امروز : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۶

برگزاری انتخابات پارلمانی سریلانکا تحت تدابیر کرونایی

مردم سریلانکا امروز (چهارشنبه) برای انتخاب پارلمان جدید، که گوتابایا راجاپاکسه، رئیس جمهوری این کشور امید دارد راه را برای تقویت اختیاراتش هموار کند، با پوشیدن ماسک و حفظ فاصله اجتماعی مقابل حوزه‌های رای‌گیری صف کشیدند.
برگزاری انتخابات پارلمانی سریلانکا تحت تدابیر کرونایی
چهارشنبه | ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۲۳:۳۷ |
کد خبر : ۱۰۸۲۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، این کشور جزیره‌ای متکی بر گردشگری با ۲۱ میلیون جمعیت، از زمان حملات شبه‌نظامی مرگبار در سال گذشته به هتل‌ها و کلیساها که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت و همچنین با شیوع کرونا و محدودیت‌هایی برای کاهش شیوع این ویروس، دست و پنجه نرم می‌کند.

گوتابایا راجاپاکسه به دنبال کسب دو سوم اکثریت حزبش در پارلمانی با ۲۲۵ عضو است تا بتواند اصلاحات قانون اساسی برای قدرتمندتر کردن ریاست جمهوری را عملی کند تا بدین ترتیب بتواند دستورکار اقتصادی و امنیت ملی خودش را پیش ببرد.

حوزه‌های اخذ رای از ساعت ۷ صبح به وقت محلی آغاز به کار کردند. آرای انتخابات روز پنجشنبه شمارش می‌شوند و نتایج باید در همان روز منتشر شود.

مقام‌های انتخاباتی از شیلد محافظ استفاده می‌کنند و نیروهای درمانی هم مستقر شدند تا اطمینان یابند که رای‌دهندگان قوانینی برای جلوگیری از شیوع کروناویروس را رعایت می‌کنند.

ماهیندا دشاپریا، رئیس کمیسیون انتخابات سریلانکا اعلام کرد: هیچ راهی وجود ندارد که شما در شعب اخذ رای به ویروس کرونا آلوده شوید. حوزه‌های اخذ رای از ساحل، رستوران و فروشگاه امن‌تر است.

سریلانکا در روز سه‌شنبه ۲۸۲۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۱ مورد فوتی گزارش داد که به نسبت سایر کشورهای جنوب آسیا کمتر است. راجاپاکسه که ماه نوامبر به ریاست جمهوری انتخاب شد، اعتبار کنترل این شیوع را بابت محدودیت‌های سفت و سخت خودش می‌داند.

راجاپاکسه امید دارد که برادر بزرگتر خودش، ماهیندا راجاپاکسه را که سابقا رئیس جمهوری سریلانکا بود، به عنوان نخست وزیر منصوب کند. این دو برادر به سرکوب قیام جدایی‌طلبانه اقلیت قومی تامیل که چندین دهه در شمال و شرق این کشور مبارزه می‌کردند، شناخته می‌شوند.  

این جنگ داخلی ۲۶ ساله در سال ۲۰۰۹ به پایان رسید. در آن زمان ماهیندا راجاپاکسه رئیس جمهور بود و اخباری از شکنجه و کشتار غیرنظامیان در مراحل پایانی این درگیری گزارش شد. از آن زمان، دولت‌های تحت کنترل مخالفان این دو برادر، به دنبال کاهش اختیار ریاست جمهوری بودند تا از سوءاستفاده جلوگیری کرده و در عوض کمیسیون‌های مستقل تحت امر پارلمان را تقویت کنند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید