امروز : چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۵

فرستاده سازمان ملل: با سیف‌الاسلام قذافی هرگز مذاکره نمی‌کنم

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در لیبی گفت، با وجود "سختی‌های فراوان" توانسته است عملیات ثبت نام رای دهندگان برای برگزاری انتخابات شهرداری، ریاست جمهوری و پارلمانی را در سال ۲۰۱۸ آغاز کند. وی افزود، سیف الاسلام قذافی، پسر دیکتاتور سابق لیبی مظنون بین‌المللی است و هرگز با وی مذاکره نخواهد کرد.
فرستاده سازمان ملل: با سیف‌الاسلام قذافی هرگز مذاکره نمی‌کنم
پنج شنبه | ۱۳۹۶/۱۰/۰۷ - ۱۵:۳۲ |
کد خبر : ۵۱۹۶ |
بین الملل

فرستاده سازمان ملل: با سیف‌الاسلام قذافی هرگز مذاکره نمی‌کنم

 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، غسان سلامه، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به لیبی در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة به تصمیمش برای افزایش سطح مشارکت رای دهندگان نسبت به انتخابات پیشین که بیش از ۱۷ درصد نبود، اشاره کرد چرا که به گفته وی باعث شد این روند از اعتبار کافی برخوردار نباشد.

وی با بیان اینکه نمایندگان آن زمان با ۲۰۰ الی ۳۰۰ رای انتخاب شدند و این غیر طبیعی است، گفت: این روند به کندی آغاز شد اما ارقام روزهای اخیر به افزایش چهار برابری تعداد رای دهندگان در جنوب و سه برابری در غرب و دو برابری در شرق اشاره دارد.

وی ابراز امیدواری کرد، شمار بیشتری از زنان ثبت نام کنند زیرا تعداد آنها در حال حاضر کمتر است.

سلامه تصریح کرد، اکثر سیاستمداران لیبیایی انتخابات نمی‌خواهند این درحالیست که سازمان ملل تلاش می‌کند تا ستون‌های مشروعیت دائمی را از طریق صندوق‌های رای تثبیت کند.

فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به لیبی عنوان داشت، موعد انتخابات زمانی مشخص می‌شود که شرایط فنی و امنیتی تکمیل شود تا اوضاع امنیتی قابل قبول و قانون انتخاباتی مورد توافق حاصل شده و رهبران لیبیایی به قبول نتایج متعهد شوند تا به وضعیتی مانند امروز دچار نشویم.

وی افزود: چراکه در حال حاضر دست‌کم دو پارلمان و دو دولت در لیبی وجود دارد و کسی نمی‌خواهد مجلس سوم و یا دولت چهارمی ایجاد شود بلکه باید یک پارلمان واحد و مشروع باشد. پس این امر مستلزم شروط سیاسی است و ما عملیات چند جانبه فنی، قانونی، سیاسی و امنیتی را برای دستیابی به بهترین شرایط آغاز کردیم.

سلامه همچنین تاکید کرد، هیئت سازمان ملل اوایل سال ۲۰۱۸ از تونس به لیبی منتقل خواهد شد و وی در طرابلس اقامت و در آنجا فعالیت خواهد کرد.

فرستاده سازمان ملل به لیبی گفت: راه حل در لیبی غیرممکن است مگر از طریق آشتی سه گانه بین جناح قذافی، جناح سلطنت‌خواهان و انقلابیون (۲۰۱۱). من تلاشی برای دیدار با سیف الاسلام قذافی ندارم زیرا او از دید دادگاه بین‌المللی مظنون است.


منبع : پایگاه خبری انتخاب

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید