امروز : چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۴۱

مسلمانان جنوب فیلیپین به منطقه خودمختار جدید رای مثبت دادند

مسلمانان در جنوب فیلیپین با امید پایان قریب به نیم قرن درگیری و ناآرامی، در رفراندومی به ایجاد یک منطقه خودمختار جدید رای مثبت دادند.
مسلمانان جنوب فیلیپین به منطقه خودمختار جدید رای مثبت دادند
شنبه | ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ - ۱۲:۱۷ |
کد خبر : ۶۸۴۵ |
انتخابات در دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیون انتخابات فیلیپین اواخر روز جمعه اعلام کرد که تشکیل منطقه خودمختار بانگسامورو در میندانائو با جمعیت غالب مسلمان در رفراندوم روز دوشنبه گذشته مورد تأیید شرکت کنندگان قرار گرفته است.

این کمیسیون همچنین اعلام کرد که ۱.۵ میلیون مسلمان به نفع تشکیل این منطقه جدید خودمختار رأی داده‌اند.

بانگسامورو جای منطقه‌ای فقیر را می‌گیرد که مورد حمایت مالی بیشتری است و ماهیت قدرتمند بیشتری دارد.

این رفراندوم در نتیجه اقدامی صلح آمیز از سوی دولت مانیل و جبهه آزادی بخش اسلامی مورو برای امضای توافقی است که در سال ۲۰۱۴ به امضای طرفین رسید اما تا زمان تأیید نهایی سال گذشته میلادی در کنگره فیلیپین با مشکلاتی روبرو بود.

درگیری‌های وحشتناک در شهر تصرف شده ماراوی در جنوب فیلیپین توسط شبه نظامیان مرتبط با داعش و بمب گذاری‌های دیگر در جنوب این کشور تهدیدی در انحراف این توافق به شمار می‌رفت.

سوزانا آنایاتین، کمیسیونر کمیسیون انتقال بانگسامورو گفته که این تاییدیه از سوی مردم آغازگر یک دولت جدید و حرکتی دیگر به سمت صلح است.

بر اساس این توافق، چریک‌های مورو در ازای داشتن این منطقه خودمختار هدف خود در ایجاد کشور مستقل در فیلیپین را رها می‌کنند.

الحاج مراد ابراهیم، رئیس چریک‌های مورو از جامعه بین‌الملل خواسته تا در صندوق کمک مالی در روند این انتقال کمک کنند.

کشورهای غربی نیز تأیید این رفراندوم را مورد استقبال قرار داده‌اند اما نگران این هستند که تعدادی از گروه‌های کوچک مرتبط با داعش از خاورمیانه و جنوب شرق آسیا با شورشیان فیلیپینی دست به یکی کرده و جنوب این کشور را به سمت محلی در ایجاد و رشد افراط گرایی سوق دهند.

در ضمن، تمامی مناطق تحت کنترل مسلمانان در فیلیپین به نفع ایجاد منطقه خودمختار رأی ندادند. استان سولو، محل اصلی فعالیت یک گروه شورشی، آن را رد کرد.

رفراندوم دوم قرار است ششم فوریه سال جاری میلادی برگزار شود و از ساکنان لانائودل نورت و هفت شهر دیگر درکوتاباتوی شمالی پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهند به این منطقه جدید خودمختار ملحق شوند یا خیر.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید