهردار فرصتش در شهرداری خاتمه پیدا می‌کند چهار مورد ذیل شده که در هیچ‌کدام بازنشستگی مطرح نیست. 

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: قانون خاصی که درباره انتخاب شهردار داریم نه در رابطه با احراز صلاحیت و نه خاتمه مأموریت اشاره‌ای به بازنشستگی نکرده است و این موضوع از اصلی‌ترین استدلال‌های ما است. البته استدلال‌های دیگر هم داریم ضمن اینکه به هر حال وقتی قانون عامی که جدیداً تصویب شده این قانون ناسخ قانون پیشینی خاص نمی‌تواند باشد. 

اعطا گفت: از این نظر علی‌رغم اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان تصویب شده است ما یک قانون خاص پیشینی داریم که نمی‌تواند آن را لغو کند البته این برداشت شورای شهر است. 

وی گفت: با توجه به این استدلال‌ها تلاش می‌کنیم این موضوع را پیگیری کنیم البته در نهایت مراجع تصمیم‌گیر و قانون‌گذار تصمیم نهایی را خواهند گرفت و ما تابع اراده قانون‌گذار خواهیم بود.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: اگر اختلافی در خصوص این موارد باشد کار به استفساریه از مجلس می‌رسد و مجلس در پاسخ به استفساریه نظر نهایی خود را اعلام می‌کند.

اعطا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تعدادی از افراد به عنوان جایگزین افشانی در شهرداری تهران معرفی شده‌اند، گفت: بنده نیز چنین مواردی را در شبکه‌های اجتماعی دیدم و اسامی مطرح کرده‌اند ولی تا این لحظه در خصوص اینکه چه کسی جایگزین شهردار تهران باشد بحثی نشده است. اگر به جایی رسیدیم که شورا باید انتخاب دیگری داشته باشد حتماً اقدامات لازم را انجام می‌دهیم و گمانه‌زنی‌هایی که مطرح کرده‌اند از سوی شورای شهر تهران تأیید نمی‌شود و هیچ اسمی در شورا به عنوان گزینه جایگزینی شهردار مطرح نیست.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند