امروز : پنج شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۰

راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا منتشر شد

رئیس‌جمهوری آمریکا راهبرد امنیت ملی جدید کشورش را با تاکید بر شعار «آمریکا نخست» منتشر کرد.
راهبرد جدید امنیت ملی آمریکا منتشر شد
سه شنبه | ۱۳۹۶/۰۹/۲۸ - ۰۹:۲۳ |
کد خبر : ۴۷۶۳ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از پایگاه اینترنتی سی‌ان‌بی‌سی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سند راهبرد امنیت ملی کشورش بر تسلط نظامی و اقتصادی واشنگتن در عرصه بین‌المللی تأکید کرده است.

ترامپ در این سند چارچوب دولت خود را درخصوص تهدیدهایی که متوجه آمریکا است، تبیین کرده است.

این سند ۶۸ صفحه‌ای از سوی کاخ سفید در حالی منتشر شده که رئیس‌جمهوری آمریکا در واشنگتن پس از انتشار آن درباره‌اش سخنرانی کرد.

ترامپ سخنرانی خود را با حملات تند به رئیسان جمهور پیشین و رهبران سیاسی سال‌های اخیر آمریکا آغاز کرد و گفت که آنها به درستی از حقوق آمریکا دفاع نکرده‌اند و باعث تضعیف موقعیت آمریکا شده‌اند.

ترامپ گفت: در سال نخست ریاست‌جمهوری من، در عمل شاهد سیاست خارجی مبتنی بر رویکرد «آمریکا نخست» بوده‌اید. ما به منافع شهروندان و حفاظت از حقوق یکپارچگی کشورمان اولویت می‌دهیم.

در این سند بر چالش‌های قدرت در عرصه بین‌المللی در ابعاد اقتصادی و سیاسی اشاره شده است. راهبرد امنیت ملی جدید آمریکا چین و روسیه را به عنوان چالشی علیه قدرت، نفوذ و منافع واشنگتن تلقی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در سخنانش از چین و روسیه به عنوان رقیبانی نام برد که تلاش می‌کنند نفوذ و نظام ارزش‌های این کشور را به چالش بکشند اما گفت آمریکا باید برای ساختن "رابطه‌ای قوی با آنها" تلاش کند.

او به عنوان نمونه‌ای از روحیه تازه همکاری، به قدردانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از سیا به خاطر هشدار در مورد حمله‌ای قریب‌الوقوع به غیرنظامیان در سن پترزبورگ اشاره کرد.

با این حال در سند استراتژی امنیت ملی که پیش از این نطق ترامپ منتشر شد با زبانی تندتر به روسیه و چین اشاره می‌شود و آنها را قدرت‌های "تجدیدنظر طلب" می‌خواند.

ترامپ هم‌چنین در سخنانش از عملکرد خود در قبال کره شمالی و ایران دفاع کرد و از پاکستان خواست برای مقابله با تروریسم تصمیم قاطع بگیرد.

او گفت: "من برای مقابله با ایران و مسدود کردن راه دست یافتن این کشور به سلاح اتمی، سپاه پاسداران را به دلیل حمایت از تروریسم مشمول تحریم قرار دادم و پایبندی ایران به توافق جامع اتمی را برای کنگره تأیید نکردم."

ترامپ افزود که آمریکا شکست‌های پی در پی به گروه موسوم به داعش وارد کرده و "تقریبا تمام سرزمین‌هایی که این گروه در عراق و سوریه تصرف کرده بود، اکنون در اختیار ائتلاف ضد داعش است."

او همچنین از احداث دیوار مرزی با مکزیک، پایان دادن به "مهاجرت بی رویه" و لغو برنامه قرعه‌کشی کارت اقامت آمریکا (لاتاری) به عنوان بخشی از راهبرد امنیت ملی خود یاد کرد.

او کمک‌های آمریکا به پاکستان را نیز یادآوری کرد و گفت که مقامات پاکستان باید در مقابله با تروریسم به آمریکا "کمک کنند".

ترامپ خروج از معاهده تجاری ترنس پاسیفیک و معاهده به گفته او "پرهزینه و غیرمنصفانه" پاریس برای مقابله با گرمایش زمین را از جمله اقدامات برجسته خود برشمرد.

ترامپ هم‌چنین از "چهار رکن" اساسی در طرح تازه نام برد اما منتقدان اشاره کردند که این شامل حقوق بشر یا تغییرات آب و هوایی نمی‌شود.

این چهار رکن شامل حفاظت از میهن، بهبود رفاه در آمریکا، نمایش صلح از طریق قدرت و پیشبرد نفوذ آمریکاست.

، در این سند علاوه بر مقدمه و نتیجه‌گیری، راهبرد امنیت ملی آمریکا در پنج بخش مختلف تبیین شده است.

در بخش نخست که با عنوان حفاظت از مردم، سرزمین و سبک زندگی در آمریکا منتشر شده، به مسائل مختلفی از جمله تأمین امنیت مرزها، مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی، سیاست‌های مهاجرتی، مقابله با افراط‌گرایی و جرایم سازمان‌یافته پرداخته شده است. تأمین منافع و امنیت آمریکا در فضای سایبری از جمله دیگر مباحثی است که در این بخش به آن اشاره شده است.

بخش دوم این سند راهبردی به ارتقای آبادانی در آمریکا می‌پردازد که در آن مسائل اقتصادی داخلی و خارجی، مسائل حوزه پژوهش و فناوری و تسلط در حوزه انرژی مورد اشاره قرار گرفته است.

بخش سوم این سند با عنوان حفاظت از صلح از طریق قدرت منتشر شده که در آن مباحثی در رابطه با احیای توانایی‌های آمریکا در حوزه‌های نظامی، هسته‌ای، هوافضا، سایبری، اطلاعاتی و صنایع نظامی مطرح شده است. در این بخش همچنین موضوع دیپلماسی و راهبردهای واشنگتن در قبال آن بررسی شده و ذیل این عنوان مباحث دیپلماسی رقابتی، ابزارهای دیپلماسی اقتصادی و حکمرانی اطلاعاتی مطرح شده است.

در بخش چهارم این گزارش به موضوع افزایش نفوذ آمریکا پرداخته شده و عناوینی از قبیل تعامل با شرکا، دستیابی به نتایج بهتر در فضای چندجانبه و اشاعه ارزش‌های آمریکایی مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش پنجم این سند به تبیین راهبردهای آمریکا در فضای منطقه‌ای پرداخته که در آن به شش منطقه هند-آرام، اروپا، خاورمیانه، جنوب و مرکز آسیا، نیم‌کره غربی و آفریقا اشاره شده است.

دونالد ترامپ در مقدمه این گزارش خطاب به آمریکایی‌ها نوشته است: مردم آمریکا مرا انتخاب کرده‌اند که آمریکا یک بار دیگر عالی شود. من وعده دادم که دولتم امنیت، منافع و رفاه شهروندان ما را در اولویت نخست قرار دهد. وعده دادم که اقتصاد آمریکا احیا خواهد شد، ارتش بازسازی خواهد شد، مرزهای ما مورد حفاظت قرار خواهد گرفت، یکپارچگی ما حفظ خواهد شد و ارزش‌های ما اشاعه خواهد یافت.

ترامپ خاطرنشان کرد: آمریکا با جهانی بسیار خطرناک مواجه شده که از تهدیدهای متعدد و روزافزونی سرشار است.

راهبردهای امنیت ملی معمولا بی سر و صدا منتشر می‌شود، اما ترامپ برخلاف اسلافش در نطقی از پیش اعلام شده این استراتژی که بر شعارهای انتخاباتی او بنا شده را پررنگ کرد.


منبع : ايسنا

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید