امروز : جمعه ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۵
اختصاصی /

خانه دبیر الملک، خانه فراغت منطقه ۱۲ شد

خانه اوقات فراغت در محله قدیمی و در خانه دبیر الملک افتتاح شد.
خانه دبیر الملک، خانه فراغت منطقه 12 شد
جمعه | ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۱۹:۴۸ |
کد خبر : ۳۳۷ |
اجتماعی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، امروز صبح با حضور مردم محله امامزاده یحیی، شهردار منطقه 12 مدیرعامل کانون اوقات فراغت افتتاح شد و به عنوان  محلی برای گذراندن اوقات فراغت، تفریح، سرگرمی، بازی‌های فکری و هیجانی مرتبط با فرهنگ و سرزمین ایران در اختیار مردم تهران قرار گرفت.

بنابراین گزارش، در این خانه نمایشگاه‌هایی از تولیدات فرهنگی در حوزه‌های تجسمی و فعالیت‌هایی در ارتباط با فرهنگ، اوقات فراغت و فکر برپا می شود همچنین در این خانه قرار نیست بازی‌های کامپیوتری و جدید انجام شود بلکه در خانه اوقات فراغت تهران، بازی‌های بومی و ملی فکری به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.

عابد ملکی شهردار منطقه 12  در حاشیه افتتاح این مرکز به خبرنگار ما گفت: یکی از برنامه های شهردای منطقه 12 در قلب تهران احیا منازل واجد ارزش در سطح منطقه و مخصوصا مناطق تاریخی این منطقه است. و منازلی که اتفاق خاصی در آن افتاده یا منازل از افراد نامی است را در اختیار مردم قرار بدهیم تا گردشگران با تاریخ و هویت شهر تهران آشنا شوند.

ملکی ادامه داد: تصمیم گرفتیم با مرمت و احیاء این خانه گرفتیم و با در اختیار قرار دادن این خانه به انجمن اوقات فراغت محیطی محیا شود برای حضور شهروندان تا ضمن تفریح با هویت و مناطق گردشگری شهر تهران آشنا شوند. و فکر می کنم با حضور مردم در این مکان ها دیگر ماجرای شب مردگی در قلب پایتخت هم از بین برود.

شهردار منطقه 12 تهران با بیان اینکه در این خانه مجموعه بازی های مختلفی طراحی و به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد ؛ گفت: خوشبختانه نوجوانان و جوانان در این خانه می توانند ساعات زیادی را سرگرم بازی های فکری و هیجانی شوند.

رامبد جوان نیز با حضور در این خانه گفت: در این خانه خیلی کارها مختلف و متنوع را انجام خواهیم داد. هدفمان این است مردم محله ها را به هم  نزدیک کنیم  وضمن  بالا بردن نشاط بین مردم حال آنها را خوب کنیم و برای این کار باید همه مردم دست به دست هم دهند و کمک کنند که اوقات فراغت را در جامعه نهادینه کنیم  تا حال مردم کشور را خوب کنیم و هر کس به نوعی می تواند برای خوب کردن حال مردم کمک کند.

"جوان" نیز در افتتاح نخستین خانه بازی گفت: اصولا این چنین جاهایی محل مناسبی است برای حضور مردم و باید این نوع خانه های تاریخی  را حفظ کرد و با در اختیار قرار دادن این ساختمان ها به بخش خصوصی می تواند هزینه های نگهداری را به عهده بخش خصوصی بسپارد و به دنبال این هستیم که در تمام مناطق تهران خانه اوقات فراغت داشته باشیم .

وی ادامه داد: خانه های اوقات فراغت رایگان است و یا با هزینه های اندک می توانند به این خانه ها بیایند و حالشان را خوب کنند. بازی ها می توانند به ما آرامش بدهند و از فشارهای عصبی در میان مردم کم کند.

رامبد جوان اضافه کرد: متاسفانه بازی کردن را مردم ایران  بچه گانه می داند ول باید تا آخر عمر بازی کرد تا حالمان را خوب کنیم.

راز دار مدیرعامل خانه فراغت نیز گفت:خانه فراغت جزء وعده های جدی و اولیه ما بود که نخستین خانه فراغت با همراهی و یاری شهرداری منطقه 12 به سرانجام رسید و امروز افتتاح شد و  مردم می توانند از فردا برای بازی و دیدن این خانه به اینجا بیایند.

وی ادامه داد: این خانه دارای بخش های مختلفی است که اتاق نمایش فیلم کوتاه دو نفره، اتاق تنهایی، اتاق برگزاری کارگاههای بازی و شکل سازی، اتاق موسیقی که علاقمندان برای فراگیری موسیقی و همچنین برای تمرین به اینجا بیایند، عیان نشین که دارای محلی برای استراحت و نوشیدن چای است که به صورت کرسی طراحی شده است. همچنین در زیرزمین این ساختمان محلی برای بازی و کشف معماهای جنایی ترتیب داده شده که بازی گروهی می کنند و بخشی را نیز به کافی شاپ اختصاص داده شده است.

این خانه پس از خریداری توسط شهرداری و با 7 ماه کار مرمت و بهسازی آماده بازدید خانواده‌ها و گردشگران شده است.

خشایار فرد با بیان اینکه این خانه برای دوره قاجاریه و قدمتی در حدود 150 سال دارد و یکی از رویکردهای مدیریت شهری تهران و شهرداری این منطقه تاریخی، احیای خانه‌های تاریخی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی این بناهاست، گفت: بازدید از خانه قدیمی رایگان بوده و با توجه به اینکه پنجشنبه و جمعه‌ها طرح ترافیک نیز وجود ندارد تمام شرایط را مهیا خواهیم کرد تا بازدید از خانه فراغت دبیر الملک در این ایام نیز امکانپذیر باشد.

خانه دبيرالملك متعلق به میرزا محمد حسین خان فراهانی ملقب به دبیرالملک وزير داخله ناصرالدين شاه و از مربیان دستگاه مستوفی گری قاجاریه بوده است.

مسیرهای دسترسی به خانه فراغت دبیر الملک به ترتیب در گزینه اول: ایستگاه مترو میدان بهارستان، خیابان مصطفی خمینی (به سمت جنوب) پایین تر از چهارراه سرچشمه، کوچه شهید نصرالهی، کوچه شهید حنیفی نژاد( فخرالملک) است و در مسیر دوم چنانچه شهروندان بخواهند با وسیله نقلیه شخصی خود به این کانون بیایند می‌توانند از خیابان ری، سه راه امین حضور، خیابان امیرکبیر، کوچه شهید جاویدی (میرزا محمود وزیر)، (پارکینگ خودرو خلیج فارس)، کوچه فخرالملک خود را به خانه فراغت دبیر الملک برسانند.

خبرنگار: مجید قاضی پور

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید