امروز : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۵۲

کلمبیایی‌ها امروز رئیس جمهورشان را انتخاب می‌کنند/ایوان دوکو همچنان پیشتاز نظرسنجی‌ها

کلمبیایی‌ها امروز یکشنبه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری به پای صندوق‌های رای می‌روند تا میان یک چریک چپگرای سابق و یک قانونگذار جوان محافظه‌کار یکی را برای هدایت این کشور که در تلاطم اجرای توافق صلح شکننده با فارک به سر ‌می‌برد، انتخاب کنند.
کلمبیایی‌ها امروز رئیس جمهورشان را انتخاب می‌کنند/ایوان دوکو همچنان پیشتاز نظرسنجی‌ها
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۱۱:۴۵ |
کد خبر : ۵۶۹۰ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گوستاوو پترو، شهردار سابق بوگوتا، پایتخت کلمبیا که سابق بر این جزو گروه شورشی ام‌۱۹ بوده امروز به مصاف ایوان دوکوی پیشتاز می‌رود. آنها دیدگاه‌های متفاوتی درباره توافق صلح تاریخی برای پایان دادن به طولانی‌ترین درگیری آمریکای لاتین دارند و با روی کار آمدن هر کدام از آنها، کلمبیا مسیر متفاوتی را در پیش خواهد گرفت.

در حالی که پترو به حفظ این توافق وعده داده است، دوکو خواستار انجام تغییراتی در آن شده است؛ از جمله اینکه شبه‌نظامیان سابق باید پیش از ورود به عرصه سیاسی مدتی را صبر کنند تا مشخص شود که آیا جرمی علیه بشریت مرتکب شدند یا خیر. طبق توافق نهایی، شورشیان فارک که کاملا اعتراف کرده و خواستار پرداخت غرامت به قربانیان شدند، احتمالا زندانی نخواهند شد.

پاتریشیا مونوز، پروفسور علوم سیاسی در دانشگاه پونتیفیشال خاورین در بوگوتا می‌گوید: بدون شک، برای روند صلح، این آزمونی مهم است.

اولین انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا از زمان امضای توافق ۲۰۱۶ موجب دودستگی میان رای‌دهندگان شده است.

دوکو در دور اول انتخابات که ژوئن برگزار شد، با اختلاف ۱۴ درصد از پترو پیشی گرفت اما از کسب اکثریت مطلق بازماند. نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهد دوکو هنوز پیشتازی قاطعی دارد اما فاصله میان نامزدها رو به کاهش است.

انتظار می‌رود ایوان دوکو که گزینه مورد نظر آلوارو اوریبه، رئیس‌جمهوری تندرو سابق کلمبیاست، در انتخابات امروز پیروز شود.

دوکوی ۴۲ ساله می‌تواند جوانترین رئیس‌جمهوری کلمبیا در یک قرن گذشته شود. منتقدان نگرانند که بی‌تجربگی، او را به سمت سیاست‌های اوریبه سوق دهد.

در حالی که میلیون‌ها تن از کلمبیایی‌ها اوریبه را ستایش می‌کنند، بسیاری معتقدند که پیشرفت‌های او در دوره ریاست جمهوری به بهای نقض‌های حقوق بشری بود. گرچه او در تقویت اقتصاد کلمبیا موفق بود و گروه‌های مسلح غیر قانونی را تضعیف کرد اما او بر دولتی ریاست کرد که افسران ارتش هزاران غیرنظامی را که لباس شورشیان به تن کرده بودند، کشتند.

حدود ۱۱ هزار و ۲۳۰ حوزه رای‌گیری در سراسر کلمبیا از ۱۳ به وقت گرینویچ رای‌گیری را آغاز می‌کنند و کارشان تا ساعت ۲۱ به وقت گرینویچ ادامه دارد. انتظار می‌رود نتایج ساعاتی پس از آن منتشر شود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند