امروز : سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۷

رد صلاحیت رهبر کاتالونیا در دیوان عالی اسپانیا تایید شد

دیوان عالی اسپانیا، از حکمی در راستای رد صلاحیت رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا و تعلیق وی بابت نافرمانی و تمرد حمایت کرد.
رد صلاحیت رهبر کاتالونیا در دیوان عالی اسپانیا تایید شد
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۱۱:۵۹ |
کد خبر : ۱۱۲۰۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، یوآخیم تورا، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا در درخواست تجدیدنظر در حکم مربوط به اتهام تمرد شکست خورد و حالا باید از سمتش کناره‌گیری کند. سازمان‌های حامی استقلال کاتالونیا به شهروندان این منطقه تاکید کرده‌اند تا علیه این حکم دست به اعتراض بزنند.

تورا در دسامبر گذشته بابت امتناع از برداشتن پلاکاردی با شعارهای جدایی‌طلبی از روی ساختمان محل حضورش در جریان شرکت در انتخابات پارلمانی آوریل ۲۰۱۹ محکوم شد. این اقدامات با وجود درخواست‌هایی از سوی اداره انتخابات اسپانیا مبنی بر نقض بی‌طرفی در جریان انتخابات تکرار شد.

دیوان عالی اسپانیا اعلام کرد، تورا به عمد از فرمان اداره انتخابات در برداشتن این پلاکاردها از بالکن مقر دولت منطقه‌ای کاتالونیا ممانعت کرد.

یوآخیم تورا همچنین به پرداخت جریمه ۳۰ هزار یورویی و ممنوعیت از تصدی سمت دولتی برای ۱۸ ماه محکوم شد اما اجازه یافت که تا زمان برگزاری دادگاه تجدیدنظر در قدرت بماند.

این حکم بدان معناست که معاون تورا حالا زمام امور را به عنوان رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا تا زمان برگزاری انتخابات جدید بر عهده می‌گیرد. سازمان‌های حامی استقلال این حکم را رد کرده و خواستار اعتراضات گسترده شدند.

گروه جدایی‌طلب "اومنیوم کالچرال" با متهم کردن دولت اسپانیا در به راه انداختن "جنگ کثیف" علیه استقلال گفت: رد صلاحیت یوآخیم تورا یک حمله جدی به دولت خودمختار کاتالونیا محسوب می‌شود.

یوآخیم تورا حامی قوی جنبش جدایی‌طلبی منطقه به شمار می‌رود. وی در پی جنبش استقلال‌طلبی ۲۰۱۷ کاتالونیا که به فرار کارلس پوجدمون، رهبری این جنبش به بلژیک منجر شد، رئیس دولت این منطقه شده است.

انتهای پیام

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید