امروز : جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۹

انتخاب شهردار کرمانشاه؛ قانونی یا غیرقانونی؟

رای گیری برای انتخاب شهردار کرمانشاه در حالی انجام شد که جمعی از اعضای شورا این انتخابات را قانونی و تعدادی دیگر غیرقانونی می‌دانند.
انتخاب شهردار کرمانشاه؛ قانونی یا غیرقانونی؟
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۰۳ - ۱۷:۵۳ |
کد خبر : ۶۱۱۸ |
اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، در جلسه شورای شهر کرمانشاه برای انتخاب شهردار کرمانشاه رای گیری شد و علی حیدر کرمی با شش رای موافق اعضای شورا به عنوان شهردار انتخاب شد، اما برخی اعضای شورا به این رای گیری اعتراض داشته و عنوان می کنند رای گیری غیرقانونی است.

غلامرضا امیری رییس شورای شهر کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، در خصوص جلسه امروز شورا گفت: جلسه شورا با حضور هر یازده عضو شورا آغاز شد، اما قبل از رای گیری برای انتخاب شهردار، چهار عضو شورا جلسه را ترک کردند و در ادامه با حضور هفت نفر رای گیری برگزار و آقای علی حیدر کرمی با شش رای موافق اعضای شورا بعنوان شهردار کرمانشاه انتخاب شد.

امیری با بیان اینکه این انتخابات کاملا قانونی است، گفت: اعضایی که جلسه را ترک کردند چون می دانستند گزینه مد نظر آنان رای نمی آورد این کار را انجام دادند و انتخاب آقای کرمی بعنوان شهردار کاملا قانونی است.

اما سید حجت الله موسوی اجاق دیگر عضو شورای شهر کرمانشاه با غیرقانونی خواندن رای گیری برای انتخاب شهردار در جلسه شورا، اظهار کرد: قبل از شروع رای گیری، من به همراه سیداحسان احسانی، ابراهیم مرادی و سید پیمان موسوی جلسه را ترک کردیم و عملا جلسه از رسمیت افتاد، زیرا بر اساس قانون شوراها جلسه با حضور هشت عضو شورا رسمیت دارد، بنابراین رای گیری برای انتخاب شهردار کاملا غیرقانونی است.

وی افزود: این حرکت-رای گیری با حضور هفت نفر از اعضای شورا- از فرد با سابقه ای همچون آقای امیری(رییس شورا) بعید بود.

سخنگوی شورای شهر کرمانشاه به روند انتخاب شهردار اشاره کرد و گفت: 35 نفر بعنوان کاندیدای تصدی این پست مد نظر بودند که 10 نفر آنها با نظر اعضای شورا بالا آمدند و باید در جلسات شورا برنامه های خود را ارائه دهند تا بتوانیم از بین آنها بهترین گزینه را انتخاب کنیم. مگر می شود بدون شنیدن برنامه ها شهردار را انتخاب کرد.

فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه نیز به خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه گفت: تمام مصوبات شورا بر اساس قانون به هیات تطبیق مصوبات شورا با قوانین ارجاع می شود و این هیات موظف است ظرف مدت مشخصی این مصوبات را بررسی و در خصوص مغایرت یا عدم مغایرات آن با قوانین اظهار نظر کند.

وی گفت: رییس این شورا فرماندار است و نماینده دستگاه قضایی و شورای عالی استانها نیز عضو این هیات هستند.

رنجبر ادامه داد: قبل از ارجاع مصوبات به این شورا، کمیته کارشناسی متشکل از کارشناسان استانداری و فرمانداری نیز مصوبات را بررسی می کند.

وی با بیان اینکه جلسات شورای شهر کرمانشاه با هشت نفر رسمیت می یابد، گفت: چنانچه ابهامی در خصوص مصوبات وجود داشته باشد، از کارشناسان وزارت کشور و استانداری استعلام می گیریم.

حال باید منتظر ماند و دید آیا کلاف سردرگم انتخاب شهردار کرمانشاه باز می شود و یا پرونده به هیات اختلاف استان ارجاع خواهد شد.

10 تیر امسال شورای شهر کرمانشاه با استعفای آرش رضایی شهردار کرمانشاه موافقت کرد و حامد لعل بخش به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد. شورای شهر کرمانشاه تا 10 مهر فرصت دارد شهردار جدید کرمانشاه را انتخاب کند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند