امروز : پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶
اختصاصی / خود کرده را تدبیر نیست

سرگردانی دستگاه‌های دولتی و مسئولین نظام در استفاده از پیام رسان داخلی

مجید قاضی پور- فعال رسانه‌ای- سرگردانی دستگاه‌های دولتی و مسئولین نظام در استفاده از پیام رسان‌های داخلی افزایش یافته و قادر به انتخاب یک پیام‌رسان خوب،کامل و کار راه‌انداز نیستند و هر کدام از این دستگاه‌ها و نهادهای حکومتی و دولتی همزمان از چند پیام‌رسان برای اطلاع‌رسانی را آغاز کرده‌اند.
سرگردانی دستگاه‌های دولتی و مسئولین نظام در استفاده از پیام رسان داخلی
پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۱/۳۰ - ۱۹:۲۷ |
کد خبر : ۵۳۶۵ |
اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، خود کرده را تدبیر نیست، وقتی حرف از پیام رسان می شود نزدیک به 40 میلیون ایرانی نام تلگرام را بر زبان می آورند که چند سالی است که در این پیام رسان به تبادل اطلاعات، کسب و کار و تفریح پرداخته اند و از امکانات بی نهایتی که در اختیار مشترکان خود قرار داده راضی هستند.

ولی با به راه افتادن زمزمه پایان کار دستوری تلگرام و فیلترینگ این پیام رسان روسی، و بخشنامه ای که دولت برای صیانت از پیام رسان داخلی صادر کرده نهادهای حکومتی، دولتی سازمان‌ها، ارکان‌ها و همچنین خبرگزاری‌های داخلی روزانه با انتشار بیانیه ای خروج خود را از تلگرام اعلام و کوچ خود به پیام رسانه داخلی را اعلام می کنند.

اما کوچ به کدام پیام رسان داخلی سوال این است؟ با این سوال می توان این ضرب المثل را که خود کرده را تدبیر نیست در ذهن تداعی می شود که کدام پیام رسان داخلی مورد اقبال مردم، نهاد حکومتی و یا دولتی است؟ آیا کسانی که در مقابل تلگرام جبهه گرفته اند و می گویند استفاده از تلگرام امنیت کشور را به خطر می اندازد آیا می توانند یک پیام رسان داخلی مناسب را به مردم معرفی کنند؟

طی این روزها مشخص است که هیچ کدام از نهادهای حکومتی، دولتی و سازمان ها و خبرگزاری ها به هیچ کدام از پیام رسان داخلی اعتماد ندارند و هر نهاد ها نمی دانند که مخاطبان نیز کدام پیام رسان را انتخاب خواهد کرد مثلا صفحه مجازی مقام معظم رهبری از تلگرام به سه پیام رسان داخلی کوچ کرده، تمام کانال ها و شبکه های صدا و سیما و خبرگزاری های این رسانه شامل خبرگزاری صدا و سیما و باشگاه خبرنگاران به صورت دستوری به پیام رسان سروش و خبرگزاری میزان که برای قوه قضائیه هست به سه پیام رسان داخلی کوچ کرده اند چون هنوز نهادهای حکومتی و دولتی به این باور نرسیده اند که آیا این پیام رسان ها کارایی لازم را داشته باشد

هزینه گزافی که پیام رسانه‌های داخلی بر روی دستگاه‌های دولتی و مسئولین می گذارد را چه کسی می تواند تخمین بزند؟

قبلا فقط دستگاههای حکومتی، دولتی و مسئولین و مردم از تلگرام استفاده می کردند ولی الان در آستانه فیلترینگ دستوری تلگرام مردم و خود مسئولین و دولتی‌ها در بلاتکلیفی به سر می برند که کدام پیام رسان داخلی می تواناستفاده کرد که  مورد اقبال همه مردم ایران قرار بگیرد.

و نهاد‌های حکومتی و دولتی اگر قبلا یکجا هزینه می کردند و مطلبی را منتشر می کردند الان باید به تعداد پیام رسان داخلی و با ادعای واهی و غیر عقلانی حمایت از پیام رسان داخلی هزینه  زیادی برای انتشار مطالب خود متقبل بشوند.

ی پیام رسان خوب باید خود جای پای خود را میان مردم باز کند و اینگونه نباید باشد که مردم در عصر ارتباطات مجبور باشند همه پیام رسان‌های داخلی را نصب کنند  و یا باز از تلگرام و به واسطه "وی پی ان" یا فیلترشکن دسترسی خود را به تلگرام امکان پذیر کنند.

 چرا مثلا رسانه ملی دوست دارد از پیام رسان داخلی "سروش" استفاده کند، فلان خبرگزاری از "ویسپی" و دیگر خبرگزاری یا دستگاه دولتی از "آی گپ" و یا پیام رسان داخلی دیگر؟

به رسانه ملی پیشنهاد می شود امکان تبیلیغاتی برای معرفی  تمام پیام رسان‌ها را فراهم آورد تا با نمایش ویژگی‌های پیام رسان خود آموزش‌های لازم را به مخاطبان خود بدهد و مخاطبان نیز با پنل کاربری و ویژگی‌ها و امتیازهای هر پیام رسان نسبت به پیام رسانه دیگر آگاهی یابند و با  مقایسه  دقیق بتوانند دست به انتخاب بزنند. 

رسانه ملی هر چند نتوانسته در مورد فضای مجازی در جامعه فرهنگ سازی کند ولی می تواند در زمینه استفاده بهینه از پیام رسان های داخلی فرهنگ سازی کند البته تا وقتی دیر نشده.

*مجید قاضی پور- فعال رسانه ای و کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند