امروز : یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵
اختصاصی / بیش از ۷۰ مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی کتاب و نشر رسیده است

تجربیات صنعت نشر در دسترس متخصصان و کارشناسان نشر قرار می گیرد

خبرنگار: قاسم قاضی پور- دبیر علمی دومین همایش ملی کتاب و نشر: ارسال مقاله به دومین همایش ملی کتاب و نشر با محوریت "بازاریابی، تبلیغات و اطلاع رسانی در صنعت نشر" و "نظام آموزش و پرورش و کتابخوانی" تا 25 دی ماه امسال تمدید شد. و تا کنون بیش از 70 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است.
تجربیات صنعت نشر در دسترس متخصصان و کارشناسان نشر قرار می گیرد
دوشنبه | ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۲۰:۲۹ |
کد خبر : ۳۶۴ |
علمی و فرهنگی

 داریوش مطلبی در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری، باز انتخابات گفت: به دلیل استقبال بیش از حد و درخواست کارشناسان و متخصصین صنعت نشر برای ارائه مقاله به دبیرخانه همایش؛ رئیس همایش و اعضاء هیات علمی و دبیر هیات علمی دومین همایش ملی کتاب و نشر تصمیم گرفتند ارائه مقالات به دبیرخانه همایش را تا 25 دی ماه  تمدید شود.

مطلبی ادامه داد: برنامه ریزی برای برگزاری همایش و انتخاب محورهای دومین همایش، بعداز برگزاری موفق نخستین همایش کتاب و نشر از طریق نظرات حاضرین در همایش و همچنین نظرسنجی از کارشناسان و متخصصین این حوزه انجام و فراخوان این همایش اسفندماه سال گذشته منتشر شد.

وی به مهمترین محورهای این همایش اشاره کرد و گفت: در محور اول شاخص‌ها، راهبردها و الزامات "بازاریابی"، "تبلیغات و اطلاع رسانی"، اقتصاد مقاومتی و "بازاریابی"،   "تبلیغات و اطلاع رسانی"، رسانه‌های جمعی و "بازاریابی"،   "تبلیغات و اطلاع رسانی"، رسانه‌های نوین و "بازاریابی"،   "تبلیغات و اطلاع رسانی" ، تاثیر بازارهای جدید فروش کتاب در "بازاریابی"،  "تبلیغات و اطلاع رسانی" و  تاثیر و تاثر "بازاریابی"،  در صنعت نشر "تبلیغات و اطلاع رسانی" در صادرات کتاب و در محور دوم همایش نسبت میان سیاست‌­های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور و کتابخوانی ، تاثیرکتاب‌های درسی برکتابخوانی ، نقش خانواده به عنوان یکی از ارکان نظام آموزش و پرورش درکتابخوانی کودکان و نوجوانان، نقش معلمان و کادر اجرایی مدارس و کتابدار در کتابخوانی دانش آموزان،  کتابخانه­ های آموزشگاهی و ترویج مهارتهای کتابخوانی، راهکارهای افزایش کتابخوانی در مدارس، مقایسه تطبیقی تاثیر نظام آموزش و پرورش برکتابخوانی در ایران با سایرکشورها بحث و بررسی می شود.

"مطلبی" درباره تغییر زمان برگزاری همایش گفت: سال قبل همایش در هفته کتاب و کتابخانه ملی برگزار شد ولی این زمان از طرف متخصصان و کارشناسان زمان مناسبی تشخیص داده نشد و امسال تصمیم گرفتیم این همایش را در 24 بهمن ماه امسال در باغ کتاب تهران برگزار کنیم.

دبیر علمی دومین همایش ملی کتاب و نشر به تفاوت همایش اول و دوم اشاره کرد و اظهار داشت: تفاوت عمده ای در برگزاری همایش امسال وجود دارد و آن ارائه تجربیات صنعت نشر است تا این تجربیات علمی و عملی و اجرایی آزموده شده بتواند در صنعت نشر و برنامه ریزی های حوزه کتاب و کتابخوانی و برای ایجاد تجربیات و الگوبرداری مورد توجه متخصصان این حوزه قرار بگیرد. در حقیقت امیدواریم امسال تلفیقی از بحث نظری و علمی و تجربیات عملی با هم تلفیق بشود و مجموعه ای نسبتا جامعی در اختیار کارشناسان این دو حوزه و حاضران قرار بگیرد.

"مطلبی" به ویژه گی همایش امسال اشاره کرد و گفت: همایش هایی که معمولا در کشور برگزار می شود مقالات سفارشی و مختص همان همایش ها نوشته می شود ولی ما سعی کرده ایم در این همایش از مقالاتی که در خصوص صنعت نشر و کتاب نوشته شده و سفارشی نیست را دریافت کنیم و این مقالات با دو داور بررسی و داوری می شوند و همتراز خوانی می شود مقالات و تلاش شده است که مقالات  رد یا تایید منجر نشود و با نظرات کمکی که داوران و متخصصان امر می دهند نویسنده مقاله دست به اصلاح مقاله خود بزند و مقالاتی که دارای ایراد بودند برای اصلاح ارسال شده اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا امکان بین المللی برگزار شدن این همایش هست یا نه تصریح کرد: بین المللی شدن همایش ها به میزان علاقه مندی و ارائه مقالات توسط متخصصین و کارشناسان و نتایج مثبتی است که از برگزاری همایش ها می گیریم است. استقبال و دریافت مقالات علمی خوب و تاثیرگذار در این همایش ها می تواند به مرور زمان راه را برای بین الملی شدن همایش هدایت و امیداواریم در آینده همایش صنعت کتاب و نشر بین المللی برگزار شود.

"مطلبی" در پاسخ به این سوال که آیا نمونه هایی از برگزاری اینگونه  همایش ها در کشورهای دیگر وجود دارد یا نه گفت: بررسی هایی که انجام دادیم مشخص کرده است که همایش های محدودی اینچنینی در حوزه نشر و کتابخوانی به صورت محدود در برخی کشورها بوده و چند تایی همایش های منطقه ای و ملی و بین اللملی در دنیا برگزار شده است و ما نیز به دنبال استفاده از ظرفیت های سایر کشور هستیم.

وی به نگاه ویژه این همایش به اقتصاد مقاومتی اشاره و تصریح کرد: در اقصاد مقاومتی باید به نیاز سنجی در جامعه اقدام کنیم و محصولی تولید نکنیم که در انبار ها بماند و خریدار نداشته باشد و این اتلاف سرمایه بخش خصوصی و هم بخش دولتی است و با نگاهی که در این همایش داریم به دنبال تعادل برقرار کردن بین تولید مواد و مصرف مواد رابطه خوبی برقرار کنیم و با بازاریابی تبلیغاتی و اطلاع رسانی بتوانیم محصول خود را به مخاطب عرضه کنیم.

دبیر علمی دومین همایش ملی کتاب و نشر به نقش دولت در صنعت کتابخوانی و نشر اشاره و تاکید کرد: دولت نقش بسیار ویژه ای در صنعت نشر و کتابخوانی دارد و دولت ها در تمام کشورها در این حوزه تاثیر گذار هستند و تولیدات این حوزه می تواند برای همه آحاد جامعه فایده داشته باشد و دولت ها نیز به شکل عام و خاص در فرایند سیاستگذاری و اجرای می توانند در صنعت نشر مفید و موثر باشند و دولت باید از این بخش هم نظارت و هم حمایت ویژه داشته باشد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید